Jak postupovat při koupi domu?

Jak postupovat při koupi domu?

Rozhodli jste se pro koupi domu? Pak buďte opravdu obezřetní, jelikož nemovitost nekupujete každý den. Jedná se o důležitou a finančně náročnou investici, kterou většina z nás uskuteční pouze jednou za život.

Vybírejte s rozmyslem!

Každý z nás má jiné požadavky a priority, a tak je dobré si před výběrem sepsat, jak by váš vysněný dům měl vypadat a jaké další náležitosti by měl splňovat. Velmi důležité je ujasnit si v jakých cenových relacích se můžete pohybovat. Je dobré vědět kolik vlastních peněz a kolik vypůjčených jste schopni do koupi domu investovat.

Lokalita nemovitosti

Zaměřte se také na lokalitu nemovitosti, která je jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru domu. Zvažte ji opravdu pečlivě, bez zbytečných unáhlení, jelikož na daném místě můžete strávit i následujících 20 let vašeho života.

Zodpovězte si otázky, zdali preferujete život v rušném městě nebo v klidné vesnici, jaká je pro vás ideální vzdálenost od centra, zdali budete mít kde parkovat a jaká je v okolí občanská vybavenost, jako je školka, škola, lékař, banka nebo obchody.

Stav nemovitosti

Dalším, neméně důležitým kritériem při výběru, je stav nemovitosti. Zaměřte se na konstrukci domu a na materiály, které byly použity při jeho výstavbě. Je dobré projít dům se stavebním inženýrem a nechat ho, aby dům ohodnotil z hlediska opotřebené a určil, jak vysoké budou budoucí náklady na renovaci.

Prohlídka nemovitosti

Pokud jste objevili nemovitost, které splňuje všechny vaše představy, je dobré zajet si ji prohlédnout osobně. Dům si opravdu důkladně prohlédněte, zaměřte se především na technickou stránku. K prohlídce domu je vhodné přizvat odborníka – stavebního inženýra, architekta, statika, apod., který vám pomůže odhalit případné neduhy.

Postup koupě domu

Možnosti koupě domu máte v podstatě dvě:

  1. Můžete se obránit na odborníky, tedy na realitní kancelář, která vám ušetří spousty času a energie. Realitní makléři se postarají o nalezení vhodné nemovitosti i prodejce, a také vám pomohou se všemi dokumenty, které s prodejem domu souvisí.
  2. Můžete se také rozhodnout jednat na vlastní pěst a odkoupit dům od současného vlastníka. V tomto případě je potřeba věnovat výběru, prohlídce i koupi opravdu velké množství času, být obezřetný a nic nepodcenit.

Pokud jste se rozhodli pro druhou možnost a jednáte na vlastní pěst, buďte obezřetní, vše si raději několikrát ověřte a překontrolujte. A jak tedy při koupi postupovat?

Důvěřuj, ale prověřuj! Prověřte si totožnost stávajícího majitele. Zjistěte si o něm co nejvíce informací a stejně tak i o nemovitosti, kterou nabízí. Požadujte OP majitele domu, díky němuž si můžete ověřit jeho totožnost.

Pečlivě kontrolujte všechny dokumenty

Pořiďte si výpis z katastru nemovitostí a proveďte jeho kontrolu. Ve výpise můžete odhalit případné nesrovnalosti, které by mohly komplikovat koupi domu. Zaměřte se převážně na části – vlastnické právo, nemovitost a omezení vlastnického práva.

Vyžádejte si od prodejce všechny relevantní dokumenty. Patří sem smlouva, na jejímž základě je dům nabízen, dále (již jednou zmíněný) výpis z katastru nemovitostí a všechny nabývací tituly od co největšího počtu předchozích majitelů – darovací smlouvy, kupní smlouvy, rozhodnutí o vypořádání dědictví, apod.

Pozor na cenu

Rozhodně chtějte znát celkovou, tedy finální cenu nemovitosti. Je dobré informovat se o poplatcích, které s nemovitostí souvisí – poplatky spojené s odhadem nemovitosti, apod. Doporučuje se nejprve podepsat rezervační smlouvu nebo smlouvu o smlouvě budoucí, která majitele nemovitosti zavazuje prodat a předat nemovitost pouze vám za stanovených podmínek a ve stanoveném datu.

Kupní smlouvu pouze od právníka

Velkou pozornost věnujte kupní smlouvě. Smlouvu vždy svěřte do rukou odborníků, tedy specializovanému právníkovi. Při převodu peněz buďte opravdu opatrní. Zřejmě budete muset nejprve složit finanční zálohu. Zbývající částku převeďte pod notářským dohledem ve chvíli, kdy budete zapsán jako nový majitel v katastru nemovitostí a budete si 100% jisti, že jste jedinými a skutečnými vlastníky nemovitosti.

Za informace k tomuto článků děkujeme společnosti INSTINKT REALITY s.r.o. – reality Klatovy.

Dům realit

Dům realit

Reality patří mezi jeden z lukrativních oborů, co se týká zaměstnání. Podnikání v realitách není nijak složité. Nejčastěji podnikají v realitách bývalí realitní makléři. Takto dokážou nejlépe zhodnotit své znalosti a získané zkušenosti.

Mezi jednu z nejlepších realitních kanceláří v České republice lze zařadit Dům realit. Především díky svému přístupu ke klientům si realitní kancelář Dům realit vybudovala široké spektrum spokojených zákazníků. Dům realit disponuje vysokým potencionálem a sofistikovanými metodami. Právě sofistikované metody a vstřícný přístup umožňuje firmě plnit rozmanitá přání klientů. Řídí se v duchu myšlenky „Nesnažte se stát člověkem, který má úspěch, raději se snažte stát člověkem, který má hodnotu“.

Uvažujete-li o koupi, prodeji či pronájmu bytu, rodinného domku, neváhejte a obraťte se na Dům realit. Pomůže nejen s výběrem, ale zařídí i kompletní právní servis. Naleznou vám bydlení přesně podle vámi zadaných kritérii. Udělají vše, co bude v jejich silách pro vaši spokojenost.

Jsou jednou z největších franšizingových realitních sítí v České republice. Dbají na dodržování vysokých etických standardů u všech svých zaměstnanců i obchodníků. Firma pracuje na základě konceptu „Sucess fee“. Tento koncept spočívá ve sdílení společného úspěchu. Firma má velmi rozsáhlou celorepublikovou síť profesionálních realitních makléřů a mentorů.

Ke své podnikatelské činnosti využívá moderní metody, postupy a procesy, dokáží se flexibilně rozhodovat a přizpůsobovat aktuálním potřebám nejen klientů, ale i trhu. Dům realit je členem České realitní komory. Ta dohlíží na činnost v oblasti realit. Dá se konstatovat, že Dům realit byl spoluzakladatelem České realitní komory.

Realitní makléři pracující pro Dům realit musí mít vysoké pracovní nasazení, neustále jsou vzděláváni v oblasti nemovitostí a jsou vstřícní. Posláním je zabývání se zprostředkováním prodeje domů, bytů, pozemků, komerčních prostor, rekreačních oblastí, chat. Pro poradenství ohledně prodeje či koupě bytů a domů je k dispozici přes 500 realitních makléřů.

Renovace versus Nová koupě

Renovace versus Nová koupě

By: seier+seier

Občas se stává, že některé věci jsou již opotřebované anebo zničené a my potřebujeme nějakou obnovu. Mnoho lidí přemýšlí nad tím, zda je lepší zrenovovat staré věci či si koupit novou věc.

Je lepší renovovat anebo koupit nové?

V mnoha případech záleží na tom, o jakou věc jde. Jsou věci, kdy je renovace výhodnější, než koupě nové věci, avšak jsou i takové věci, kdy je to přesně naopak. Aby se nám to vyplatilo, tak často musíme hledat informace na internetu či se poradit s odborníky a často se také počítat, protože musíme si přiznat, že i finance jsou mnohdy tím rozhodujícím aspektem.

Kdy se renovace nevyplatí?

Jestli chcete zaručeně vědět, čí renovace se nevyplatí, tak jde o rodinný dům. Pravdou je, že mnoho lidí si raději koupí starší dům, než aby stavěli nový, ale to si neuvědomují, že na starém bytu je daleko více práce. Jednak už to, že jde o starý barák, který několik let fungoval, značí, že už je opotřebovaný.

Přestože si myslíte, že stačí vyměnit jednu či dvě věci a všechno bude zase v pořádku. Vyměníte okna a za chvíli bude výměnu potřebovat kotel, až budete mít hotovo s tím, tak začnete rekonstruovat koupelnu, měnit výmalbu, často i omítky, protože starý barák rád vlhne a potom mohou nastat plísně a podobné nepříjemné věci. Ačkoliv postavit si nový dům je někdy hodně náročně, jak časově, tak finančně, tak se rozhodně vyplatí než renovovat starý dům.

Pravdou je, že renovace se nemusí vyplatit ve více případech. Nejčastěji jde o případ, kdy se vám nějaká věc poškodí, anebo opotřebujete a vy si zajdete do obchodu a zjistíte, že obnova starého kousku bude ještě dražší než koupě nového.

Kdy je renovace tou lepší volbou?

Renovace se vyplatí v případě, že zjistíte, že nová věc je velmi drahá a vy si jí sami doma dokážete udělat daleko levněji. Navíc to má i své výhody. Jednak ušetříte a jednak můžete být pyšní, protože vytvoříte něco originálního. Mnoho kutilů si doma rádi obnovují staré věci a rádi s nimi experimentují a mnohdy to má naprosto výborné výsledky, jako například udělat si ze starých dveří stůl anebo poličku. Proměníte staré dveře v něco užitečného, co bude krásné a navíc ušetříte.

Někdy se vyplatí koupit si novou věc, ale nebojte se být kreativní a pustit se do renovace.

Realitní portál pro každého nabízí velké množství výhod

Realitní portál pro každého nabízí velké množství výhod

By: Mark Moz

Pokud chcete prodat nemovitost, obraťte se na internetové stránky Realitnitrznice.cz. Výhodou tohoto portálu je to, že zde mohou inzerovat jak realitní kanceláře, tak realitní makléři na volné noze, ale i majitelé budov – všichni ti, kteří nechtějí využívat služeb RK.

Velké možnosti pro každého

Realitní tržnice je určená pro všechny osoby, které se zabývají prodejem budov i pozemků. Výhodou je to, že máte své obchody vždy zcela pod kontrolou. Vaše nabídky jsou exportovány na další velké weby, čímž se zvětšuje jejich viditelnost a možnost potenciálního prodeje. Inzerce vašich nabídek je samozřejmě zdarma.

Zajímáte se o koupi bytu? Navštivte Realitnitrznice.cz a prohlédněte si širokou nabídku. Ta je opravdu široká – pokud tedy neprodáváte, ale kupujete, tady si určitě vyberete.

Realitnitrznice.cz navíc nabízí mnoho dalších dílčích služeb, mezi které patří právní podpora, hypoteční poradci, možnost využití osobního makléře, pomoc s přípravou všech právních záležitostí apod.

Větší efektivita prodeje

Díky tomu, že tyto internetové stránky nenabízí inzerci jenom u sebe, máte mnohem větší pravděpodobnost, že se vaše budova nebo pozemek prodá. Na Realitnitrznice.cz jednoduše vložíte inzerát s informacemi o tom, co nabízíte a nastavíte, kde všude a jak dlouho jej chcete prezentovat.

Široká škála služeb

Všechno najdete na jednom místě! Z jednoho portálu ovládáte online prezentaci na těch nejdůležitějších a největších webech v České republice. Máte tak neustálý přehled o svých nákladech. Prodej domu nebo bytu je teď mnohem jednodušší.

Všechny dostupné služby se dá hodnotit. Vyjádřit můžete svoji spokojenost či naopak nespokojenost s tou kterou z nich. Tímto hodnocením pomůžete i ostatním. Dejte najevo na co si dát pozor, nebo co naopak doporučujete a co se vám líbilo.

Kupní smlouva na nemovitost a její náležitosti

Kupní smlouva na nemovitost a její náležitosti

Rozhodli jste se prodat vaší nemovitost. Pak rozhodně nezapomeňte na to, že musíte mít prodej nemovitosti doložený kupní smlouvou. Kupní smlouva na nemovitost je velice důležitá smlouva. Kupní smlouva na nemovitost upravuje smluvní vztahy mezi oběma stranami. Na jedné straně tak upravuje vztah prodávajícího s kupujícím a na straně druhé naopak.

Kupní smlouva na nemovitost je soukromoprávní smlouva. Při kupní smlouvě na nemovitost vzniká prodávajícímu povinnost předmět koupě kupujícímu odevzdat. Kupujícímu vznikne povinnost předmět koupě převzít a zaplatit za něj prodávajícímu dohodnutou cenu. Kupní smlouvu na nemovitost upravuje jednak občanský zákoník, ale i zákoník obchodní. Při sepsání kupní smlouvy na nemovitost se tedy budeme řídit zákonem.

koupě domu
koupě domu, Autor obrázku: Stefano A.

Kupní smlouva na nemovitost představuje písemnou formu ujednání při prodeji nemovité věci či nemovitosti. Nemovitosti jsou v dnešní době drahé a při jejich prodeji může nastat řada problematických situací. Kupní smlouvou na nemovitost, tak mimo jiné předcházíme předvídatelným komplikacím. Součástí kupní smlouvy na nemovitost bývají zvláštní přílohy, které řeší tyto komplikace a situace.

Hlavní slovo v oblasti uzavírání kupní smlouvy má občanský zákoník. Po 39 letech prošel občanský zákoník novelizací. Tato novelizace se dotkla i kupní smlouvy na nemovitost. Při sepisování kupní smlouvy na nemovitost se řídíme občanským zákoníkem. Ten jednoznačně vymezuje upravení kupní smlouvy na nemovitost a její náležitosti.

Nový občanský zákoník tak velmi zpřesňuje a rozšiřuje práva a povinnosti v oblasti kupní smlouvy na nemovitost. Zejména upravil a zpřísnil vedlejší ujednání při kupní smlouvě. Z obchodního zákoníku přebral nový občanský zákoník úpravu koupě na zkoušku a cenové doložky. Nový občanský zákoník počítá i s výhradou zpětného prodeje a výhradou lepšího kupce. Toto jsou tedy změny, které vešly v platnost od ledna 2014.

Náležitostmi kupní smlouvy na nemovitost jsou smluvní strany. Smluvní strany musí být označené jménem, příjmením, datem narození a místem trvalého pobytu. Jednoznačně musí být v kupní smlouvě na nemovitost rozlišeno kdo je prodávající a kdo je kupující. Další náležitostí kupní smlouvy na nemovitost je předmět smlouvy. Předmět smlouvy určí popis, jasnou identifikaci předmětu prodeje, stav, podmínky prodeje.

Poté následují v kupní smlouvě na nemovitost závěrečná ustanovení. V závěrečném ustanovení bude cena a splatnost převzetí věcí novým majitelem. Kupní smlouva na nemovitost bude obsahovat i nezbytné přílohy kupní smlouvy. Nezbytné přílohy kupní smlouvy přesně zaznamenávají aktuální stav nemovitosti. Nezbytné přílohy jsou nutné pro případ řešení sporů.

Ke kupní smlouvě na nemovitost je vhodné mít i předávací protokol. Předávací protokol totiž řeší, kdo komu co předal a kdy. Předávací protokol identifikuje předávanou věc podle nezaměnitelných identifikačních znaků konkrétní věci. Identifikace je provedena obvyklým způsobem pro danou věc.

Pro inspiraci se můžete podívat na vzor Kupní smlouvy na nemovitost.

Kupní smlouva na nemovitost

Prodávající:

…………………………………………..

…………………………………………..

…………………………………………..

Kupující:

…………………………………………..

…………………………………………..

…………………………………………..

uzavřeli níže uvedeného dne, měsíce a roku tuto

kupní smlouvu na nemovitost

I.

1. Prodávající prohlašuje, že je výlučným vlastníkem budovy č. p. ……………………… nacházející se na pozemku ……………………… o výměře ……………………… m2 a pozemku ……………………… o výměře ……………………… m2, vše v k.ú. ………………………, obec ………………………, okres ………………………, zapsané na listu vlastnictví č. ………………………, Katastrálního úřadu pro ………………………, katastrální pracoviště ……………………….

2. Prodávající je na základě ……………………… vlastníkem nemovitostí uvedených v článku I. odst. 1 této smlouvy.

II.

1. Předměte koupě jsou nemovitosti uvedené v článku I. této smlouvy.

III.

1. Prodávající prohlašuje, že na prodávaných nemovitostech neváznou žádné závazky, dluhy, věcná práva ani jiné právní vady.

2. Prodávající prohlašuje, že mu není známo, že by darované nemovitosti měly vady, které by neodpovídaly běžné míře opotřebení a na které by měl povinnost kupujícího upozornit.

3. Kupující podpisem této smlouvy potvrzuje, že stav darované nemovitosti je mu znám.

IV.

1. Kupující nabude výlučné vlastnictví k nemovitostem, které jsou předmětem této smlouvy, vkladem do katastru nemovitostí.

2. Smluvní strany se dohodly, že návrh na vklad vlastnického práva podepsaný oběma smluvními stranami podá příslušnému katastrálnímu úřadu kupující, a to bez zbytečného odkladu po uzavření této smlouvy. Správní poplatek za vklad vlastnického práva uhradí kupující.

V.

Smluvní strany prohlašují, že si tuto smlouvu před podpisem přečetly, že s jejím obsahem souhlasí a na důkaz toho připojují své podpisy.

V ……………………… dne ………………………

……………………….. ………………………..

prodávající              kupující