Ekologické domy na klíč nacházejí stále více zájemců

wobau architektonicka studieV rámci úvah o tom, jak by mělo vypadat vaše bydlení, s nímž byste byli spokojeni nejen z hlediska designu, ale také z pohledu minimálních provozních nákladů, se jako velmi chytré řešení jeví zvolit pasivní dům. Jaké jsou jeho přednosti a kdo vám jej může zařídit na klíč?

Proč si nechat postavit pasivní dům?

Pasivní domy na klíč jsou v posledních letech značným fenoménem. A není se čemu divit. Budoucí majitelé vědí, že ceny energií jdou neustále strmě nahoru, takže se bydlení v klasickém rodinném domě může v následujících letech dosti prodražovat. V případě, že vám zkušená stavební firma a její architekti vytvoří návrh a zrealizují jej tak, že vznikne skutečně pasivní dům, můžete se spolehnout na to, že vaše výdaje za elektřinu, plyn, ale také například vodu budou zcela minimální. To je právě hlavním kouzlem pasivních domů.

wobau navrh exterieru

Možnosti, jak docílit ekologického domu

Možná si říkáte, jak je možné, že pasivní domy potřebují jen minimum elektřiny, plynu a vody z centrální sítě. Je to dáno využitím moderních zařízení. V rámci realizace na klíč vám architekti do projektu zakomponují kupříkladu rekuperaci tepla, díky níž se využije i odpadní teplo, které by jinak z domu odcházelo bez dalšího užitku. Malé tepelné ztráty zajišťují rovněž vhodně umístěná a precizně provedená okna, skrz něž do interiérů proudí více světla nežli v běžných domácnostech.

wobau n�zkoenergetick� stavby

Samozřejmostí se stává rovněž instalace tepelného čerpadla, s jehož pomocí se získává energie pro vytápění a ohřev vody z vnějších obnovitelných zdrojů, tedy ze vzduchu, vody, potažmo země. Možností, jak zřídit pasivní domy, však existuje ještě mnohem více.

wobau luxusni domy

Máte-li zájem nechat si vystavět ekologický dům na klíč a bydlíte v Moravskoslezském kraji, pak se obraťte na společnost Wobau. U ní pracují zkušení architekti a projektanti, kteří mají s výstavbou pasivních domů praktické zkušenosti. Zmíněná stavební firma je schopna vytvořit kompletní domy na klíč, takže se takřka o nic nemusíte starat.

wobau moderni domy

Metody sušení stlačeného vzduchu – víte, jakou sušičku potřebujete?

Sušení je součástí úpravy stlačeného vzduchu a neobejde se bez něj velká část provozoven, jejichž „srdcem“ je vzduchový kompresor. O sušení se starají sušičky vzduchu, zařízení pracující nejčastěji na třech principech – kondenzační, adsorpční, membránový. Znáte je? Víte, kdy se hodí ten či onen? A proč je vlastně potřeba vzduch sušit? 

Poslední zmíněnou otázku bude dobré probrat jako první, protože celé „problematice“ předchází. Sušit stlačený vzduch se musí kvůli zlepšení jeho kvality. On totiž není nijak nezávadný ve chvíli, kdy vyjde z kompresoru směrem k aplikaci. Nejčastěji obsahuje rovnou tři škodlivé elementy – kapičky vody, mechanické nečistoty a olejové výpary v případě, kdy je kompresor mazaný olejem. Sušička vzduchu si bere na starost hlavně vodu, tedy přesněji páru, která se na vodu teprve změní, kondenzuje. Riziko vzniku kondenzátu je totiž u kompresorové soustavy skoro stoprocentní. Může za to horký stlačený vzduch, který se zahřál samotným stlačováním původního atmosférického vzduchu, nasávaného kompresorem. Atmosférický vzduch sám o sobě obsahuje procenta vlhkosti i výše zmíněné nečistoty. Ale nyní zpět k zahřátému vzduchu. Jakmile vyjde z kompresoru do potrubí nebo do hadic, začne se ochlazovat, vzhledem k teplotě okolního prostředí. Kapičky vody se ve vzduchu začnou tvořit, jakmile se vzduch ochladí pod teplotu, která se nazývá rosný bod. Pára zkapalní – kondenzát je na světě.

Cílem sušení je stlačený vzduch ochladit a zbavit ho vzniklého kondenzátu. Každý provoz má odlišné nároky na kvalitu vyráběného vzduchu, zcela se liší například u potravinářství (nejvyšší nároky) a v menší zámečnické dílně (nižší nároky). Vodítkem k získání znalostí o této problematice vám bude norma ISO 8573. Ta popisuje kvalitu stlačeného vzduchu v sedmi třídách, kde každá třída má předepsaný, povolený obsah vody, mechanických nečistot a oleje. Její znalostí dokonale upřesníte výběr sušičky vzduchu.

Trh se sušičkami je velmi široký. Kromě principu sušení a průtoku, leží nejdůležitější rozdíly hlavně v tom, o kolik stupňů daná sušička dokáže ochladit vzduch pod úroveň rosného bodu. Základní sušení, ač mnohdy naprosto dostačující, představuje kondenzační princip. Kondenzační sušičky vzduchu vás potěší poměrně nízkými náklady i faktem, že pracují bez ztrát stlačeného vzduchu. Jde o skvělé řešení do dílen, autoservisů a pneuservisů či pro všechny malé živnostníky, kteří prvotřídně čistý stlačený vzduch nevyužijí. Kondenzační sušičky vzduchu vyrábí například domácí Atmos z Chrástu u Plzně, nebo globální producenti MARK a Omega Air. Rosný bod dokáží kondenzační sušičky snížit na teplotu +5 °C až +3 °C, co však zůstává na provozovateli, je potřeba zajištění účinné ventilace pro správnou funkci těchto sušiček.

Kdo potřebuje rosný bod snížit mnohem níž, třeba i kvůli tomu, že systém stlačeného vzduchu není v temperované místnosti, neobejde se bez adsorpčních sušiček nebo membránových sušiček. Jejich účinnost je doslova dechberoucí a vyhovují i těm nejnáročnějším průmyslovým požadavkům. Vždyť adsorpční sušičky dokáží tlakový rosný bod dostat až pod -70 °C. V adsorpčních sušičkách, typickými svými dvěma věžemi, se vzduch vysušuje tak, že proudí nádobou naplněnou sušicím materiálem, který na sebe váže vodu. Voda ulpívá na jeho povrchu či v jeho pórech a z nádoby vychází suchý vzduch. Mají však i svá negativa – spotřebují až 20 % dodaného stlačeného vzduchu a je nutné pravidelně vyměňovat náplně se sušicím materiálem. Pro menší provozy může být složitější, „utáhnout“ s tím vznikající náklady.

Membránové sušičky spotřebují pro svůj provoz také část stlačeného vzduchu – 10 až 30 %, v závislosti na hodnotě tlakového rosného bodu (až -40 °C). Jsou složené ze svazku dutých vláken (membrán), jejichž vnitřkem shora dolů proudí vlhký stlačený vzduch. Při průchodu je vlhkost vytlačována přes membrány ven a vzduch vystupuje z vlákna suchý. Tato koncepce přináší unikátně malé zástavbové rozměry. Membránové sušičky doporučujeme také všude tam, kde je dodávka stlačeného vzduchu s nízkým rosným bodem při malém průtoku.

Ať už váš provoz vyžaduje kteroukoliv ze zmíněných sušiček, vždy má být cílem kromě zlepšení kvality stlačeného vzduchu, také zlepšení efektivity vaší výroby a podnikání, zamezení ztrátám vzduchu, zbytečným opravám a prostojům kvůli závadnému stlačeného vzduchu a postupným otočením investice do sušičky ve váš prospěch.

Jaký vyrobit plot? Materiálů je nepřeberné množství

Vyroba Plotu

Plot můžete vyrobit téměř z čehokoliv. Pokud ale chcete, aby dobře vypadal, pak vám v tomto článku určitě poradíme. Ukážeme vám totiž ty nejlepší materiály.

Sbít latě nebo natáhnout pletivo. To sice může fungovat, ale nebudete to vypadat tak dobře. Pokud chcete opravdu estetický a funkční plot, pak se musíte nad výběrem materiálu náležitě zamyslet.

Ploty ze dřeva

Dřevo dříve poskytovalo lidstvu drahocenný oheň a příbytek. A vydrželo tu s námi až do dnešních dní. Používá se nejen pro stavbu dřevostaveb, ale také k výstavbě plotů. Stále se jedná o oblíbený materiál, po kterém dodnes sahají tisíce majitelů domů. Poskytuje totiž nepřeberné možnosti na poli povrchových úprav a tvarů.

Nejčastěji se používá smrkové, borovicové nebo modřínové dřevo. Vsadit na dřevěný plot tedy můžete nejen pokud máte hluboko do kapsy. Připravte se ale na to, že jej budete muset neustále udržovat. Je jedno, jestli zvolíte službu jako jsou ploty na klíč v okolí Prahy, nebo si jej postavíte sami. Pravidelné údržbě se zkrátka nevyhnete.

Drátěný plot

Další velice rozšířenou variantou je pletivo. Drátěný plot je možné rychle postavit a také velice levně koupit. Jediné, co potřebujete, jsou sloupky, pletivo a konzole pro uchycení pletiva. Vhod přijde pro oplocení vetší zahrady, výběhu zvířat nebo stavebního pozemku v průběhu stavby domu. Sice nejde o nejlepší variantu, ale vzhledem k jeho ceně jde o velice dobrou alternativu.

Další ploty

Materiálů, ze kterých můžete plot postavit, je nepřeberné množství. Mezi oblíbené produkty se ale v posledních letech tlačí plast. Ten má totiž velice dobrou životnost a nepřeberné množství povrchových úprav. Můžete pořídit téměř jakýkoliv tvar i barvu, což je jeho nesporná výhoda oproti ostatním materiálům. Prodává se ve dvou variantách – levnější recyklát a PVC. Drahý, ale velice krásný pak může být kovaný plot. Vsadit můžete i na gabiony nebo beton.

Energetická náročnost rodinného domu

Plánujete rekonstrukci či stavbu nového rodinného domu? Pak podle nové legislativy musíte doložit průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Jak tento energetický průkaz nebo chcete-li štítek, vůbec vypadá? Co všechno obnáší? A co se stane, když průkaz o energetické náročnosti budov ke své nemovitosti nedoložíte?

Pokračovat ve čtení „Energetická náročnost rodinného domu“

Dům jako stavebnice

Bydlení si mnohdy pořizujeme jednou za život. Jedná se tak o investici, již je na místě několikrát zvážit. Je-li v hledáčku vašeho zájmu novostavba, zvažte tzv. montovaný dům na klíč neboli nízkoenergetickou dřevostavbu. Nejenže ji budete mít postavenou doslova v cuku letu, ale také s ní ušetříte.

Pojem „montovaná dřevostavba“ je pro hodně lidí stále tak trochu matoucí. Výsledná stavba ve výsledku v žádném případě nemusí mít podobu „pouhého“ dřevěného zahradního domku. Naopak může být naprosto k nerozeznání od klasické zděné stavby.

V dřevostavbě se dobře dýchá

Dřevo je časem prověřený přírodní materiál s vynikajícími izolačními vlastnostmi. Proto jsou současné moderní dřevostavby a montované stavebnicové domy ve srovnání se zděnými domy minimálně energeticky náročné. Spojují totiž výhody přírodního materiálu s moderními technologiemi a postupy. K tomu poskytují příjemné zázemí a celkově se v nich dobře žije. Nejeden majitel vám potvrdí, že se v nich „dobře dýchá“.

Stavebnicový systém J.Group

Jedním z předních českých dodavatelů a výrobců stavebnicových dřevostaveb v jednom je například společnost J.Group (www.jgroup.cz), která při výrobě a stavbě nízkoenergetických dřevostaveb používá prověřený stavebnicový systém J.Group. Ten si už po desetiletí našel oblibu v zemích Severní Ameriky, Rakousku, Německu, ale i ve Skandinávských zemích, ve kterých jsou na stavbu domů kvůli výkyvům počasí kladeny velmi vysoké nároky.

Navštivte vzorový dům nebo si přímo popovídejte s majiteli

V katalogu společnosti najdete domy různých cenových relací, prahnete-li ovšem po originálu, není problém nechat si zpracovat vlastní projekt. Předností společnosti je také to, že svým potenciálním klientům nabízí nejenom návštěvu vzorového domu. Můžete si také popovídat se spokojenými majiteli již hotových novostaveb. Učitě se rádi podělí se svými zážitky s průběhem výstavby, ale i s tím, jak se jim v jejich novém domově bydlí. Takový rozhovor vám dá mnohem více než ten nejprofesionálněji zpracovaný katalog. A zcela jistě vám usnadní rozhodování.

 

Vily Chuchle: atraktivní bydlení v Praze ve spojení s přírodou

bydleniastyl.cz_vilychuchle_cz_nahledovy

Když se spojí promyšlené řešení a prestižní lokalita, výsledkem je snové bydlení. Aktuálně je k mání a ceny nejsou z říše pohádek. Pokud toužíte po luxusu a chcete bydlet v Praze, s největší pravděpodobností jste právě vyřešili otázku bydlení.

Pokračovat ve čtení „Vily Chuchle: atraktivní bydlení v Praze ve spojení s přírodou“

Získejte lukrativní bydlení za přijatelné peníze

bydleniastyl.cz_finep_cz_nahledovy

Má tato věta v dnešní doně ještě nějaký obsah? Je obecně známo, že ceny hypoték v současnosti stoupají a vyhlídky do budoucnosti nejsou valné. Také průměrná cena za metr čtvereční, díky převyšující poptávce nad nabídkou, stoupla a neustále stoupá vzhůru.

Pokračovat ve čtení „Získejte lukrativní bydlení za přijatelné peníze“

Aby se vám stavba neprodražila

Toužíte po vlastním domě, ve kterém byste bydleli se svou rodinou a mohli tak opustit panelový dům, ve kterém se necítíte svobodně? Přemýšlíte jak co nejlevněji postavit dům, kde byste mohli se svou rodinou bydlet? Pak určitě máte možnost přijít na něco, co bude pro vás zajímavé.

Velmi dobré jsou například takzvané mobilní domy, které dostanete za neskutečně nízkou cenu a postavit, nebo spíše dovést je můžete kamkoliv, protože mobilní domy mají tu výhodu, že nepotřebují stavební povolení. Pokud se řekne mobilní dům, pak si mnohý z vás mohou představit maringotku pro kolotočáře, ale není tomu tak.

Nabídka takových domů je skutečně obrovská a vy tak máte z čeho vybírat. Na trhu je několik firem, zabývajících se prodejem mobilních domů, proto si pečlivě prohlédněte všechny nabídky a pak teprve se rozhodněte.

Další možností, jak sehnat levné bydlení jsou mobilní dřevostavby, které taktéž nevyžadují stavební povolení a pořídíte je také velmi levně. Některé jsou dokonce i za cenu 350 000 Kč, přičemž nabízejí luxusní a krásné bydlení. Prohlédněte si nabídky na internetu a přesvědčte se o tom sami.

Dále si pak můžete vybrat montované domy, dřevostavby, které jsou nízkoenergetické a navíc je otázkou několika týdnů, kdy budete moci bydlet. Jejich pořizovací cena je taktéž příznivá a dostupná.

Navíc budete šetřit na energiích, což vám měsíčně ušetří nemalé peníze. Bydlení v tomto stylu začíná být cenově výhodnější, než bydlení v panelovém domě. Proto pokud se toužíte z panelového domu odstěhovat, projděte si nabídky domů těchto typů, ze kterých si určitě svůj vlastní rodinný dům vyberete.

Problém může být pozemek, který je cenově náročný a sehnat ideální místo také není zrovna jednoduché. Pokud však pozemek vlastníte, není co řešit. Mobilní domy a mobilní dřevostavby navíc můžete postavit kdekoliv a to i v místech, kde je stavba domu zakázaná a to z výše zmiňovaného důvody, že není potřeba stavebního povolení.

Rodinný dům

Lidé, kteří bydlí v rodinném domě, mají velké štěstí. Rodinný dům je na rozdíl od panelákového bytu výhra. V rodinném domě si můžete dělat vše, jak chcete, bez toho, aby se o vás starali sousedi. V bytě je tomu naopak. Sousedi na patře vás hlídají skoro na každém kroku.

Rodinný dům je samostatná budova o jednom, nebo několika podlažích, určená k bydlení. Obvykle jej obývá jedna rodina, nebo skupina osob, která společně tvoří jednu domácnost. Většinou jej tvoří jeden, nebo několik bytů. Rodinný dům má svého vlastníka. Výjimečně se lze setkat i s případem, kdy má rodinný dům vlastníka a ten rodinný dům dále pronajímá.

Za předchůdce dnešního českého rodinného domu můžeme považovat venkovský dům. I když v dnešním 21. století můžeme hovořit o skloubení prvků venkovského a moderního domu. Současný český rodinný dům má zcela novou formu, která přebírá z obou uvedených forem elementární prvky. Dá se konstatovat, že se neustále vyvíjí. Neustále se nachází nová řešení jak v dispozicích, tak i ve vzhledu.

Rodinný dům se může neustále vyvíjet i poroto, že neexistují pravidla určující, jak má vypadat. Není dané žádné závazné pravidlo pro formální a vzhledovou stránku. Dnešní dům není v žádném případě stereotypní. Můžeme pozorovat vliv módních trendů charakteristických pro určitou dobu. Módní trendy se projevují jak v celku, tak i v detailu.

Na rodinném domě tak můžeme často pozorovat střídání období. Nejčastěji se střídá období s retrospektivními přístupy odolávajícími se na historii s tendencemi inovačními. Co se týká využívání módních trendů, měli bychom být opatrnější. Rodinný dům je trvalejší hodnota, která tu s námi zůstane několik desítek let. V případě špatné volby trendu, je pak složité a náročné jej přestavět.

Módní trendy v oblasti domů jsou často velmi pomíjivé. Trend představuje vývojovou tendenci určité doby. Ovšem tato tendence může být velmi krátká. Takže dům může být momentálně módním hitem, ale za tři roky, kdy období jednoho trendu pomine, se může stát nepochopitelným. Důležitým faktorem módnosti je tedy čas, který kvalitu vývoje trendu odhalí.

Kladete si v duchu otázku, kdo určuje trendy v oblasti rodinných domů? V České republice je za trend považováno to, co staví masy lidí. Široká veřejnost, tak určuje trendy sama sobě. Trendy řízené vlastním vkusem nechápou ani nechtějí chápat, že trend nemusí vždy znamenat vhodnou a správnou volbu. Trend nemusí znamenat ani správnou architekturu.

Žalostné je, že lidé, kteří mají v architektuře a stavebnictví profesionální vkus a popohání vývoj dopředu, neurčují trendy masové společnosti. Mezi architekty a obecným vkusem je totiž velký rozdíl. Architekti staví domy pro odborné časopisy a jednoho konkrétního majitele. Těm se tento trend líbí a obdivují ho. Odezva široké veřejnosti je však zamítavá.

Jak by tedy měl vypadat současný dům podle obecného vkusu? Obvykle uslyšíte odpověď, že by se mělo jednat o lidovou chaloupku. Už tehdy je jasné, že lidé nemají na mysli chloupku postavenou z tradičního lidového českého stavitelství. Na mysli mají typový rodinný dům z katalogu. Ten totiž v současné době určuje trend.

Rekonstrukce domu

Mnoho z nás sní o bydlení ve vlastním domě. Řada lidí si sen o bydlení ve vlastním domě splní. Získají tak nejenom vlastní bydlení, ale i důležitou jistotu v životě. Mají se kam vracet, volné chvíle s rodinou tráví na zahradě. Jenomže pořídit si dům je záležitost jedna. Další záležitosti týkající se domu se objevují po jeho pořízení.

V případě, že pořizovaný dům je novostavba, nemají vlastníci žádné velké starosti. Jejich jedinou starostí je běžná údržba domu. Jiné potíže pak mají vlastníci, kteří si pořídili starší dům. Ten vyžaduje provedení rekonstrukce, které mohou být velmi vzrušující záležitostí.

Ovšem důvodu vedoucích k rekonstrukci bytu je obvykle více. V poslední době patří mezi nejčastější důvod i rostoucí náklady na cenu energií. Existuje celá řada opatření, která můžeme v zájmu úspor učinit.

Většina z nás si myslí, že šetřením na energii si sníží komfort bydlení. Ovšem není to tak. Naopak rekonstrukcí domu si můžeme významně zvýšit tepelnou pohodu a kvalitu bydlení. Zejména starší domy potřebují provést výměnu kotlů. Lidé se tak mohou zbavit topení uhlím a sáhnout po mnohem efektivnějším a konformnějším způsobu topení.

Před provedením rekonstrukce topení si udělejte poradní bilanci. Nejvíce energie spotřebuje vytápění. Běžný starší dům spotřebuje kolem 80 % celkové spotřeby energie. Právě zde je možné díky rekonstrukci dosáhnout největší úspory.

Před zahájením rekonstrukce domu nám velmi pomůže udělání energetické bilance domu. Ta ukáže, kudy utíká nejvíce tepla. Nejvíce okny, podlahou, střechou. O něco méně energie z domu utíká s vypuštěním draze ohřáté vody do kanálu. Ovšem ani úspory na elektřině nejsou zanedbatelné.

Při rekonstrukci domu z důvodu ušetření energií je vhodné začít zateplením domu. Každý dům potřebuje ovšem jinou vrstvu zateplení. Celkové náklady na rekonstrukci domu zateplením jsou tak u každého domu jiné. Peněz vynaložených na zateplení nemusíme litovat. Již za  rok se nám finance vynaložené na zateplení domu z poloviny vrátí zpět.

Dalším krokem rekonstrukce domu může být i zateplení konstrukcí mezi vytápěnými a nevytápěnými prostorami. Vhodné je při rekonstrukci domu provést i kontaktní zateplení. Kontaktní zateplení se týká zejména střechy domu. Izolaci střechy je vhodné provést pod taškami střechy. Používají se na ni speciální polystyrénové tvarovky. Tyto se dají na latě a do nich se vkládá krytina. Další bod pro úsporu energii je hotov.

Tip: Čištění fasád od společnosti AXIOM REAL.

Nový kotel pro vytápění domu je vhodné instalovat až po dokončení rekonstrukce zateplení domu. Vhodné je zvolit poté kotel kondenzační, který může nahradit plynový kotel. Úspora energie při použití kondenzačního kotle je 15 %. Další možností je zvolit pro vytápění domu tepelné čerpadlo. Vyžaduje nízké teploty ve vytápěcím systému a úspora energie je citelná.

Energetická rekonstrukce domu, která je provedená odborně a koncepčně, vede k úspěšnému výsledku a úsporám nejen energetickým, ale i finančním.