E.ON radí jak šetřit peníze i naši planetu

E.ON nedávno zprovoznil svoji internetovou službu, v rámci níž bezplatně radí všem Čechům jak šetřit peníze a přírodu. Portál obsahuje celou řadu cenných rad a zároveň umožňuje uživatelům zeptat se na každou informaci, která jim chybí.

E.ON Rádce kombinuje výhody vyhledávání na internetu s osobním poradenstvím. Jedná se o obrovskou encyklopedii, která obsahuje přes 100 článků. Další stále přibývají, jsou totiž přidávány informace, na které se uživatelé ptají.

S čím vším vám E.ON Rádce pomůže?

Na webovém portálu najdete informace z kategorií úspora energií, chytrá domácnost, ekologie a alternativní doprava. Ač se to možná nezdá, všechny mají jedno společné – naučit vás šetřit nejen peníze, ale i přírodu.

Jak E.ON Rádce používat?

Když přijdete na hlavní stránku, máte dvě možnosti. Tou první je kliknout na konkrétní kategorii a přes ni se dopátrat k tomu, co hledáte. Například v oblasti ekologie se dozvíte, jak žít ekologicky a přitom šetřit peníze, co je to bioodpad, jak založit vlastní kompost či kolik peněz a energie ušetří třídění odpadu. Články neobsahují pouze nudná fakta, dozvíte se z nich skutečně užitečné informace a rady z praxe. Často obsahují rovněž vysvětlující videa.

Druhou možností je vyzkoušet vyhledávací pole v horní části stránky. Jestliže vás zajímá alternativní doprava či cokoliv, co se týká zbylých tří kategorií, je velká pravděpodobnost, že to na webu pomocí vyhledávání najdete.

Co když hledanou informaci nenajdete?

V případě, že byste na webu E.ON Rádce nenašli odpověď na svou otázku, zbývá ještě možnost zeptat se. Každý všední den od 9:00 do 16:30 jsou na live chatu a na Facebooku k dispozici rádci, kteří mají témata jako chytrá domácnost v malíčku.

Pravděpodobně odpověď na váš dotaz přidají i na web, protože nejspíš nebudete jediní, koho daná otázka zajímá. Díky tomu se databáze informací v E.ON Rádci neustále rozšiřuje. Pomoc s šetřením financí a naší planety tam můžete najít i vy.

Nedovolte, aby se naše planeta změnila ve skládku – pořiďte si popelnici a třiďte odpad

Nedovolte, aby se naše planeta změnila ve skládku – pořiďte si popelnici a třiďte odpad

By: epSos .de

Třídit odpad by měl každý, nikdo přece nechce naši planetu proměnit v jednu velkou skládku. Jednoduchým způsobem jak přispět ke zdravé planetě je správně třídit odpadky. Různě barevné popelnice jsou tu od toho, aby pomohly.

Ekologicky smýšlející domov

Dbát o životní prostředí můžete i doma. Nemusíte už chodit přes celou ulici do velké popelnice, která je občas taky dost nacpaná. Jednoduchých způsobem jak se vyhnout pravidelnému běhání k popelnici je pořídit si domů vlastní malé popelnice, do kterých můžete svědomitě třídit odpad. Společnost AB-STORE nabízí široký sortiment nejrůznějších odpadkových košů, do kterých lze odpad třídit. Tyto koše mají velký objem, do kterého se hodně vleze, ale zároveň umí být velmi nenápadné.

Pokud si chcete domů pořídit koše na třídění odpadu, zvolte výsuvné typy, které se perfektně schovají do kuchyňské linky. Barevní víka vám při vyhazování odpadků poradí, kam ten který kus dát.

Takto můžete třídit odpad z pohodlí domova a k veřejné popelnici se vydávat málokdy.

Bio zahrada?

I vaše zahrada může být ekologická. Pořiďte si hnědou popelnici na bioodpad, do které můžete dávat trávu, plevel, ale i zbytky jídla.

Pro ještě efektivnější zahradu si můžete pořídit také kompostér, který vám vytvoří kvalitní kompost z organického materiálu.

Do exteriéru i interiéru

Odpad je možné třídit všude – venku i vevnitř. Můžete si pořídit plastové popelnice, které jsou vhodné ven, na různá prostranství, ale také odpadkové koše na tříděný odpad, které se hodí do škol, firem i různých institucí.

Všechny popelnice jsou barevně rozlišeny tak, jak to všichni známe. Třídění odpadu je tedy velmi jednoduché a přehledné. Tato činnost je velmi důležitá, protože bez ní by se naše planeta proměnila na velkou skládku. Díky správně rozlišeným popelnicím, které jsou hojně rozmístěny, je třídění odpadu velmi jednoduché.

Ukliďte si bez chemie

Autor obrázku: Courtney Gibbons

Ukliďte si bez chemie

Myslíte si, že abyste pořádně uklidila celý byt, potřebujete na to nespočet chemických přípravků? Omyl! Chemii se totiž můžete obloukem vyhnout a byt vyčistit věcmi, které doma najdete. A je jedno, jestli to je chlebová kůrka, soda či pivo – poslouží vám to stejně dobře. Jen se toho nesmíte bát.

Na okna použijte ocet

Že bez pořádného ironu nevyčistíte okna tak, aby se leskla? Ale vyčistíte… Budete přímo koukat, jak moc se okno začalo podobat zrcadlu. Nejdříve byste si ale měla zapamatovat jeden fakt, pokud vám totiž bude na okna pražit slunce, tak voda uschne příliš rychle a okna budou šmouhatá.

Dejte do vody trochu octa, do kbelíku bohatě postačí jeden panák. Poté vyčistěte okna novinovým papírem.

Pokud ale toužíte po ještě lepším výsledku, můžete do vody nakapat trochu glycerinu, který vám zajistí to, že kapky deště neulpí na okně. Navíc budou okna odolná i proti prachu.

Co s žaluziemi?

Pokud si nevíte rady s tím, jak vyčistit žaluzie, nejlépe vám poslouží obyčejná chlebová kůrka. Stačí do ní žaluzii sevřít a chlebovou kůrkou po žaluzii přejet. Hned budou krásně čisté!

Koberec

Jestli vás trápí skvrny na koberci a nepomohlo vám absolutně nic, skvěle vám pomůže jedlá soda. Koberec stačí posypat a nechat působit. Poté nezapomeňte vyluxovat.

Nábytek

Hodně matek trápí samolepky na nábytku od dětí. Nemusíte ale hned propadat panice, protože stačí samolepky nahřát fénem a hned půjdou krásně dolů.

Můžete si na nábytek připravit vlastní leštěnku ze včelího vosku – stačí vosk nastrouhat, dát do hrnce s horkou vodou a míchat do rozpuštění. Poté přidáte terpentýnový olej, nějaký voňavý olej a dobře promícháte. Pokud máte čalouněný nábytek, tak ho vždy vysávejte proti směru vlasu, skvěle zabírá ale i namočené vyždímané prostěradlo, které na čalouněný nábytek položíte a vyklepete rákoskou.

Na poškrábaný nábytek je nejlepší rada obyčejná bílá vazelína, se kterou škrábance přetřete. Přes noc necháte působit a ráno stačí klasicky přeleštit.

Autor obrázku: Maja Dumat

Květiny

Štve vás neustálé nakupování hnojiv? Už nemusí! Můžete totiž použít pivo, skořápky či vodu z brambor! Možná se vám to zdá šílené, ale opravdu to zabírá. Pivem byste měli u květiny rosit listy, pokud chcete, aby je měla krásně lesklé. Skořápky přidejte, když přesazujete rostliny, na dno květináče, poskytnete jim zdroj výživy a rostliny budou akorát vzkvétat. Ani vodu z brambor nemusíte hned vylévat! Stačí počkat, až vychladne a poté s ní rostliny zalít. Tato voda obsahuje spoustu látek, které rostlině jenom prospějí.

Jít do toho nebo ne?

Možná si říkáte, že se nebudete namáhat s výrobou vlastního domácího přípravku, ale zkuste zvážit fakt, že vaše děti veškeré chemikálie dýchají a odráží se to na jejich zdraví. Čistící přípravky totiž mnohdy obsahují přímo drastické sloučeniny. A to asi za to nestojí…

Zelená budova neznamená, že máte doma samou zelenou

Zelená budova neznamená, že máte doma samou zelenou

Pokud jste si mysleli, že budování a úprava vašeho domova ekologickým šetrným způsobem znamená pro vás více sáhnout do peněženky, tak se více zamyslete. Ve skutečnosti při žádosti po architektovi, návrhářovi či stavitelovi, které si najmete, nemluvně o vás, kteří by chtěli zelenou budovu, tak se tím nemíní, abyste přeplácali dům samými zelenými věcmi a měli doma třeba džungli.

Zelená znamená více než-li nakupování nových věcí do vašeho domova. Je to především o tom, jak využít věci, které již máme.

Co se starým nábytkem

Například máme možnost vypracovat projekt domu, jenž pak půjde na trh. Představte si, že kuchyň je beznadějně stará. A majitel domu by si nemohl dovolit novou kuchyň, nemá bezedný kbelík, z kterého bychom mohli udělat divy. Takže byste neměli jinou možnost, než kopírovat tmavé skříně z roku 1970, a tak začít znovu. Náklady na nové skříňky atd. by tak přesahovaly více, a vy byste spíše potřebovali ušetřit.

Ale když jste si porovnali kvalitu toho, co ve staré kuchyni majitel či vy máte oproti novému nábytku, kdy opomineme-li celkový vzhled, tak zjistíte, že starý nábytek je lepší než nový. Třeba se zde nacházejí staré skříně z masivního dřeva a mají rovné dveře a váha je dobrá, což vás uspokojí v tomto směru a máte výhodu. Někdy si musíme přiznat, že výrobky dříve byly lepší jak kvalitou i svojí životností. Dnes málo kdy narazíme na kvalitní práci. Možná je to tím, že se věci vyráběly ručně, nyní to jsou většinou stroje poskytující, zakoupit si nové zboží jimi vyrobené.

Ze starého nové

Takže se rozhodnete dát těmto skříním novou šanci, s pečlivostí je upravíte jak ošetřením, tak vzhledově. Tudíž dáte dolů staré nátěry atd., a pak jim dáte nový nátěr či jasnou barvu a ošetříte. V konečném výsledku jste ze staré věci udělali novou. A tak jste skříním dali nový směr a nenechali jste je putovat na skládku, vyrvali jste je z této cesty a nejen to, ale ušetřili jste díky renovaci, což je přijatelnou zprávou pro všechny.

Další příklad

Dalším příkladem může být jiný projekt, ve které mělo zmizet jedno patro domu, kde se nacházela ložnice. Bylo to kvůli druhému patru, jenž by první patro neuneslo a zbortilo by se, a tak se první patro mělo udělat komplet nové. Ale i tady dáme zelenou. Po rozhovoru se statikem se rozhodlo o zapuštění ocelových nosníků konstrukce na různých místech po obvodu domu, aby nesl zatížení druhého patra.

Opět jsme použili materiál, který by skončil na skládce, a nebo jsme si ho ze skládky vzali, a tak ušetřili. Nemuseli jsme kupovat nový produkt, což je nejdůležitější.

Jak na tom byli naše babičky a dědové

Při zkoumání energetických úspor, se podíváme do minulosti. Například, jak byly postavené domy před několika lety, jenž se opíraly o topení a klimatizaci. Když si rozebereme třeba okna, tak byla malá, a nedostavovalo se do domu tolik světla, což vedlo k zbytečnému svícení. Malá okna měly zase zabránit tomu, aby se nemuselo tolik topit, jelikož dříve se většinou topilo v kachlových kamnech. A v jiných místnostech třeba malými kamínky. Proto se většinou celá rodina zdržovala v jedné místnosti, tudíž i zde spala, aby ušetřila na topení. Také vysoké stropy nepřihrály moc vlastníkům, neboť museli více topit v chladnějším období.

Dnes si poradíme s malým osvětlením v místnosti, že si zakoupíme úspornou žárovku, které dříve nebyly k dostání, tak dáme další zelenou. Ale můžeme také dát kdykoliv, kdy použijeme něco, co by skončilo v odpadu.

Nejzelenějším domovem je ten, co už dávno stojí, žádná novostavba. Takže se zaměřujeme na věci, kterým dáme novou možnost, aby nám dál sloužily a my je neodepisovali. Tím je smysl tohoto, co jsme vám chtěli v těchto větách sdělit, že staré nemusí být vždy staré. Pro vás je to přínos, jak ušetřit a žít ekologicky.