Tepelná čerpadla hrají klíčovou roli v udržitelné budoucnosti Evropy

heat pump 6209793 1280

Tepelná čerpadla se v Evropě rychle stávají základním kamenem přechodu na udržitelné zdroje energie. Rostoucí poptávka, podpora ze strany politiky a legislativy i technologické inovace ukazují, že tato technologie má v nadcházejících letech velký potenciál.

V roce 2023 bylo v Evropě instalováno přes 3,5 milionu tepelných čerpadel, což představuje nárůst o 11 % oproti předchozímu roku. Tento růst podpořily zejména trhy v Německu, Francii a Polsku, kde se poptávka zvýšila o více než 20 %.

Podle Evropské asociace pro tepelná čerpadla (EHPA) činí celkový počet instalovaných tepelných čerpadel v EU nyní přes 20 milionů jednotek. Do roku 2030 se očekává nárůst na 45 milionů, což odpovídá přibližně polovině všech domácností v Evropě. (ehpa.org)

Evropská unie přichází s legislativními opatřeními, která podporují instalaci tepelných čerpadel a postupné odstraňování fosilních zdrojů energie. Od roku 2024 platí nové směrnice na zvýšení energetické účinnosti budov a snižování emisí, což výrazně motivuje ke změně vytápěcích systémů. Tyto kroky zahrnují i přímé finanční podpory pro instalace čerpadel, což usnadňuje přechod domácnostem a firmám.

Ekonomické a ekologické přínosy

Tepelná čerpadla představují dlouhodobě výhodnou investici. Náklady na vytápění pomocí této technologie jsou až o 50 % nižší než u plynových kotlů, což dokládají analýzy z Německa a Nizozemska z roku 2024. Navíc umožňují domácnostem dosáhnout nezávislosti na výkyvech cen fosilních paliv.

Ekologicky pak hrají klíčovou roli v boji proti klimatickým změnám. Tepelná čerpadla snižují emise CO₂ až o 70 % ve srovnání s tradičními způsoby vytápění, zejména pokud jsou napájena elektřinou z obnovitelných zdrojů.

Tepelná čerpadla jsou budoucností Evropy v oblasti zajišťování tepla, teplé vody či chladu pro domácnosti i firmy. Tato technologie nejenže přispívá k plnění klimatických cílů, ale zároveň nabízí domácnostem a firmám ekonomické úspory a energetickou nezávislost.

Rate this post