Umělecký kovář si s kovem totiž dobře rozumí. Rozpálí oheň a za pomocí kladiva se pustí do díla. Rozžhavené železo pod jeho údery postupně mění svou barvu i tvar. Výsledkem může být klika od dveří, krbová dvířka, neotřelý svícen i hodnotná plastika.
Šikovný kovář vám vyrobí téměř cokoliv. Předměty denní potřeby i umělecký artefakt. Otvírák na víno, madlo ke komodě, kliku, lžíci na obouvání bot, svícen i šperk. Ale i neotřelou lavici do zahrady, bránu, polici, mříž, lustr, zábradlí, plot, ptačí krmítko a květináč. Nebo plastiku lví hlavy. Záleží na jeho šikovnosti a zručnosti.
Jedno z nejstarších řemesel světa
Kovářství se řadí mezi nejstarší řemesla. Dělí se na tradiční a umělecké. To nad tím tradičním, se kterým se v současné době setkáme na historických přehlídkách a předvánočních trzích, v současné době převažuje.
Tradiční versus umělecký kovář
Tradičního od uměleckého kováře přitom na pohled nerozeznáte. Oba pracují s kovem. Umělecké kovářství však vyžaduje něco navíc. Tím něčím je estetické cítění, které obyčejné madlo povznese na umění. K tomu se musí orientovat v technologických postupech. Umělečtí kováři ovšem dnes také restaurují historické památky a starožitnosti.
Kovář, zámečník, kovorytec a restauratér v jednom
Uměleckých kovářů je u nás kolem stovky a spolu s kovařinou se věnují i zámečnické činnosti, kovorytectví a restaurátorství. To je případ i uměleckého kováře Václava Nohy, s jehož prací se můžete seznámit na stránkách www.kovarstvi-noha.cz.
K potěšení oka a pohlazení duše
Sám Václav na svých stránkách uvádí, že svými výrobky se snaží potěšit oko a pohladit duši. Výstižněji výsledky jeho práce snad ani nelze popsat. Vyrábí masivní brány, zábradlí a ploty. Kliky, panty, mříže i krbová dvířka. Pod jeho rukama ovšem vznikají i neotřelé lustry a svícny. Našimi favority ovšem jsou jeho lustry a plastiky, za něž si vysloužil řadu ocenění, které má k nahlédnutí přímo na svých stránkách.
Kuj železo…
Práce s železem rozhodně není pro každého. Spolu s talentem vyžaduje třeba i pevné svaly. Unavující bývá i sálající teplo stejně jako zplodiny, které se z rozžhaveného železa uvolňují. Nemalé je i riziko popálenin, kterému se kováři vystavují. Pocit, který se však dostaví po dokončení díla, prý veškerá tato úskalí vyváží. Umělečtí kováři zkrátka svou práci milují a vykonávají svým srdcem. A to se odráží i na výsledcích jejich práce.