Mít bydlení ve svém vlastnictví je daleko výhodnější než žít v nájmu. I přesto ale mnoho rodin volí spíše druhou možnost. Stojí za tím samozřejmě finanční důvody. Byty, notabene rodinné domy, v současné době stojí šílené peníze a hypotéky už také nejsou tak výhodné jako v minulosti.
Koupě zchátralého domu se někdy vyplatí
Když pomineme byty v Praze, Brně a dalších velkých českých městech, obvykle jde o menší investici než koupě vlastního domu. Pokud je, byť i malá vilka, v docela slušném stavu, může za ni její majitel poptávat klidně i několik milionů a zájemci mu stejně utrhají ruce.
Často se více vyplatí koupě stavby, která je sice po stránce stability v pořádku, nicméně je pro běžného člověka neobyvatelná. Otázkou pak je, kolik peněz bude potřeba vrazit do rekonstrukce. Někdy se jedná o výhodný obchod, jindy spíše proděláte. Je proto lepší si udělat předběžnou expertízu a na základě jejich výsledků pak učinit rozhodnutí.
Dům vybudovaný vlastními silami
Relativně levně může vyjít i stavba domu vlastními silami. V případě, že si uděláte opravdu dobrý plán a budete se ho držet, můžete na tom hodně vydělat. Chcete-li vlastní vilku stůj co stůj, jde o nejlevnější řešení. Avšak i o nejpracnější.
Základem je sehnat levně stavebniny, což není v dnešní době žádná sranda. Všechno je drahé. Plechové střechy, cement nebo pálené cihly v současnosti koupíte často i za dvojnásobek toho, co stály loni.
Stavba však není pouze o materiálu, ale především o lidské síle. Abyste skutečně ušetřili, budete muset valnou část prací dělat sami, ideálně pak s rodinnými příslušníky. Čím více, tím lépe. Nečekejte však, že budete mít hotovo během jediného roku. Většinou stavba svépomocí trvá i několik let. Je tak potřeba se obrnit trpělivostí.
Ani v případě nezdaru se nemusí jednat o žádnou katastrofu. Je mnoho lidí, kteří zabalili svůj projekt z důvodu nedostatku financí, případně sil. Vždy je však možné hrubou stavbu docela dobře prodat. I o takové je totiž docela velký zájem.