Lidé se dočkají miliard na nové kotle, žádost mohou připravit už teď
Až 350 tisíc českých domácností stále provozuje starý kotel na tuhá paliva, který už brzy nebude vyhovovat normám. Na jeho výměnu však mohou díky takzvaným kotlíkovým dotacím získat příspěvek ve výši až 85 % celkových uznatelných nákladů. O dotaci na nové kotle na uhlí, zemní plyn, biomasu nebo tepelná čerpadla bude možné žádat v příštích týdnech, již dnes ale odborníci doporučují začít s přípravou potřebné dokumentace.
Na výměnu kotlů v České republice je připraveno celkem 9 miliard korun. Příspěvky v kotlíkových dotacích jsou vyčleněné na pořízení nového ekologického zdroje vytápění včetně nákladů na jeho instalaci. Z dotací bude možné financovat nejen kotel, ale třeba i novou otopnou soustavu nebo její rekonstrukci. „Výše podpory je odstupňovaná podle typu zdroje. Například na nový kotel na uhlí může domácnost získat 70 % z pořizovacích nákladů, na kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo až 80 %,“ sdělila Jana Poncarová ze serveru EnergetickáPoradna.cz. Dalších 5 % navíc dostanou domácnosti v krajích se zhoršenou kvalitou ovzduší, jejichž seznam připravilo ministerstvo životního prostředí.
Příspěvek na kotel i okna
Horní hranice nákladů, z nichž bude hrazena dotace, je stanovena na 150 tisíc korun. Na rozdíl od jiných typů dotace budou o rozdělení peněz rozhodovat krajské úřady, kde začnou přijímat žádosti ještě v průběhu letošního roku. „Pro získání kotlíkové dotace je třeba splnit řadu podmínek a doložit různé formuláře. Proto dotační podpora počítá například i s příspěvkem na služby energetického specialisty,“ říká Vladimír Vácha, mluvčí společnosti E.ON. Spolupráce s odborníky je pro úspěšné vyřízení dotace nutná, neboť projektová dokumentace zahrnuje mimo jiné i energetický posudek.
Podle odborníků může být významným problémem také hledání vhodné firmy, která má správné oprávnění k montáži kotle, tepelného čerpadla nebo solárního systému. „Takových dodavatelů není mnoho a vysoká poptávka může vést ke zdražení služeb,“ uvedl Karel Srdečný ze společnosti EkoWATT. Ten také upozorňuje, že k žádosti o dotaci bude třeba doložit Průkaz energetické náročnosti budov (PENB), který ukazuje energetickou náročnost objektu. „Většina stávajících domů téměř jistě nesplní požadavek na třídu C nebo lepší. Neseriózní zpracovatelé mohou mít tendenci ohýbat čísla,“ upřesňuje Karel Srdečný.
Komplexní vyřízení dotací
V případě, že dům žadatele nesplňuje požadavek na energetickou třídu náročnosti C nebo vyšší, lze pro finančně méně náročná stavební opatření rovněž využít financování z kotlíkových dotací. „Zájemce může na takzvané mikro-energetické opatření získat až 20 tisíc korun. Využít je lze třeba na zateplení střechy nebo půdních prostor, na dílčí výměnu oken, opravu fasády a další úkony,“ vysvětluje Jana Poncarová.
Riziku spojenému s výběrem nevhodného dodavatele či jiným komplikacím se žádostí se domácnosti vyhnou, pokud vyřízení kotlíkových dotací svěří do rukou odborníků. Svou pomoc nabízí vedle energetických poradců také další subjekty, které slibují vyřízení příspěvku od zpracování a podání žádosti až po realizaci samotné výměny kotle. Jednou z nich je například společnost E.ON. „Už nyní na stránkách www.kotelbezstarosti.cz nezávazně registrujeme zájemce o dotace, abychom byli připraveni na oficiální spuštění programu. Naši specialisté posoudí, zda zájemci na dotaci dosáhnou, navrhnou další postup, připraví dokumentaci a vyřídí veškerou administrativu. V neposlední řadě zajistíme výměnu kotle nebo realizaci dalších opatření,“ uvedl Vladimír Vácha, mluvčí společnosti E.ON.
O EnergetickáPoradna.cz
Od roku 2012 se zabývá cenovým srovnáním elektřiny a plynu pro domácnosti, firmy i obce. Klientům připravuje nezávislé analýzy cen energií, pomáhá jim zorientovat se při výběru tarifu, poskytuje konzultace smluvních podmínek. Velký důraz klade na vzdělávání a osvětu spotřebitelů prostřednictvím odborných článků nebo seminářů.
O společnosti E.ON Energie a.s.
Energetická společnost E.ON působí na českém trhu od roku 1998 a je významným dodavatelem energií českým zákazníkům. Aktuálně dodává elektřinu celkem 1,2 milionu zákazníků a zemním plynem zásobuje více než 230 000 zákazníků, a to převážně v jižních Čechách a na jižní Moravě.
Jako významný dodavatel elektřiny a zemního plynu cítí energetická společnost E.ON velkou odpovědnost nejen za spolehlivé dodávky energie a kvalitní služby zákazníkům, ale také za životní prostředí kolem nás. Svým zákazníkům proto přináší řadu informací a služeb, které pomáhají šetřit přírodu a snižovat jejich spotřebu energií. Více informací o těchto aktivitách je možné najít na stránkách programu EkoBonus.cz na adrese www.ekobonus.cz.
O sdružení EkoWATT
EkoWATT je přední česká poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí. Založena byla v roce 1990 jako nevládní nezisková organizace (občanské sdružení). Za dobu svého fungování se EkoWATT vyvinul v profesionální poradenskou a expertní společnost, jejíž výsledky jsou oceňovány v českém i mezinárodním měřítku. Poradenská střediska EKIS provozovaná sdružením EkoWATT patří mezi nejnavštěvovanější a nejlépe hodnocená v ČR.