Pojištění domácnosti? Víme, jak se vyhnout podpojištění!

Máte doma sbírku obrazů, jejichž hodnota sahá do statisíců? Starožitnosti, drahou elektroniku a další cennosti, o které byste neradi přišli? Pak byste neměli se sjednáním pojištění domácnosti váhat ani minutu. Hodit se vám však bude i v případě, že hodnota vybavení vaší domácnosti není nijak závratná. Přestože do ní neinvestujete vysoké částky, součet cen všech věcí by vás zřejmě překvapil. Stejně tak vás může překvapit soused, který zapomene zavřít kohoutek a byt vám vyplaví.

Pokračovat ve čtení „Pojištění domácnosti? Víme, jak se vyhnout podpojištění!“

Jak uchránit své děti před nástrahami bytu? – 2. část

Jak uchránit své děti před nástrahami bytu? – 2. část

By: TedsBlog

Dítě si rádo hraje, a tak zkouší všechny části vaší domácnosti, jakož i nábytek, jestli si s ním může pohrát a co všechno vydrží. Další tipy, jak ochránit děti před poraněním.

  1. Pokud máme dostatečně nízko nad zemí šuplíky, pak se jistě budou hodit bezpečnostní zarážky jak do zásuvek, tak do skříní, abychom si byli jistí, že si naše malé děti nepřiskřípnou prstíky. Tak si zajistíme bezpečnou zásuvku, která obsahuje pro děti nevhodný obsah, jako léky či koření.
  2. Také okna lákají k tomu, aby byla otevřena. Proto si pořiďme bezpečnostní uzávěr, který se dá připevnit na okna otvírající se buď dovnitř či ven. Tato zarážka udrží okno v jistých nastavených polohách. Na to, aby se dal uzávěr otevřít, je potřeba obou rukou a značné síly, která pak dětem chybí.
  3. Nejen pro děti, ale i pro chronické noční jedlíky se hodí zámek na mrazák či lednici. Jde o speciálně navrženou pojistku, která brání dětem v tom, aby je otevřely a způsobily odmražení. Tento zámek se dá velmi snadno instalovat a taky zamykat. Taky montáž je velmi jednoduchá a nemusíme se bát ani používání šroubů.

Pár dalších tipů pro bezpečný život s dětmi

Vařte raději na zadních ploténkách a obracejte rukojeť hrnce do středu sporáku. Samotné spotřebiče kupujte s bezpečnostní pojistkou pro zapnutí.

Šuplíky pod varnou plochou pak děti umějí užít jako schůdky. Trouba by měla být ošetřena trojitým sklem, aby se děti v době pečení nepopálily o její povrch.

Nádoby, které v sobě mají horkou vodu, nedávejte vychladnout na zemi, kam se děti mohou snadno dostat.

Děti by při vaření neměly asistovat posazení na pracovní desce, protože mohou jak spadnout na zem či se narazit na ostrý roh, tak se v neposlední řadě popálit o horké jídlo či se opařit.

Jak uchránit své děti před nástrahami bytu? – 1. část

Jak uchránit své děti před nástrahami bytu? – 1. část

By: FredericRivollier

Máte byt či dům a bojíte se, aby si vaše malé dítě neublížilo? Aby nespadlo ze schodů, aby nestrčilo prstíky do vypínače? Pak je tu pro vás několik typů, jak zajistit váš interiér tak, aby byl pro děti co nejvíc bezpečný. Nemusíte se bát vařit nebo toho, že vaše děti spadnou ze schodiště.

  1. Pokud máte doma schody a bojíte se, že by vaše batole z nich mohlo spadnout, je ideální si doma zajistit zábranu, která zajistí bezpečnost a inovativní držadla tak zajistí svou dvojitou pojistkou, která je vhodná pro manipulaci dospělých, ale děti ji neotevřou. Pokud máte schodišťový prostor velmi široký, pak nezoufejte, můžete si dokoupit i prodlužovací díly.
  2. Máte doma zvídavé batole, které lozí rychlostí blesku, a zároveň máte doma stylový nábytek, který je zakončen rohy, které lákají vašeho malého čertíka a jsou pro něj magnetem, který neodvratně přitahuje jeho hlavičku? Pak vám stačí jednoduchá věcička, která pomůže k bezpečí dítka. Jde o chránič rohů v mnoha barevných i tvarových provedeních. Je to levná záležitost a zároveň je vysoce účinná.
  3. Máte doma hodně elektrických zásuvek, protože jste se báli, že budete mít hodně elektrických přístrojů a teď se obáváte, že si váš malý mazlíček splete dírky, které mu asociují lidskou tvář s kamarádem, kterému nabídne dobroty a v závěru ho obdaří i kovovými hračkami? Pak neváhejte a zamezte tomuto jednání. Můžete si koupit záslepky, které se dají pořídit už za několik korun a opravdu stojí za ten pocit bezpečí, který si tím získáte.
  4. Dítě často zkouší, co která věc umí a taky, co která věc vydrží. Co když si bude chtít dát prstíky mezi dírku, která zůstane mezi dveřmi a zdí. Tyto případy známe už i z našich mladých let, kdy nás to taky lákalo. Pak stačí pořídit zarážku dveří a investovat několik desítek korun a být si jistí, že si vaše děti nepřivřou prstíky do dveří. Ten pocit za to stojí.
  5. Rádi vaříme, ale bojíme se, že děti by mohly na sebe stáhnout hrnec s vroucí polévkou nebo se přinejmenším opařit tím, že se dotknou horkých hrnců? I proti tomu existuje řešení. Můžeme si sporák chránit nerezovou ohrádkou, kterou si nainstalujeme vepředu u parní desky. Tak zamezíme tomu, že by si dítě na sebe svrhlo hrnec s horkou vodou. Můžeme jej dokoupit i zvlášť, jako dodatečnou výbavu.

Když domov, tak bezpečný – Kouření a alkohol

Když domov, tak bezpečný – Kouření a alkohol

Už podle tématu, tento článek se bude týkat zejména konzumentů alkoholu ve větším množství a pravidelných kuřáků, kteří kouří několikrát denně. Je potřeba si uvědomit, že kouření a alkohol neškodí jenom těm, kteří kouří a konzumují alkohol, ale škodí i jejich dětem a okolí. Tyto procesy netrvají den, týden, měsíc či rok, ale hned několik dlouhých let. Pro někoho je třeba 5 let dlouhá doba, pro někoho zase moc ne.

Jak alkohol a kouření škodí?

Alkohol, ale především cigarety, doutníky a další tabákové výrobky, obsahují několik tisíc látek, z čehož jich je většina škodlivých. Zejména pak cigarety, které obsahují několik desítek jedů, mj. i jed na krysy.

Krom toho se stávají postupem času tabákové výrobky i alkohol návykovými, takže si Vaše tělo bude říkat o další dávku čím dál častěji, což bude ještě více škodit nejenom Vašemu zdraví, ale i Vaší peněžence a tím pádem i Vašemu rodinnému rozpočtu.

Dospělí jsou vzorem dětí …

Děti se už od malička snaží napodobovat dospělé, a to snad ve všem. A nevynechají dokonce ani konzum alkoholu či kouření. A jak by taky mohli nekouřit a nepít alkohol, když to vidí u svých rodičů, jejich přátel nebo kdekoliv na ulici? To, co jiní dělají, jim přijde jako normální, a tak dělají totéž v přesvědčení, že je to správné a že se tak dospělým více zalíbí.

Jak tomu předejít?

Pokud nechcete, ab Vaše děti kouřili a požívali alkohol, jednoduše se jim více věnujte, jevte o ně zájem o takové, jaké jsou, ať to pořádně cítí a nemají pocit, že je dospělí neberou. To je hlavním krokem, jak jim ukázat, že to, co děláte Vy, nemusejí dělat ony a naopak.

Vaše zlozvyky jim neukazujte, ale pokud se Vás na ně zeptají, či Vás uvidí při kouření nebo při pití alkoholu, nesnažte se to skrývat, ale s klidem jim řekněte, co děláte, ale nezapomeňte zdůraznit, že je to špatný zlozvyk, který je velmi nezdravý. S otázkou, proč to děláte, už se musíte každý poprat sám.

Jak zdravý je váš domov? – druhá část

Jak zdravý je váš domov? – druhá část

Spalovací vedlejší produkty

Od ohřívačů vody po krby, existuje mnoho různých systémů, které fungují pomocí spalovacího procesu. Mezi spalovací vedlejší produkty patří oxid uhelnatý a jiné škodliviny, bez zápachu plynů. Instalace ventilačního systému nebo nahrazení spalovacích systémů bez spalování nebo přímé odvětrané modely, vám pomohou snížit rizika spojená s těmito vedlejšími produkty.

Špinavé potrubí

Zdá se to jako zdravý rozum, nemít špinavé potrubí, ale většina stavitelů při instalaci vzduchotechnického potrubí jej nezakrývá, dovolují tak potrubnímu systému, aby se na něm zachycoval prach a nečistoty po dobu trvání stavebního procesu. V těchto případech, by se měl pokaždé použít systém, který by schoval potrubí, aby majitel domu neinhaloval stavební suť. Existují nějaké úklidové služby, které jsou k dispozici, a které mohou zbavit systém stavebního prachu.

Ventilační systémy

Ventilační systémy nahradí zatuchlý, vnitřní vzduch s čerstvým venkovním vzduchem. Mnoho starších domů nemají tyto systémy. Při nákupu ventilačního systému nebo máte-li jeden instalován, což může být drahé, ale je to jeden z nejlepších způsobů, jak zlepšit kvalitu ovzduší svého domova. Řádně větrané domy mohou také omezit vytápění a náklady na ochlazování.

Vzduchové filtry

Každý vzduch je založený na systému vytápění a chlazení, kde se nachází vzduchový filtr, jenž dobrý je filtr 9, nebo jestliže je vyšší, tak je ideálnější. Vyměňte staré vzduchové filtry a ujistěte se, že je filtr čištěný pravidelně.

Čištění a aviváže

Tradiční čisticí prostředky a osvěžovače vzduchu mohou způsobit více škody než užitku. Pokud používáte tradiční čisticí prostředky, ujistěte se, že prostor je dobře větraný a vlhká podlaha by měla uschnout, než-li povolíte vstup dětem. Existuje řada zeleného, přírodního a alternativního čištění a osvěžovacích metod, které jsou dnes k dispozici. Také si nechávejte boty u dveří.

Plasty

Plasty jsou jedním z nejvíce toxických domácích materiálů. Od skladování potravin po dětské hračky, jsou plasty spojené s řadou zdravotních problémů. Při nákupu plastových výrobků, se dívejte na spodní stranu na čísla 1, 2, 4, nebo 5. Jedná se o bezpečné plasty. Vyhněte se číslům 3, 6, a 7, pokud jsou takto označené, ihned vyhoďte všechny plasty ve vaší domácnosti, které jsou označeny s těmito čísly.

Formaldehyd

Mnoho stavebních výrobků, včetně některých dřevotřískových a kompozitních materiálů, obsahují formaldehyd, vysoce toxické chemické látky, které způsobují reakce, od bolesti hlavy až po nevolnost. Ačkoli se použití formaldehydu snížilo v uplynulých letech, při výměně starých podlah a skříněk, se raději podívejte na nové produkty bez formaldehydu.

Jak zdravý je váš domov? – první část

Jak zdravý je váš domov? – první část

10 problémových oblastí a způsobů, jak je napravit

Podle odborníků ze životního prostředí, kteří spolupracují se stavebnictvím, může uvnitř vašeho domova být život spíše nezdravý, což si vy třeba nemyslíte. Nedávné skutečnosti naznačují, že lidé, zejména děti, jsou nemocnější než kdy dřív.

Například, jedno z osmi dětí má astma a jedno ze šesti má neurologické poruchy. V roce 1989 bylo jedno z dvou tisíc pět set dětí s diagnózou autismus. Dnes jedno ze sto padesáti dětí je autista. Případy leukémie jsou až o 30 procent vyšší od roku 1970. Bohužel, většina z těchto statistik jsou významně vyšší u rodin s nízkými příjmy.

Ačkoli jiné faktory, jako je strava a cvičení, přispívají k těmto problémům, spotřebitelé si musí být více vědomi materiálů a výrobků, které mají ve svých domovech. S těmito deseti domácími funkcemi, můžete ovlivnit zdravotní stav vnitřního prostředí ve vašem domově.

Koberce vs. tvrdý povrch podlahy

Tady jsou různé názory o tom, zda koberec je lepší nebo horší pro kvality ovzduší, oproti tvrdému povrchu podlahy. Kobercové pasti lapají prach, nečistoty, alergeny, plísně atd. Někteří zase věří, že je to lepší pro kvalitu ovzduší, protože koberce zabraňují těmto dráždidlům k oběhu a víření. Na druhé straně, podlaha s pevným povrchem je mnohem jednodušší pro čištění a dezinfikování. Prý jsou nové koberce voňavé? Ale je to zápach pocházející z těkavých organických látek emitovaných ve standardním koberci. Nákup koberce a čisticích prostředků na koberec, které byly ověřeny na kobercích a předloženy ústavu, pomohou omezit potenciální zdravotní rizika spojená s kobercem.

Žulové desky

Po celém světě jsou prodávané žulové desky, je vidět malý nárůst radioaktivních nebo teplých žulových desek. U exotických druhů z Jižní Ameriky a Afriky bylo zjištěno, že obsahují škodlivou úrovně radonu a další radioaktivní prvky. Pokud se domníváte, že můžete mít horkou desku, zavolejte odborníka na radon.

Barvy, skvrny, lepidla a ucpávky

Olovnatá barva je stále nebezpečným nátěrem z roku 1975, ale i novější suché nátěry a mořidla mající vlastnost výparů v sobě. Až přijde čas, abyste ukončili takový povrch, svlékněte starý nátěr zcela a skončete s nízkými nebo nulovými výpary u výrobku, které jsou běžně k dispozici u většiny velkých nátěrových výrobců. Těsnění, tmely, lepidla také obsahují výpary a nyní jsou k dispozici s nízkými nebo žádnými verzemi výparů.

Když domov, tak bezpečný – Zabezpečení domu a jeho okolí

Když domov, tak bezpečný – Zabezpečení domu a jeho okolí

Neznamená, že bydlí-li někdo v bytě ve městě, že musí mít lepší věci než ti, kteří bydlí v domě na vesnici. Je úplně jedno, kde kdo bydlí, protože záleží jen a jen na něm, jak žije, a tak už dnes není výjimkou, že i lidé na vesnicích mají moderní technologie dnešní doby. Od LCD televizorů přes kuchyňské roboty, až po moderní pračky, myčky nádobí, lednice apod.

A proto stejně, jako u bytu, i zde se přímo nabízí instalace jak bezpečnostních dveří a oken, tak i alarmu, neboť není vyloučeno, že kdo žije na vesnici, nemůže se stát obětí zločinu, i když ke krádežím dochází nejvíce ve městech.

Jak svůj dům zabezpečit?

Už jak je zmiňováno výše, nejlepší možností bude bezesporu instalace bezpečnostních dveří i oken a v neposlední řadě i instalace alarmu.

Není totiž barák jako barák …jedná-li se totiž o starý barák, který je už od prvního pohledu nepříliš opečovávaný, je jasné, že takový nebude v hledáčku zlodějů. Namísto toho si vyberou barák bohatých lidí …zpravidla bývá takový barák nový nebo opravený, má moderní okna i dveře a odpovídá tomu i jeho okolí.

Je třeba dvojí zabezpečení

Ti, kteří žijí na vesnici, vědí, že krom návštěvy zloděje je mnohdy častější důvod bát se divoké zvěře, a tak bychom ani zabezpečení domu a jeho okolí neměli ponechat náhodě. Samozřejmě, že zde už nebudeme instalovat nějaké alarmy …v případě ochrany pozemku je to totiž zcela zbytečné.

Namísto toho si stačí pořídit opravdu pevné oplocení …nejlépe takové s betonovými panely a s železným plotem. Kdo se však chce cítit ještě bezpečněji, může si pořídit namísto plotu cihlovou nebo i kamennou zídku, která bude v mnoha případech bezesporu lepší variantou. Taková divoká zvířata jsou mnohdy nebezpečnější než lidé.

Zabezpečení pro případ povodní

Je jasné, že jakousi „pojistkou“ je samotné pojištění domu a domácnosti …proč se ale tomuto nevyvarovat?

Bydlíte-li v záplavových oblastech, je dobré se proti záplavám pojistit – nejlépe tak uděláte, zbudujete-li si namísto plotu kamennou nebo cihlovou zídku. Ta vodu nepropustí a spolehlivě ochrání Váš majetek. Problém může ovšem nastat v místě, kde jsou vrata nebo jiný průchod. Tam už je třeba být pečlivější a buď zvolit vrata, která nepropustí vodu, a nebo zbudovat ještě jakousi „záchytnou zídku“ pro tyto případy, kam umístíte prkenné masivy a voda Vám k Vám tak nenateče ani vchodem.

Myslíte při přípravách na Vánoce na bezpečí vaší rodiny

Myslíte při přípravách na Vánoce na bezpečí vaší rodiny

I když jste příliš zaneprázdnění nakupováním dárků, chystáním ozdob, adventních věnců, venkovních výzdob a pečením cukroví, tak nemáte čas se starat o mimořádné věci ve vašem domě. Ale když smícháte vánoční stromky a elektrická světla, nebo si dáte dohromady svíčky a jmelí, měli byste si rozmyslet, jak jsou vaše vánoční dekorace ve skutečnosti bezpečné.

Podle studií má hodně lidí v tomto období úrazy, takže mají na pohotovosti, co dělat kvůli každoročním nehodám o Vánocích. Proto jsme pro vás složili kontrolní seznam, který vám pomůže udržovat váš domov v bezpečí přes sezónu.

Jak jsme na tom s vánočními stromky

Vánoční stromky: Ujistěte se, že váš skutečný strom je čerstvý – jehličí by mělo být zelené, a nikoliv také rozlámané, ani ohnuté. Můžete také jeho svěžest vyzkoušet, že klepnete stromem o zem, pokud strom neztrácí mnoho jehličí, je vidět jeho čerstvost. Ujistěte se, že strom bude stát v chladnějším místě v domě či bytu, nikoliv u zdroje tepla (včetně krbů, radiátorů a větracích otvorů). Udržujte stojan s vodou, aby stromek nebyl na suchu, když ho máte již uvnitř, a ořízněte nízké větve tak, aby byly mimo dosah malých dětí. Pokud si koupíte umělý strom, ujistěte se, že je odolný proti působení plamene.

Světýlka k Vánocům také patří

Světla: Ujistěte se, že všechna světla – uvnitř nebo venku – byly zkontrolovány z hlediska bezpečnosti v nezávislé laboratoři. Nové a staré sady světel by měly být zkontrolovány, jestli žárovky nejsou rozbité nebo prasklé, aby nebyly roztřepené dráty nebo uvolněné spoje. Ujistěte se, že nemáte připojené více než tři sety světel na prodlužovacím kabelu a nyní zkontrolujte dráty, abyste si byli jisti, že nejsou příliš horké. Vypněte všechny světla, když jdete do postele, nebo když opustíte svůj domov.

Nesmíme zapomenout na ozdoby

Vánoční ozdoby: Pokud máte malé děti, dejte si pozor na ozdoby, které jsou ostré nebo se dají snadno rozbít. Nepokládejte žádné háčky a ozdoby na nejnižších částech stromu, kde mohou malé dítě na ně dosáhnout.

Ještě pár připomenutí: Uchovávejte svíčky od všech jiných dekorací, a nikdy je nepoužívejte na stromě nebo v blízkosti jiného jehličí. Pokud máte krb, ujistěte se, že všechny dekorace jsou odstraněny před zapálením ohně.

Pokud máte v plánu použít falešný sníh na vaše okna, přečtěte si etiketu, abyste ho správně aplikovali. Umělý sníh ve spreji může dráždit plíce, pokud ho budete mít uvnitř domu, a tak ho budete inhalovat.

Nakonec zeleň – jako je jmelí s bobulemi a další – mohou být jedovaté, takže se ujistěte, že jsou mimo dosah dětí a domácích zvířat.

Když domov, tak bezpečný! (díl 2. Jak se chránit před nástrahami domácnosti)

Když domov, tak bezpečný! (díl 2. Jak se chránit před nástrahami domácnosti)

Mnozí z Vás si říkají, že nemusí na své domácnosti nic měnit, protože jsou zodpovědnými a velmi dobrými rodiči …a já Vám to v žádném případě nehodlám vymlouvat – každý vychovává své dítě samozřejmě dle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Nutno ale připomenout, že opičí láska Vašemu dítěti spíše škodí, než prospívá. Nicméně, i těm nejpečlivějším rodičům se může stát, že jim dítě uteče …třeba jenom na pár vteřin – ale než ho doženete a chytíte, může se ledasco přihodit …např. může hlavou do něčeho narazit …může doběhnout ke schodům, uklouzne mu a už padá dolů. Stejně tak může při běžení zakopnout a spadnout hlavou nebo obličejem přímo na ostrou hranu. Opět zde platí, že náhoda je blbec!

Zde je pár tipů a triků, jak „zbezpečnit“ Vaši domácnost

Ostré hrany, např. u skříní, polic, stolů či u židlí, přelepte měkkou molitanovou páskou. Ostré hrany zdí můžete překrýt plechem. Futra doporučuji překrýt opět nějakým molitanem (kdo je šikovný, dokáže na futra přidělat molitan překrytý např. koženkou).

Ostré rohy např. stolů, skříní, polic, vitrín apod. překryjte umělými, zakulacenými rohy. Jak jsem již výše psal, v mnoha případech to pokazí design Vašeho nábytku …ale na druhou stranu to zase může Vašemu dítěti zachránit život!

Co se nekrytého vstupu na schody týče, co může být snazšího, než je zahradit? Nejlépe vytvořit či koupit nějakou branku …kovovou (nějaký lehký a ne masivní kov) či dřevěnou (opět ne moc masivní) a přidělat ji na zeď či na zábradlí a zamezit tím tak vstupu, ale i propadnutí dítěte.

Pokud máte doma nějaké ostré úchyty, např. u šuplíků či u skříněk, nahraďte je takovými, které budou hladké a nebudou ostré – vybírejte tak, aby Vám to co nejméně pokazilo vzhled nábytku – ale jde-li o bezpečí dítěte, myslím si, že na vzhledu ani tolik nezáleží …