Jak postupovat při koupi domu?

Jak postupovat při koupi domu?

Rozhodli jste se pro koupi domu? Pak buďte opravdu obezřetní, jelikož nemovitost nekupujete každý den. Jedná se o důležitou a finančně náročnou investici, kterou většina z nás uskuteční pouze jednou za život.

Vybírejte s rozmyslem!

Každý z nás má jiné požadavky a priority, a tak je dobré si před výběrem sepsat, jak by váš vysněný dům měl vypadat a jaké další náležitosti by měl splňovat. Velmi důležité je ujasnit si v jakých cenových relacích se můžete pohybovat. Je dobré vědět kolik vlastních peněz a kolik vypůjčených jste schopni do koupi domu investovat.

Lokalita nemovitosti

Zaměřte se také na lokalitu nemovitosti, která je jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru domu. Zvažte ji opravdu pečlivě, bez zbytečných unáhlení, jelikož na daném místě můžete strávit i následujících 20 let vašeho života.

Zodpovězte si otázky, zdali preferujete život v rušném městě nebo v klidné vesnici, jaká je pro vás ideální vzdálenost od centra, zdali budete mít kde parkovat a jaká je v okolí občanská vybavenost, jako je školka, škola, lékař, banka nebo obchody.

Stav nemovitosti

Dalším, neméně důležitým kritériem při výběru, je stav nemovitosti. Zaměřte se na konstrukci domu a na materiály, které byly použity při jeho výstavbě. Je dobré projít dům se stavebním inženýrem a nechat ho, aby dům ohodnotil z hlediska opotřebené a určil, jak vysoké budou budoucí náklady na renovaci.

Prohlídka nemovitosti

Pokud jste objevili nemovitost, které splňuje všechny vaše představy, je dobré zajet si ji prohlédnout osobně. Dům si opravdu důkladně prohlédněte, zaměřte se především na technickou stránku. K prohlídce domu je vhodné přizvat odborníka – stavebního inženýra, architekta, statika, apod., který vám pomůže odhalit případné neduhy.

Postup koupě domu

Možnosti koupě domu máte v podstatě dvě:

  1. Můžete se obránit na odborníky, tedy na realitní kancelář, která vám ušetří spousty času a energie. Realitní makléři se postarají o nalezení vhodné nemovitosti i prodejce, a také vám pomohou se všemi dokumenty, které s prodejem domu souvisí.
  2. Můžete se také rozhodnout jednat na vlastní pěst a odkoupit dům od současného vlastníka. V tomto případě je potřeba věnovat výběru, prohlídce i koupi opravdu velké množství času, být obezřetný a nic nepodcenit.

Pokud jste se rozhodli pro druhou možnost a jednáte na vlastní pěst, buďte obezřetní, vše si raději několikrát ověřte a překontrolujte. A jak tedy při koupi postupovat?

Důvěřuj, ale prověřuj! Prověřte si totožnost stávajícího majitele. Zjistěte si o něm co nejvíce informací a stejně tak i o nemovitosti, kterou nabízí. Požadujte OP majitele domu, díky němuž si můžete ověřit jeho totožnost.

Pečlivě kontrolujte všechny dokumenty

Pořiďte si výpis z katastru nemovitostí a proveďte jeho kontrolu. Ve výpise můžete odhalit případné nesrovnalosti, které by mohly komplikovat koupi domu. Zaměřte se převážně na části – vlastnické právo, nemovitost a omezení vlastnického práva.

Vyžádejte si od prodejce všechny relevantní dokumenty. Patří sem smlouva, na jejímž základě je dům nabízen, dále (již jednou zmíněný) výpis z katastru nemovitostí a všechny nabývací tituly od co největšího počtu předchozích majitelů – darovací smlouvy, kupní smlouvy, rozhodnutí o vypořádání dědictví, apod.

Pozor na cenu

Rozhodně chtějte znát celkovou, tedy finální cenu nemovitosti. Je dobré informovat se o poplatcích, které s nemovitostí souvisí – poplatky spojené s odhadem nemovitosti, apod. Doporučuje se nejprve podepsat rezervační smlouvu nebo smlouvu o smlouvě budoucí, která majitele nemovitosti zavazuje prodat a předat nemovitost pouze vám za stanovených podmínek a ve stanoveném datu.

Kupní smlouvu pouze od právníka

Velkou pozornost věnujte kupní smlouvě. Smlouvu vždy svěřte do rukou odborníků, tedy specializovanému právníkovi. Při převodu peněz buďte opravdu opatrní. Zřejmě budete muset nejprve složit finanční zálohu. Zbývající částku převeďte pod notářským dohledem ve chvíli, kdy budete zapsán jako nový majitel v katastru nemovitostí a budete si 100% jisti, že jste jedinými a skutečnými vlastníky nemovitosti.

Za informace k tomuto článků děkujeme společnosti INSTINKT REALITY s.r.o. – reality Klatovy.

Kupní smlouva na nemovitost a její náležitosti

Kupní smlouva na nemovitost a její náležitosti

Rozhodli jste se prodat vaší nemovitost. Pak rozhodně nezapomeňte na to, že musíte mít prodej nemovitosti doložený kupní smlouvou. Kupní smlouva na nemovitost je velice důležitá smlouva. Kupní smlouva na nemovitost upravuje smluvní vztahy mezi oběma stranami. Na jedné straně tak upravuje vztah prodávajícího s kupujícím a na straně druhé naopak.

Kupní smlouva na nemovitost je soukromoprávní smlouva. Při kupní smlouvě na nemovitost vzniká prodávajícímu povinnost předmět koupě kupujícímu odevzdat. Kupujícímu vznikne povinnost předmět koupě převzít a zaplatit za něj prodávajícímu dohodnutou cenu. Kupní smlouvu na nemovitost upravuje jednak občanský zákoník, ale i zákoník obchodní. Při sepsání kupní smlouvy na nemovitost se tedy budeme řídit zákonem.

koupě domu
koupě domu, Autor obrázku: Stefano A.

Kupní smlouva na nemovitost představuje písemnou formu ujednání při prodeji nemovité věci či nemovitosti. Nemovitosti jsou v dnešní době drahé a při jejich prodeji může nastat řada problematických situací. Kupní smlouvou na nemovitost, tak mimo jiné předcházíme předvídatelným komplikacím. Součástí kupní smlouvy na nemovitost bývají zvláštní přílohy, které řeší tyto komplikace a situace.

Hlavní slovo v oblasti uzavírání kupní smlouvy má občanský zákoník. Po 39 letech prošel občanský zákoník novelizací. Tato novelizace se dotkla i kupní smlouvy na nemovitost. Při sepisování kupní smlouvy na nemovitost se řídíme občanským zákoníkem. Ten jednoznačně vymezuje upravení kupní smlouvy na nemovitost a její náležitosti.

Nový občanský zákoník tak velmi zpřesňuje a rozšiřuje práva a povinnosti v oblasti kupní smlouvy na nemovitost. Zejména upravil a zpřísnil vedlejší ujednání při kupní smlouvě. Z obchodního zákoníku přebral nový občanský zákoník úpravu koupě na zkoušku a cenové doložky. Nový občanský zákoník počítá i s výhradou zpětného prodeje a výhradou lepšího kupce. Toto jsou tedy změny, které vešly v platnost od ledna 2014.

Náležitostmi kupní smlouvy na nemovitost jsou smluvní strany. Smluvní strany musí být označené jménem, příjmením, datem narození a místem trvalého pobytu. Jednoznačně musí být v kupní smlouvě na nemovitost rozlišeno kdo je prodávající a kdo je kupující. Další náležitostí kupní smlouvy na nemovitost je předmět smlouvy. Předmět smlouvy určí popis, jasnou identifikaci předmětu prodeje, stav, podmínky prodeje.

Poté následují v kupní smlouvě na nemovitost závěrečná ustanovení. V závěrečném ustanovení bude cena a splatnost převzetí věcí novým majitelem. Kupní smlouva na nemovitost bude obsahovat i nezbytné přílohy kupní smlouvy. Nezbytné přílohy kupní smlouvy přesně zaznamenávají aktuální stav nemovitosti. Nezbytné přílohy jsou nutné pro případ řešení sporů.

Ke kupní smlouvě na nemovitost je vhodné mít i předávací protokol. Předávací protokol totiž řeší, kdo komu co předal a kdy. Předávací protokol identifikuje předávanou věc podle nezaměnitelných identifikačních znaků konkrétní věci. Identifikace je provedena obvyklým způsobem pro danou věc.

Pro inspiraci se můžete podívat na vzor Kupní smlouvy na nemovitost.

Kupní smlouva na nemovitost

Prodávající:

…………………………………………..

…………………………………………..

…………………………………………..

Kupující:

…………………………………………..

…………………………………………..

…………………………………………..

uzavřeli níže uvedeného dne, měsíce a roku tuto

kupní smlouvu na nemovitost

I.

1. Prodávající prohlašuje, že je výlučným vlastníkem budovy č. p. ……………………… nacházející se na pozemku ……………………… o výměře ……………………… m2 a pozemku ……………………… o výměře ……………………… m2, vše v k.ú. ………………………, obec ………………………, okres ………………………, zapsané na listu vlastnictví č. ………………………, Katastrálního úřadu pro ………………………, katastrální pracoviště ……………………….

2. Prodávající je na základě ……………………… vlastníkem nemovitostí uvedených v článku I. odst. 1 této smlouvy.

II.

1. Předměte koupě jsou nemovitosti uvedené v článku I. této smlouvy.

III.

1. Prodávající prohlašuje, že na prodávaných nemovitostech neváznou žádné závazky, dluhy, věcná práva ani jiné právní vady.

2. Prodávající prohlašuje, že mu není známo, že by darované nemovitosti měly vady, které by neodpovídaly běžné míře opotřebení a na které by měl povinnost kupujícího upozornit.

3. Kupující podpisem této smlouvy potvrzuje, že stav darované nemovitosti je mu znám.

IV.

1. Kupující nabude výlučné vlastnictví k nemovitostem, které jsou předmětem této smlouvy, vkladem do katastru nemovitostí.

2. Smluvní strany se dohodly, že návrh na vklad vlastnického práva podepsaný oběma smluvními stranami podá příslušnému katastrálnímu úřadu kupující, a to bez zbytečného odkladu po uzavření této smlouvy. Správní poplatek za vklad vlastnického práva uhradí kupující.

V.

Smluvní strany prohlašují, že si tuto smlouvu před podpisem přečetly, že s jejím obsahem souhlasí a na důkaz toho připojují své podpisy.

V ……………………… dne ………………………

……………………….. ………………………..

prodávající              kupující

Na co si dávat pozor při koupi bytu

Na co si dávat pozor při koupi bytu

Chcete si zvolit vhodné bydlení tak, aby zajišťovalo požadavky vaše a vaší rodiny? Chcete jít někam, kde nebudete řešit ty věčně kapající kohoutky a hádat se se starými protivnými sousedy, co nemají co dělat, tak si vymýšlejí problémy, které ani neexistují a neustále vás s tím obtěžují? Je vám váš stávající byt stále těsnější a vy máte pocit, že se nemůžete ani nadechnout? Někdy žádná rekonstrukce interiéru nepomůže, a musíte si najít nový prostor. Na co sedy dát velký pozor?

Autor obrázku: Brian Clift

1. Na výběr lokality

Budete zde trávit většinu svého volného času. Pokud je to ve městě, pak bude hrát velký význam dostupnost hromadné městské dopravy. Autem se sice dostanete tam, kam potřebujete, ale nechcete přece po cestě z práce i do práce trčet ve věčných kolonách aut, ve kterých svému mazlíčkovi spíše ublížíte. Hromadná městská doprava sice není tak pohodlná, jako doprava autem, ale přece musíte dojet do práce, zavést děti do školy a školky a do kroužků, a to všechno bude po velkých městech rychlejší právě HMD.

Pokud bydlíte v Praze, pak jeho periferie začíná předstihovat centrum Prahy. Například pražské Letňany poté, co došlo k prodloužení linky metra C, zažívají svůj velký vývoj, jsou totiž dostupnější než řada mít v centru Prahy, jsou tu školy i školky, které mají na Prahu velkou kapacitu, ale taky zde naleznete lékařská střediska, nákupní centra a zábavní centra a hrací koutky pro děti, jakož i příjemné parky.

2. Jak si zvolit správnou dispozici

Pokud jste žili v malé garsonce a přemýšlíte nad přírůstkem do rodiny, pak musíte počítat s tím, že dítě bude chtít mít časem svůj vlastní prostor. Pokud se tak nezařídíte od začátku, pak se tatínek bude v noci budit křikem malého nájemníka. Jakmile mu brzy ráno zazvoní budík, určitě nebude dost svěží, aby v práci podal dostatečný výkon, čehož si za nějakou dobu všimne i jeho šéf a nemuselo by to dobře dopadnout. Musíte mít tedy i vy sami nějaký koutek, kde bude alespoň gauč, kam před křikem svého malého miláčka utečete.

3. Pokoj dětský a dospělácký

Ani dvoupokojový byt není pro rodinu s větším dítětem to pravé ořechové. Děti nerespektují to, že si mají hrát pouze ve svém vlastním pokoji a často tak tráví víc času v obývacím pokoji, kde má samozřejmě všechno, co k tomu potřebuje, své hračky všude, kam se podíváte, a to vám ani vaší návštěvě nemusí být úplně milé.

Je tedy vhodné si dopřát svou vlastní ložnici, kde budete mít alespoň v noci klid na to, abyste se zregenerovali, a kam také můžete uprchnout před každodenními starostmi, které na vás z obývacího pokoje všude číhají. Tam je zapnutá televize, na které děti už hodinu sledují Kouzlenou školku a další dětské pořady, taky tam má starší syn puštěný počítač, na kterém hraje už dvě hodiny velmi zajímavou střílečku, což doprovází hlasitými projevy, a vy jste měli těžký den a chvíli aspoň pár minut, byste uvítali klid.

Ložnice je takový váš útulek, kam se chodíte zrelaxovat, přečíst si knížku, pustit si oblíbenou hudbu, nebo rádio, abyste se dozvěděli, co je ve světě nového. Nejvhodnější je tedy třípokojový byt (nebo čtyřpokojový, pokud je to ve vaší cenové relaci), což se vám odmění klidem a kvalitou spánku, kvalitou práce a spokojeným manželským životem. Pokud máte více dětí, pak je třeba plánovat více dětských pokojů, protože když jsou děti věkově dále od sebe, pak by jim společný pokojíček mohl přestat vyhovovat. Každý bude mít časem jiné zájmy a koníčky, jiné kamarády a bude potřebovat svůj vlastní prostor.

Realitní kanceláře

Realitní kanceláře

Chcete si pořídit dům a nevíte, který je pro Vás ten nejlepší? Realitní kanceláře Vám v tomto ohledu mohou pomoci. Jejich úkolem je totiž celkové mapování domu nebo bytu. Pokud si tak necháte poradit od realitní kanceláře, nabídne Vám přehled domů v určité lokalitě, přehled o cenách a podobně. Na internetových stránkách většinou zveřejňuje také fotografie nemovitosti, kterou nabízí. S realitní kanceláří má kupující větší jistotu při koupi nemovitosti.

Realitní kanceláře ale nemají za úkol pouze prodávat nemovitosti. Pohybují se na trhu práce, také díky tomu je jejich zaměřením také pomoc v oblasti realit. Poskytují poradenství, jak už v oblasti právní nebo oblasti finanční. Realitní kanceláře také mohou pronajímat určité objekty. To znamená, že pokud hledáte byt k pronajmutí a požádáte realitní kancelář o nabídku nemovitosti v určité oblasti, pomůže Vám s tím.

Existuje mnoho výhod a hledisek, proč si při koupi domu zvolit realitní kancelář. Jedním z příkladů je smlouva. Tu Vám realitní kancelář zpracuje do Vámi společně určeného času. Pokud si potřebujete smlouvu dobře nastudovat, realitní kanceláře Vám vzor smlouvy poskytnou a nechají Vám dostatečně času na rozmyšlení a promyšlení dané smlouvy.

Realitní kanceláře ale nemají za cíl pouze pomáhat v koupi nemovitosti. Jejich úkolem je tak samozřejmě prodej nemovitosti. V tomto případě je realitní kancelář obrovskou výhodou. Vyřeší totiž papírování za Vás a pomůže Vám prodat nemovitost co nejrychleji.

Realitní kanceláře mají stále častěji své kontaktní stránky na internetu. Přímo na těchto stránkách můžete vyplnit krátkou tabulku a zjistit tak více informací o nemovitosti, o kterou máte zájem. Možností je také prohlédnout si katastr nemovitostí. To znamená, že se sami můžete přesvědčit, zda před Vámi v domě někdo bydlel.

Některé realitní kanceláře mají také své letáky, které rozesílají na určité adresy. Výhoda těchto letáků je fakt, že nemusíte docházet nebo dokonce dojíždět do realitní kanceláře. Tyto magazíny, které většinou vychází každý měsíc, přinášejí čtenářům nejen nabídky nemovitostí v určitých lokalitách, ale také spoustu užitečných rad, které mohou být zásadní při Vašem rozhodování.