Metody sušení stlačeného vzduchu – víte, jakou sušičku potřebujete?

Sušení je součástí úpravy stlačeného vzduchu a neobejde se bez něj velká část provozoven, jejichž „srdcem“ je vzduchový kompresor. O sušení se starají sušičky vzduchu, zařízení pracující nejčastěji na třech principech – kondenzační, adsorpční, membránový. Znáte je? Víte, kdy se hodí ten či onen? A proč je vlastně potřeba vzduch sušit? 

Poslední zmíněnou otázku bude dobré probrat jako první, protože celé „problematice“ předchází. Sušit stlačený vzduch se musí kvůli zlepšení jeho kvality. On totiž není nijak nezávadný ve chvíli, kdy vyjde z kompresoru směrem k aplikaci. Nejčastěji obsahuje rovnou tři škodlivé elementy – kapičky vody, mechanické nečistoty a olejové výpary v případě, kdy je kompresor mazaný olejem. Sušička vzduchu si bere na starost hlavně vodu, tedy přesněji páru, která se na vodu teprve změní, kondenzuje. Riziko vzniku kondenzátu je totiž u kompresorové soustavy skoro stoprocentní. Může za to horký stlačený vzduch, který se zahřál samotným stlačováním původního atmosférického vzduchu, nasávaného kompresorem. Atmosférický vzduch sám o sobě obsahuje procenta vlhkosti i výše zmíněné nečistoty. Ale nyní zpět k zahřátému vzduchu. Jakmile vyjde z kompresoru do potrubí nebo do hadic, začne se ochlazovat, vzhledem k teplotě okolního prostředí. Kapičky vody se ve vzduchu začnou tvořit, jakmile se vzduch ochladí pod teplotu, která se nazývá rosný bod. Pára zkapalní – kondenzát je na světě.

Cílem sušení je stlačený vzduch ochladit a zbavit ho vzniklého kondenzátu. Každý provoz má odlišné nároky na kvalitu vyráběného vzduchu, zcela se liší například u potravinářství (nejvyšší nároky) a v menší zámečnické dílně (nižší nároky). Vodítkem k získání znalostí o této problematice vám bude norma ISO 8573. Ta popisuje kvalitu stlačeného vzduchu v sedmi třídách, kde každá třída má předepsaný, povolený obsah vody, mechanických nečistot a oleje. Její znalostí dokonale upřesníte výběr sušičky vzduchu.

Trh se sušičkami je velmi široký. Kromě principu sušení a průtoku, leží nejdůležitější rozdíly hlavně v tom, o kolik stupňů daná sušička dokáže ochladit vzduch pod úroveň rosného bodu. Základní sušení, ač mnohdy naprosto dostačující, představuje kondenzační princip. Kondenzační sušičky vzduchu vás potěší poměrně nízkými náklady i faktem, že pracují bez ztrát stlačeného vzduchu. Jde o skvělé řešení do dílen, autoservisů a pneuservisů či pro všechny malé živnostníky, kteří prvotřídně čistý stlačený vzduch nevyužijí. Kondenzační sušičky vzduchu vyrábí například domácí Atmos z Chrástu u Plzně, nebo globální producenti MARK a Omega Air. Rosný bod dokáží kondenzační sušičky snížit na teplotu +5 °C až +3 °C, co však zůstává na provozovateli, je potřeba zajištění účinné ventilace pro správnou funkci těchto sušiček.

Kdo potřebuje rosný bod snížit mnohem níž, třeba i kvůli tomu, že systém stlačeného vzduchu není v temperované místnosti, neobejde se bez adsorpčních sušiček nebo membránových sušiček. Jejich účinnost je doslova dechberoucí a vyhovují i těm nejnáročnějším průmyslovým požadavkům. Vždyť adsorpční sušičky dokáží tlakový rosný bod dostat až pod -70 °C. V adsorpčních sušičkách, typickými svými dvěma věžemi, se vzduch vysušuje tak, že proudí nádobou naplněnou sušicím materiálem, který na sebe váže vodu. Voda ulpívá na jeho povrchu či v jeho pórech a z nádoby vychází suchý vzduch. Mají však i svá negativa – spotřebují až 20 % dodaného stlačeného vzduchu a je nutné pravidelně vyměňovat náplně se sušicím materiálem. Pro menší provozy může být složitější, „utáhnout“ s tím vznikající náklady.

Membránové sušičky spotřebují pro svůj provoz také část stlačeného vzduchu – 10 až 30 %, v závislosti na hodnotě tlakového rosného bodu (až -40 °C). Jsou složené ze svazku dutých vláken (membrán), jejichž vnitřkem shora dolů proudí vlhký stlačený vzduch. Při průchodu je vlhkost vytlačována přes membrány ven a vzduch vystupuje z vlákna suchý. Tato koncepce přináší unikátně malé zástavbové rozměry. Membránové sušičky doporučujeme také všude tam, kde je dodávka stlačeného vzduchu s nízkým rosným bodem při malém průtoku.

Ať už váš provoz vyžaduje kteroukoliv ze zmíněných sušiček, vždy má být cílem kromě zlepšení kvality stlačeného vzduchu, také zlepšení efektivity vaší výroby a podnikání, zamezení ztrátám vzduchu, zbytečným opravám a prostojům kvůli závadnému stlačeného vzduchu a postupným otočením investice do sušičky ve váš prospěch.

Moderní nádech a luxus pro Vaše auto, to je přístřešek od společnosti Cooperit

Moderní nádech a luxus pro Vaše auto, to je přístřešek od společnosti Cooperit

Už po několik desetiletí si lidé zakládají vyjma svého bydlení, i na svém autu. V některých kulturách se dokonce posuzuje bohatství člověka výhradně podle auta. S tím jsou však spjaty i další okolnosti, jako náklady na provoz, či zajištění krytého stání. A zatímco dříve většina lidí ukrývala své automobily do garáže, do které nebylo vidět, dnes stále více proráží přístřešek pro auto, který dodá celému okolí nádech modernosti a přepychu; Krása Vašeho auta bude zároveň všem na očích.

Na stáří nezáleží

I když by si mohl někdo myslet, že přístřešek na auto jde umístit pouze k novým, luxusním domům a vilám, je na omylu. Přístřešky do nové zástavby zapadnou, a lze je snáze přehlédnout, než když se vyjímají u staršího domu, který není přístřešku vzhledově přizpůsobený – tím originálněji a zajímavěji poté stavba vypadá. Většina dnešní společnosti navíc investuje do modernizace bydlení neustále.

Moderní kvalita za dobrou cenu

Někteří lidé by mohli tyto altánky předčasně odsoudit kvůli domněnce o vysoké ceně, kterou si nemohou dovolit. Opak je ale pravdou: Nejlevnější kvalitní přístřešek lze pořídit už za cca 60 000 Kč; nejdražší se pak může vyšplhat až k bezmála 200 000 Kč. V tomto rozmezí se samozřejmě pohybuje X dalších variant přístřešků za různé ceny. Ať už však zvolíte kteroukoliv z možností, vyjde Vás pořízení výrazně levněji, než kdybyste si nechali postavit garáž zděnou.

Výrazná rozmanitost

Není výjimečnou domněnkou, že jsou přístřešky stejného rozměru, tvaru a materiálu. Naopak, rozměr, tvar i použitý materiál záleží výhradně na požadavcích zákazníka. Vše ale samozřejmě záleží na domluvě. Zastřešení přístřešky z lexanu dozajista osloví nejenom mladou, ale i starší generaci – ať už kvůli modernímu a přepychovému vzhledu, nebo kvůli vhodně volenému materiálu a příznivé ceně.

Vsaďte na zkušenou společnost Cooperit s.r.o.

Tak, jako požadujeme kvalitní jídlo, spotřebiče, zdravotní péči nebo vzdělání našich dětí, i od přístřešků požadujeme, aby nám sloužili po mnoho let. Právě společnost Cooperit s.r.o., která je na trhu již mnoho let, přesně ví, co zákazníci očekávají a jaké požadavky musí být splněny, aby byl automobil dobře chráněn. To stejné platí v případě altánků.

Zvolit si můžete některý z jedenácti produktů. Jmenujme kupříkladu Portoforte 80, Portoforte 170, MY PORT 150 nebo třeba NEO 90 Y. Jestliže si prohlédnete webové stránky společnosti, nabízené přístřešky a altánky se vám jistě zalíbí.

Nenechávejte dál váš vůz napospas povětrnostním podmínkám. Přístřešek vám ušetří výdaje za kroupy pomačkanou kapotu, ochrání lak před deštěm či sněhem. Chránit můžete i více vozidel, stačí objednat si variantu s dostatečně velkými rozměry.

Obraťte se na Cooperit s.r.o. co nejdříve a zanedlouho se budete kochat krásným přístřeškem a těšit se z krytí pro váš vůz.

Jaká vybrat vrata pro vaši garáž?

Jaká vybrat vrata pro vaši garáž?

Rolovací vrata

Nezbytnou součástí garáže jsou vrata. Ta zajišťují ochranu garáže před nevítanými hosty. V současné době se dají pořídit vrata pro garáže z různých materiálů a v mnoha provedeních z hlediska systému ovládání. Ne vždy je při nákupu vhodné koukat pouze na cenu, jednotlivé typy se totiž liší ve svých vlastnostech. Je pak logické, že kupříkladu sekční vrata stojí více nežli klasická výklopná. V tomto článku se dozvíte, jak správně vybrat tento typ produktu. Pokračovat ve čtení „Jaká vybrat vrata pro vaši garáž?“

Výběr garážových vrat? Zkuste internet

Autor obrázku: osaMu

Vybíráte garážová vrata? Podívejte se s námi, jaké jsou v současné době možnosti kvalitních garážových vrat. A vyplatí se nakupovat přes kamenné prodejny nebo raději na internetu? A na co si dát pozor?

Druhy garážových vrat

Pro kvalitní bydlení je nutné mít i kvalitní garáž. Je to místo pro odložení některých věcí, parkujeme zde automobil a chráníme jej před vnějšími povětrnostními vlivy a nenechavci, ale je to taky místo pro nějaké to kutění. Garáž je tak třeba efektivně a účinně chránit.

Samotná vrata vybíráme podle několika kritérií. Jsou to hlavně rozměry garáže, požadované otevírání vrat a samozřejmě i požadavky na bezpečnost. Tyto hlavní kritéria také ovlivňují cenu. Vrata totiž můžeme mít malá, ale extra zabezpečená a ty mohou být dražší, než vrata velká obyčejná plechová.

Druhy podle ovládání

Samotná garážová vrata si můžeme vybrat podle druhu ovládání. Tedy klasické mechanické ovládání, nebo elektronické. Samozřejmě že i tento faktor má vliv na cenu garážových vrat. Výhody jsou ale zřejmé. Elektronicky ovládaná vrata jsou lepší například v případě příjezdu a odjezdu z domu. Vrata se mohou samy od sebe elektroniky otevřít, aniž bychom museli vylézat z automobilu.

Dalším hlediskem dělení je i materiál garážových vrat. Vliv to má hlavně na jejich bezpečnost. Nejpoužívanější a nejoblíbenější materiály jsou plasty, dřevo nebo plech. I dřevěná vrata však mohou být bezpečná například ocelovou výztuží nebo kvalitním zamykáním.

Nákup v kamenné prodejně nebo internet?

Kde ale vrata koupit? V současné době máme hned několik možností. Vybrat si můžeme vrata garážová na internetu nebo v klasické prodejně. Výhodou nákupu v kamenné prodejně je tak možnost si vrata prohlédnout, vyzkoušet některé funkce a nechat si poradit. Máme-li však jasnou představu, lze si je pohodlně objednat na internetu. Vrata nám jsou dopravena až domů, můžeme si objednat i jejich montáž a ušetřit výrazně čas i peníze. Nákup na internetu umožňuje efektivní srovnání a tak je vhodný pro výběr dle požadované částky.

Roční domácí údržba – udělejte si kontrolní seznam (2. část)

Roční domácí údržba – udělejte si kontrolní seznam (2. část)

Vyčistěte si okapy a svody

Vyberte všechno to podzimní listí z vašich okapů, než začne způsobovat nějaké problémy – jako je posílání vody do domu a suterénu místo toho, aby okap spíše vodu odnesl daleko od domova. Zatímco jste dostali žebřík ven, starejte se i o jiné netěsnosti nebo přímo opravou okapů, což bude velmi užitečné.

Postarejte se o střešní údržbu

I když můžete sami vyskočit na střechu a podívat se na chybějící nebo poškozené tašky, je tady doporučeno raději nechat tyto opravy a roční údržbu na profesionálovi. Postarejte se o to teď tak, aby vaší střechou nevnikal sníh během zimní sněhové bouře. A když už jsme u toho, nechte si zkontrolovat komín a stejně ho i udržujte.

Zkontrolujte si obklad na opravy

Pro věci ze dřeva byste měli dát též trochu pozornosti, jestli se někde nenachází nějaká ta díra nebo hniloba, avšak první příčinu poškození byste měli léčit před opravou. Pokud máte pouze oprýskané nátěry, tudíž přetřete postižené oblasti tak, aby základní dřevo bylo uzavřeno a chráněno před povětrnostními vlivy.

Údržba klimatizace a kamen

Důležité jsou čisté výdechy klimatizace, tudíž se ujistěte, že klimatizace není blokována prachem nebo nečistotou. Nechte si topný systém zkontrolovat raději s pomocí profesionála každičký rok. Otestujte si své detektory, jestli baterie jsou nabité ve všech detektorech proti kouři, jenž vám slouží v domácnosti. (Máte-li děti, nyní je také dobrý čas na přezkoumání, co byste měli dělat v případě požáru.)

Buďte připraveni na všechno

Když už mluvíme o požární bezpečnosti, tak doplňte své zásoby a zkontrolujte jejich trvanlivost, jak u lékárniček, tak i u hasících přístrojů.

Ujistěte se, že máte jakékoliv další potřebné věci, které byste mohli potřebovat v případě výpadku elektřiny v zimě (jako baterky, svíčky, palivové dřevo, atd.).

Zkontrolujte verandu a terasu

Podívejte se na jakékoli hniloby nebo poškození na verandě nebo terase, včetně podpěr. Ujistěte se, že schodiště a zábradlí jsou v dobrém stavu. Vyčistěte si venkovní nábytek, a pokud žijete v chladném podnebí, uložte jej na sezónu.

Co si pořídit garáž na kolečkách (druhá část)

Co si pořídit garáž na kolečkách (druhá část)

 

Jak je na tom vlhko

Vlhko umí udělat nepěknou paseku, ani pro vaše zdraví není dobré. Plíseň po stěnách, zápach, celkový vzhled nic moc. U betonových garáží strach z takového problému nemusíte mít. Panují ze dobré klimatické podmínky, abyste zde mohli parkovat své milované autíčko a nebáli se sem vstoupit. Vlhkost v podobě páry uniká z tohoto prostoru pryč. Pro lehčí spaní lze použít klimatické zařízení a též speciální systém pro vrata.

Úložný prostor

Jak už jsme vám řekli, v garáži nemusíte parkovat jen auto, ale i věci potřebné pro auto i zahradu. Je však tady pro ně vůbec místo? Ano, protože zdi jsou tenčí na rozdíl od klasických zděných garážových stěn. Takže není nemožné si nechat udělat police až do stropu a mít místo na nářadí a jiné. Jestliže si na vytvoření polic a regálů troufnete sami, tak se budete mít čím sami chlubit, jak jste šikovní. Jenom je správně připevnit, aby se nestala nehoda a nespadla tak nějaká z polic či celá sestava na vaše zbrusu nové auto i starší lze oplakat.

Co bude garáž mít

Police tu hledat raději nehledejte, určitě nebude chybět pěkný nátěr, nějaká ta vrata, střechu, která by měla být izolovaná, aby vám dovnitř nezatékalo. Nechybí zde ani svod dešťové vody.

Vybavení

Garáž nemusí být jen kvádrem, lze jí vybavit vraty ovládanými na dálku, klidně mu můžete dodat i sklep, výběr doplňků je jen na vás.

Dřevo

Další variantou jedřevěná garáž. Ta kryje auto před větrem, a proto její konstrukce musí něco vydržet. Buď je to panelová nebo srubová konstrukce, jenž je pevná. Na střechu se použijí vazníky, které jsou přidělané na panelové konstrukci. Spoje a ukotvení je vyrobeno z pozinku.

Plech

Co takhle plechovou? Jejich výhodou je lehkost, ale nejsou zatepleny. Pospojované jsou šrouby, tudîž se dá rozložit. Materiál něco vydrží, je z ocelově trapézového plechu, který je odolný proti rzi. Jak jsou na tom vnitřní zdi? Buď je to jen trapézový plech, možný i rovný, a nebo je na nich omítka, jenž je stříkaná. Vzhled povrchu plechové garáž je různojaký.

U vrat hrajou barvy bílá nebo hnědá, se systémem výklopným či sekčním. Jestliže si zvolíte uvnitř stříkanou omítku, máte na výběr z osmi barev. Plechová garáž je dosti pevná, aby snesla zasazení do svahu, nebo garážová střecha přetrpěla zatravnění. Lze si vybírat z velké škály velikostí a rozměrů. Více světla získáte doplněním okna.

Tato garáž není závislá na stroji, aby vám ji postavil na zvolené místo.

 

 

Co si pořídit garáž na kolečkách (první část)

Co si pořídit garáž na kolečkách (první část)

Mnoho lidí zná dům na kolečkách, přesněji řečeno mobilní dům, s kterým se dá hýbat a přestěhovat ho celý na jiné místo. Výhoda při stěhování je, že nemusíte hledat nový dům a nebo byt, ale váš mobilní domeček půjde vždy s vámi, pokud jste se ho nerozhodli vyměnit za nový, a nebo vás omrzelo bydlení v něm.

Ale co tohle má společného s garáží na kolečkách, prakticky stejné možnosti jako dům na kolečkách. S mobilní garáží se též dá hýbat a stěhovat na zvolená místa, akorát asi se v něm bydlet dobře nebude, protože je navrhnut pro zaparkování auta nebo pro uskladnění věcí třeba nepotřebných přes zimu. Bydlení vám právě nabízejí mobilní domy.

Jestliže se rozhodujete, že byste si postavili garáž, tak proto jsme vám chtěli představit jaké vám výhody či nevýhody přinese mobilní garáž, s kterou lze libovolně hýbat. Samozřejmě nestačí k tomu jen ruce. Už máte aspoň rozmyšlené, jak prostorná by měla být?

Kde bude stát

Ze všeho nejdříve byste měli vědět, kde byste chtěli, aby garáž stála. Povrch, na kterém bude usazena, musí splňovat rovný terén. Vyhlédnutou plochu je lepší zpevnit betonovou deskou, abychom opravdu dostali rovinu. Asi bychom nechtěli garáž nahnutou doleva či doprava a připadat si jako na svahu. Lze též zhotovit zámkovku, betonový pás či betonovou dlažbu, jen aby povrch byl trochu zpevněný a nešel šejdrem.

Podklad pod garáží by neměl být velikostně stejně prostorný jako garáž, vždy by měl podklad o nějaký kus vyčnívat ven. Nejenže je mobilní garáž stabilní, tak i nabídka typů není malá, je to proto, abyste ji sladili s okolím či se svým domem.

Jaký typ bude ten nejlepší

Typické garáže jsou postavené z cihel, jenž potřebují mít stavební povolení, proto abyste ji mohli mít. Oproti betonovým mobilním garážím zde tato podmínka není, cena není vysoká. Firma, která vám jí dodá, vám předá výkres, kde je plán, jak bude garáž vypadat.

Pokud již budete mít hotový podklad, stačí firmě pouhá hodinka pro montáž. Pak už ničemu nebrání, využít danou možnost zaparkování auta nebo úschovy zahradního nábytku.

Výhodou je mobilita, což u cihlových garáží, jak víte, s tímto nepochodíte. Smontovanou garáž jde kdykoliv i po několika letech přemísti na jiné stanoviště, i když to není jako přesouvání nábytku, ale díky strojům není žádný problém. Může nastat jakákoliv situace, ve které se rozhodnete s mobilní betonovou garáží pohnout.