Nová zelená úsporám 2015 a dotace na tepelná čerpadla

Nová zelená úsporám 2015 a dotace na tepelná čerpadla

Od dubna 2015 znovu běží dotační program Zelená úsporám. Mimo jiné můžete požádat o příspěvek na ekologické vytápění tepelným čerpadlem, a to pro nové i starší domy. Uzávěrka žádostí je na konci října 2015. Přečtěte si, jaké jsou podmínky a na co nesmíte zapomenout. Pokračovat ve čtení „Nová zelená úsporám 2015 a dotace na tepelná čerpadla“

Tepelné čerpadlo země-voda správnou volbou pro váš dům

Tepelné čerpadlo země-voda správnou volbou pro váš dům

Majitelé nemovitostí v posledních několika letech trápí vysoké ceny energií, které musí platit za vytápění a ohřev vody. Pomineme-li krátkozraké šetření nákladů, jakými jsou zateplení fasád, přichází v úvahu instalace tepelného čerpadla. Tepelná čerpadla jsou označována slovním názvem, podle dvou základních systémových parametrů, kterými jsou zdroj tepla a teplonosné médium.

instalace čerpadla
instalace čerpadla

Typy tepelných čerpadel

Většina dodavatelů tepelných čerpadel nabízí instalaci jednoduchých systémů a typů čerpadel vzduch/voda. Tyto systémy mají nízké pořizovací náklady a tedy i rychlou návratnost vynaložených prostředků. Systémy vzduch/voda se instalují jednoduše a rychle, s minimálními nároky na prostor, nicméně čerpadla se systémem vzduch/voda mají vyšší provozní náklady než je tomu u tepelných čerpadel země/voda. A to především při nízkých venkovních teplotách vzduchu, kdy se topný faktor výrazně snižuje. To znamená, že v některých lokalitách naší republiky jsou téměř nepoužitelné.

Pokud leží Vaše nemovitost v horské nebo podhorské oblasti, kde je teplota venkovního vzduchu 7°C, je lepší použít pro její vytápění tepelné čerpadlo země/voda. Systém vzduch/voda, bude mít v těchto lokalitách díky nízkým teplotám vzduchu vysokou spotřebu elektřiny.

systémy tepelných čerpadel
systémy tepelných čerpadel

Výběr tepelného čerpadla

Při výběru tepelného čerpadla je třeba pečlivě zvážit všechny možnosti a především využít hydrologické a geologické podmínky v místě stavby. Velmi výhodným systémem tepelných čerpadel je typ země/voda, v lokalitách kde je možnost položit do zahrady plošný kolektor. Za téměř stejné náklady (jako u čerpadel vzduch/voda) získáte přibližně o 1/3 nižší spotřebu elektřiny a mnohem delší životnost tepelného čerpadla. V případě že pozemek není dostatečně velký pro instalaci plošného kolektoru (300m2), je možné použít vrtu. Tepelná čerpadla s vrty mají nejnižší nároky na prostor uvnitř i vně domu. Pro většinu nemovitostí jsou tedy ideálním řešením tepelná čerpadla pracující na principu země/voda.

Řešení vytápění domů

Řešení vytápění domů

Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo

Otázka vytápění rodinného domu anebo chalupy či velkých prostor firem je řešena majiteli nemovitostí velmi často a spousta z nás si toto ani neuvědomuje. Proč tomu tak je, musí být každému člověku přesně jasné.

Jde především o maximální úsporu vztahující se k vytápění jistého prostoru. Každý druh topení má pochopitelně svá pro a proti, což je samozřejmé u jakýchkoli záležitostí, které nakupujete. Ideální je přečtení si recenzí na webech, které mohou prozradit mnohé.

Kupříkladu web www.tepelna-cerpadla.cz může z pohledu vytápění poradit a lidé si tady mohou koupit tepelná čerpadla, jež jsou z pohledu vytápění jistých prostor optimální variantou. Když se tedy rozepíšeme o tepelných čerpadlech, musíme jistě říct, že právě ona mohou představovat jakýsi top moderní způsob vytápění interiérů.

Základní výhodou tepelných čerpadel je až 70 % úspora při celkovém vytápění domácností. Tato úspora je neskutečně vysoká oproti vytápění prostřednictvím plynového kondenzačního kotle. U vytápění tuhými palivy může být úspora odlišná. Jakékoli značkové tepelné čerpadlo vzduch voda je schopno uspořit na vytápění domácnosti neskutečné peníze. Klidně se může jednat i o sumy v desítkách tisíc.

Výhod tepelných čerpadel je ale spousta a jednoznačně nespočívají jen v nákladech na celkové vytápění. Výborná je i ekologičnost topení prostřednictvím tepelného čerpadla. Tepelná čerpadla pracují vyloženě v rámci ekologického provozu, takže se můžeme spoléhat na to, že nebudeme svým vytápěním nijak zatěžovat životní prostředí.

U topení pevnými palivy k takovémuto nepříjemnému znečištění bohužel dochází. Kouřící komíny v mnohých obcích tomuto naprosto přesně odpovídají. Když se člověk projde v obci a cítí kouř z všudypřítomných komínů, které vyfukují oblaky škodlivin.

Čerpadla a zima

čerpadla

Čerpadla a zima

Nejspíš je vám jasné, že cokoli co má co dočinění s vodou by mělo mít pro zimní období nějakou ochranu. Nejinak tomu je i u čerpadel. Voda totiž v zimě zamrzá, zvětšuje svůj objem a cokoli ji obsahuje, může v zimě popraskat. Jen si zkuste venku nechat kelímek s vodou, až udeří mínusové mrazy.

Čerpadla přitom používá obrovské množství lidí na zahradách, u rodinných domů i na chalupách. Z velké části jde o ponorná čerpadla, která využíváme k odčerpávání vody ze studny, nebo k vypouštění bazénu, k čerpání vody na zalévání nebo klidně k přívodu vody do chaty.
Jak tedy ale ochránit čerpadla před zkázonosným zimním strašákem? Prvním pravidlem je samozřejmě čerpadlo vypustit tak, aby neobsahovalo žádnou zbytkovou vodu. Některé čerpadla, ať už klasická ponorná, kalová čerpadla, nebo horizontální čerpadla jsou vybaveny odtokovým ventilem, kterým stačí vodu vypustit. Jinde je potřeba čerpadlo rozmontovat nebo vodu vysát.

U takových čerpadel nebo vodních zařízení, která nejdou vypustit ani jiným způsobem z nich dostat vodu je potřeba tato zařízení ochránit před mrazem. Často se k tomuto účelu používá polystyren, kterým se čerpadlo obalí, aby nepromrzlo. Zajímavou alternativou také bývá použití soli. Jak je známo, sůl zabraňuje zamrzání, proto se taky používá k posypu silnic.

Někdy se také do zbytkové vody, například v sifonech nebo v záchodových nádržích a mísách sype sůl, aby tato voda, kterou nejde vypustit nezamrzla. Pozor jen na korozi u kovových částí při použití tohoto triku. Sůl může kovové součásti čehokoli rozežrat, takže lze použít pouze na nekovové části.