Pro příjem satelitního signálu potřebujete vhodnou parabolu, která je však k dostání v mnoha velikostech. Pozor, satelitní antény se od těch klasických DVB-T a DVB-T2 antén odlišují nejen vzhledem, ale také vlastnostmi. V následujících řádcích vám prozradíme, jak při výběru postupovat, abyste neprohloupili.
U běžné DVB-T antény se nepoužívá žádná parabola, neboť ta je charakteristická pouze pro satelitní varianty. Princip fungování je jednoduchý. Přijímaný signál se odráží do ohniska, kde se nachází i konvertor.
Plocha paraboly je důležitý parametr
V první řadě se zaměřte na průměr, respektive plochu satelitní antény. Obecně platí, že čím je průměr větší, tím je i větší zisk satelitního signálu. Jestliže chcete mít především české programy, vystačí vám parabola s průměrem 80 centimetrů. Sice se dají zakoupit i menší průměry, ovšem při špatném počasí je signál nedostačující a signál v takovém případě vypadává.
Větší průměr, například 85 centimetrů, je dražší, ovšem lepší alternativou. Záleží tedy i na tom, kolik peněz jste ochotni do antény investovat.
Uchycení konvertoru také hraje roli
Stejně tak je signál ovlivněn robustností uchycení konvertoru. U levných modelů se setkáte s tím, že je uchycení vyrobeno z plastu. Konstrukce je nestabilní, a proto vypadává signál. Sáhněte po kvalitní parabole, která má uchycení kovové, ideálně zdvojené. S takovou parabolou se můžete dívat na oblíbené televizní stanice i za špatného počasí.
Jestliže bydlíte v horské oblasti, zvolte satelitní anténu, jež zvládá i silný vítr. Pro takovou anténu dokoupíte dokonce elektrické vyhřívání, díky němuž nedochází k namrznutí paraboly.
Chcete si objednat satelitní anténu, anténní zesilovače či klasickou DVB-T anténu? Podívejte se do pestrého produktového portfolia e-shopu AME.cz.