Zákon o realitním zprostředkování: co znamená jeho novela pro klienty?

Zákon o realitním zprostředkování: co znamená jeho novela pro klienty?

Sdílejte

House 1407562 640

Český realitní trh čeká v tomto roce řada změn. Prezident podepsal zákon o realitním zprostředkování, jehož hlavním záměrem je vyšší ochrana klientů a celkové zkvalitnění realitních služeb. Jaké změny můžete očekávat?

Proč návrh vznikl a proč je důležitý?

Ke vzniku návrhu přispěla především absence jasně definovaných pravidel na poli realitního trhu a s ní přímo související nespokojenost s kvalitou služeb některých realitních kanceláří. Nová právní úprava zákona o realitním zprostředkování by tak měla zajistit nejen významné změny v praxi realitních vztahů a eliminovat neseriózní realitní kanceláře, ale také vzbudit větší důvěru ze strany klientů. „Pro solidní realitní kancelář úprava zákona sice neznamená žádné zásadní změny, nicméně věřím, že nová opatření povedou ke všeobecné kultivaci českého realitního trhu,“ říká Jakub Zámiš, odborník online kalkulačky Odhad-zdarma.cz, která vypočítává odhad ceny nemovitosti a optimální výši nájmu.

Realitní makléř: kvalifikovaný, pojištěný a bezúhonný

V rámci návrhu má být zaručena bezúhonnost realitních zprostředkovatelů, tedy realitních kanceláří a makléřů, dále stanovení jasných pravidel pro výkon této činnosti a rozsahu poskytovaných služeb, ale také povinné uzavření pojistné smlouvy a odpovědnosti za škodu. V praxi tedy nově vznikne povinnost uhradit klientovi penále v případě újmy způsobené výkonem realitního zprostředkování.

Novela zákona dále zaručuje odborné vzdělání realitních makléřů. Až doposud mohl pozici realitního makléře vykonávat v podstatě téměř každý jako volnou živnost. S přijetím nového zákona bude nyní k podnikání v realitní oblasti nutná živnost vázaná a k tomu i potřebná kvalifikace, a to buď v podobě vzdělání, minimální praxe či složení státní zkoušky. K ověření odborné způsobilosti bude klientům sloužit veřejně dostupný seznam.

Významná část novely se zabývá úschovou pro klienty

Další významná změna zákona se týká regulace úschovy kupní ceny. Cílem této úpravy je především minimalizovat riziko zpronevěry finančních prostředků. Díky novým opatřením by mělo dojít ke zvýšení bezpečnosti úschovy peněz klientů na takovou úroveň, jakou poskytují notáři a advokáti. „I nadále může být úschova kupní ceny realizována přímo u realitní kanceláře, a to pouze na písemnou žádost klienta, nicméně musí být zajištěna smlouvou, řádně pojištěna a samozřejmostí je i vedení záznamu o úschovách. Avšak kvalitní realitní kanceláře přesto preferují advokátní, notářskou či bankovní úschovu,“ komentuje Jan Hájek, odborník realitní kanceláře Quantum realityRealitní kancelář Praha.

Smlouva o zprostředkování musí jasně vymezovat nárok na provizi

Návrh zákona o realitním zprostředkování ukládá i několik povinných údajů, které musí písemná smlouva o zprostředkování zahrnovat. Mezi ně patří konkrétní specifikace nároku realitního zprostředkovatele na provizi a také okolnosti sjednání exkluzivně uzavřených smluv. Samotná smlouva pak musí obsahovat přílohu s výpisem z veřejného seznamu, jakým je například katastr nemovitostí, který jasně odhaluje případná omezení či vady související s nemovitostí. V případě sjednání realitního zprostředkování na dobu neurčitou může výpovědní doba činit maximálně 1 měsíc. Smlouva o výhradním zprostředkování může být nově sjednána maximálně na dobu 6 měsíců, ovšem může být opakovaně prodlužována.

Stanovení všech zmíněných zákonných povinností by mělo napomoci ke snadné a srozumitelné dohodě mezi klientem i realitní kanceláří či konkrétním makléřem. „Je důležité si uvědomit, že každá změna potřebuje svůj čas, a je tedy vždy lepší oslovit prověřenou realitní kancelář s odborníky, kteří mají za sebou léta praxe, než se zatím jen spoléhat na novelizaci realitního zákona,“ dodává Jan Hájek.

Rate this post
Sdílejte