Vyplatí se tepelné čerpadlo? Čísla říkají, že ano

Vyplatí se tepelné čerpadlo? Čísla říkají, že ano

Tepelné čerpadlo je v dlouhodobém horizontu velmi výhodným zdrojem tepla. A to ať s ohledem na náklady, tak provoz (kdy nemusíte chodit několikrát denně přikládat pod kotel). Dnes Vám na následujících řádcích řekneme, jak je to konkrétně s tou cenou a přesvědčíme Vás, že se Vám vyšší vstupní investice vrátí v horizontu několik málo let.

Pokračovat ve čtení „Vyplatí se tepelné čerpadlo? Čísla říkají, že ano“

Čerpadla v zimě neprospívají, dopřejte jim odpočinek

Čerpadla v zimě neprospívají, dopřejte jim odpočinek

Čerpací technika, podobně jako asi žádná technika, není nesmrtelná. Většina strojů je dimenzována na určitou životnost. Velké množství výrobců spotřební elektroniky a technických zařízení záměrně vyrábějí stroje tak, aby jejich životnost byla nižší, ačkoli reálně jsou schopni produkovat přístroje s mnohonásobně větší výdrží. Životnost strojů lze samozřejmě ovlivnit správnou údržbou a péčí. V případě čerpadel to znamená několik málo věcí.

Čerpací technika je určená k manipulaci s vodou nebo jinými kapalinami. Už při výběru čerpadel je potřeba zohledňovat, jak bude zařízení využíváno. Pokud si vyberete špatný typ nebo výkon čerpadla, můžete zapříčinit jeho špatnou funkčnost nebo zkrátit jeho životnost. Především se jedná o to, jaký typ kapaliny bude čerpadlem proudit. Je rozdíl mezi čistou vodou a znečištěnou nebo dokonce odpadní vodou. Podle toho se rozhoduje o příslušném typu čerpadla. Výkon pak ovlivňuje, jestli bude čerpadlo vhodně dimenzováno pro vámi určené použití, bude příliš silné a mít výrazné rezervy, nepojede na plnou kapacitu a bude tedy nevyužito, nebo bude příliš slabé a budete ho přepínat, což nevyhnutelně povede k brzké opravě čerpadla.

Máte-li své čerpadlo vybráno správně, je třeba se o něj také správně starat. Nejdůležitějším prvkem údržby je především příprava čerpadla na zimu. Nezáleží na tom, k jakým účelům ho používáte, v každém případě je třeba čerpadlo na zimu vždy chránit před mrazem. To lze provést několika způsoby. Pokud je to možné, ideální je čerpadlo odmontovat, odpojit od zdroje vody. Zbytkovou vodu z čerpadla vylít, otřít a čerpadlo na zimu schovat do prostor, které nebudou zamrzat. Pakliže tato možnost není, lze čerpadlo alespoň zateplit, například obalit polystyrenem nebo jiným izolantem, aby nezamrzlo. V ohledu zamrzání ani nezáleží, jak kvalitní čerpadlo máte. Ani česká čerpadla Sigma, která mají pověst kvalitních zařízení, nejsou imunní vůči mrazu.

Vše o čištění bazénů a jeho příslušenství

Vše o čištění bazénů a jeho příslušenství

Horké léto klade větší nároky na všechny provozovatele a vlastníky bazénů. Vysoká teplota přispívá k množení bakterií v bazénu a vzniku zelených řas, proto je nutné vodu neustále udržovat čistou za pomocí bazénové chemie. Většina uživatelů používá přípravky s obsahem chlóru, alergici mohou sáhnout dokonce i po těch, které ho neobsahují a naopak využívají například kyslíkové tablety Aqua Blanc O2.

Autor obrázku: hottholler

Bezchlórová bazénová chemie je založena na využití oxidačních účinků kyslíku, která stejně jako chlór vodu dezinfikuje. Co se týče přípravků s chlórem, nejvíce se prodávají multifunkční chlórové tablety, granulát na regulaci ph, testovací soupravy a vločkovač. Všechna tato bazénová chemie účinně udrží vodu průzračnou a čistou po celou koupací sezónu. Více informací o jednotlivých produktech naleznete na internetových stránkách firmy Albixon, která je špičkovým výrobcem a prodejcem bazénové chemie a příslušenství, http://www.bazeny.cz/bazenova-chemie/. K dočištění bazénu lze použít bazénovou filtraci s kvalitním pískem a speciální vysavače pro odstranění větších nečistot.

Bazénové příslušenství se instaluje přímo do bazénu. Je nutné si ho vybrat již při stavbě bazénu, rozmyslete si tedy, zda chcete mít ve svém bazénu reflektory, protiproudy, masážní trysky a další výrobky. Dodatečně potom můžete přidat tepelné čerpadlo, schůdky, UV lampy nebo ionizátory pro desinfekci. Součástí bazénů jsou i alarmy, světla do bazénů pro příjemné letní večery nebo nerezové bazénové schůdky.

Kvalitní bazénová chemie vám zpříjemní relaxaci u bazénu a dobré přípravky vám usnadní péči o jeho vodu. Praktické příslušenství zlepší a zpestří stav a vzhled vašeho bazénu a vy budete mít dostatečný požitek z koupání a pobytu v něm.

Čerpadla a něco kolem nich

Čerpadla a něco kolem nich

Pokud je váš rodinný rozpočet čím víc utažený a potřebujete ušetřit, nebo jste se rozhodli zprovoznit starou, léta nevyužívanou studnu, anebo potřebujete vyčistit jímku, budete potřebovat čerpadlo.  Nabízíme vám pár rad a přehled čerpadel, které můžete použít na čerpání různých druhů kapalin.

Co je rozhodující

Jakou kapalinu budete čerpat, odkud a kam, jak často? Jaký tlak vody potřebuji, kolik vody najednou budu čerpat? Taky je rozhodující, jestli máte k dispozici elektrický proud. Důležitá je i vydatnost pramene a výška hladiny vody.

Zalévání

V létě naše zahrada, ať už ji máme „jen“ osetou trávou, nebo pěstujeme zeleninu a ovoce, spotřebuje velké množství vody. Pokud máme k dispozici zdroj vody, ať už se jedná o potok, nebo jsme si pořídili nádrž na dešťovou vodu, či studnu, můžeme ušetřit velkou finanční částku.

Nejlepším čerpadlem pro zalévání je čerpadlo s elektrickým či spalovacím motorem. Má totiž dostatečný průtok i výtlak. Váží kolem 8 – 13 kg a není pro ně problém kropení pistolí ani zavlažovací systém s vícero postřikovači. Odstředivá čerpadla jsou určena pro čerpání z hloubky do 7m.

Zásobování domácnosti

Existují i domácí vodárny, které řeší rozvod vody nejen na zahradě, ale i v domě. Pro rodinné domy se používají vodárny s nádrží 50 litrů, pro menší objekty, jako třeba chaty s nádrží 24 litrů.

Pokud potřebujeme čerpat vodu z větší hloubky, z vrtaných studní, použijeme čerpadlo do vrtu. Kvalitní čerpadla do vrtu jsou schopna vytáhnout vodu i z několika desítek metrů hrubokého vrtu. Zvláště potřebné jsou  při velké spotřebě vody, zásobování tepelných čerpadel, nebo pro velké zavlažovací systémy.

Odčerpávání a přečerpávání kapalin

Na řadu přichází znečištěná voda, nebo jiné kapaliny. Pokud chceme vyčerpat čistou, nebo jen lehce znečištěnou vodu z nějaké nárže, nebo třeba bazénu, sklepa, použijeme ponorné čepadlo. Jsou určeny k čerpání velkého bjemu vody z malé hloubky. Nepotřebují sací hadici, celé se noří do vody. Mají plovákový spínač, který hlídá hladinu vody a v případě čerpání nasucho čerpadlo vypnou.

Silně znečištěnou vodu, třeba fekální, nebo i splaškovou, čerpáme kalovými ponornými čerpadli. Můžeme je také pevně připevnit pod vodu v rybníčku, jako čerpadlo pod vodotrysk.

Rady na závěr

Nekupujte čerpadla bez zajištěného servisu. Spouštějte čerpadla na jistícím lanku. Používejte prodlužující kabely, které jsou k tomu určeny a odpovídají ČSN. Čerpadlo nikdy nenechávejte jet nasucho a nenechte ho zmrznout. Čerpadlo používejte na čerpání kapaliny, pro kterou je určeno, tím zajistíte jeho bezproblémový chod a dlouhou životnost.