Vymalujte si hezky na úrovni profesionála

Vymalujte si hezky na úrovni profesionála

By: Karin Dalziel

Víte, že váš dům či byt potřebuje malování a bojíte se toho, protože firma je moc drahá? Máte obavy i z toho, že byste za sebou nechaly špinavé vypínače, zárubně a zásuvky či rámy oken? Nebojte se!

Zakrývejte, oblepujte, chraňte

Můžete si ušetřit spoustu práce tím, že jednoduše předejdete flekům, které by mohly na zmíněných místech zůstat, a to tak, že použijete maskovací pásky a fólie v kotoučku. Maskovacích pásek je na našem trhu opravdu spoustu, jsou různých rozměrů a dají se odlišit taky tím, jak moc nebo málo lepí, podle druhu povrchu, na který se budou lepit a v neposlední řadě také tím, jakou mají dobu použití. Tzn., za jak dlouho po nalepení je můžeme z povrchu sejmout, aby po sobě nenechaly zbytky lepidla.

Vyberte tu správnou lepící pásku

Ty levné mají dobu použití několik hodin, ty dražší můžeme používat i několik měsíců. Pokud se chystáte na víkendové malování, pak jsou vhodné pásky, které jsou určené na používání dvou a více dní. Jedna z nich je také papírová maskovací páska Tesa Standard, která nám garantuje ony dva dny, po kterých bude odstranitelná. Proč potřebujeme právě dva dny? Dejme tomu, že je pátek a my jsme přišli domů z práce. Musíme si místnosti přichystat na malování a zakrýt si velké kusy nábytku. Pomocí pásky tesa Standard oblepíme vše, co by se jinak nedalo zakrýt, tedy zmiňované zárubně dveří, rámy oken, vypínače a jiná problematická místa.

V další den, tedy v sobotu nás čeká vlastní malování a pak vysychání nové malby, která by měla vysychat do příštího dne. V neděli máme naplánovaný úklid. Po proschnutí barvy můžeme pásky po dvou dnech od toho, kdy jsme ji nalepili v pohodě sejmout a nemusíme se obávat, že by po sobě zanechala ošklivé fleky.

Kdy je nejlepší čas na malování pokoje?

Kdy je nejlepší čas na malování pokoje?

Rozhodli jste se malovat pokoj, ale pořád to odkládáte? Kdy mám začít?

Autor obrázku: sunshinecity

1.) Před nastěhováním

Úplně nejlepší je varianta, když pokoj vymalujete ještě před tím, než se tam nastěhujete. Tak nebude při malování překážet nábytek, který by jinak musel malíř přeskakovat a zakrývat plachtami a podobně a také bychom si nemuseli lámat hlavu s tím, kam dáme obrazy a jiné dekorace.

2.) Před svátkem – jako jsou Vánoce, Velikonoce

Mnoho z vás teď kývá hlavou, že si přece nebude dělat starosti s malováním před Vánoci, ale každý dělá takzvaný vánoční úklid. Proto je dobré si nejdříve vymalovat, po vymalování musíte vše vydrhnout, ať chceme či ne a tak bychom se už navodili do té uklízecí nálady. Navíc bychom místnost, která se malovala, měli už za sebou a to se vším všudy.

3.) Kdy máme čas

I přestože si pokoj třeba nemalujeme sami, ale pozveme si nějakou firmu či jenom pomocníka, tak si na to malování musíme udělat čas. Přece jenom bychom měli dohlédnout, zda to malíř dělá tak, jak my chceme, ať už jde o správné naředění barvy a podobně.

Druhá věc je, kolik z nás nechá cizího člověka samotného ve svém vlastním domě? Přece jenom, i když vypadá spolehlivě, můžeme mít strach, že by nám třeba něco ukradl a nebo něco i nešťastnou nádobou rozbije a podobně.

Výmalba bytu aneb bílá nebo barevná?

Výmalba bytu aneb bílá nebo barevná?

Pokud máte nový dům a rozhodujete se, jestli ho vymalovat barevně anebo bíle, či jenom potřebujete vymalovat místnost, kde jsou stěny už zaťapané? Malujeme barevně (žlutá, zelená, modrá, růžová … a podobě.). Proč a jaké to má výhody či nevýhody?

Proč malujeme barevně?

  1. Chceme mít v pokoji barvu, která se nám líbí, abychom se tam cítili příjemně
  2. Chceme pokoj nějak zvýraznit či prosvětlit
  3. Chceme v pokoji navodit nějakou atmosféru (př. zelená – do ložnice, protože uklidňuje, takže se nám bude lépe usínat)
Autor obrázku: Ben Babcock

Výhody?

Ať je výhodou náš dobrý pocit, či to, že pokoj bude rozjasněn a opticky v něm bude více světla, či jde jen o estetický dojem, aby třeba barva stěn odpovídala barvě koberce, záclon nebo šla do kontrastu s nábytkem a různé podobné módní variace. Každopádně je důležité, abychom se tam cítili jako doma.

Nevýhody?

Jednou velkou nevýhodou je, že pokud třeba máme malé děti a ty nám počmárají zeď anebo máme barevnou kuchyň a něco nám vyprskne či jiná nešťastná náhoda, tak u barevné zdi nemůžeme znovu přetřít jen to místo, i když nám třeba trochu barvy zbude, protože by se tam vytvářela další vrstva nátěru a tím pádem, by ta přetřená část mohla mít jinou barvu – lehce tmavší. Takže by šlo poznat, že na té stěně je nějaký flek.

Malujeme bílou barvou. Proč a jaké to má výhodo či nevýhody?

  1. Je to levnější
  2. Při nějakém zašpinění chceme zabarvit jen kousek stěny
  3. Je to klasika a nám se to líbí

Výhody?

Bílá barva má výhodu v tom, že pokud nějak dojde k zašpinění stěny, tak můžeme bez výčitek vzít štětku a zabarvit jen ten flek a po zaschnutí nepůjde vidět, že je tam další vrstva. (Dokonce tak můžete koupit i jinou značku bílé barvy, než má ten původní nátěr.) Další výhodou je, že za ní utratíme méně peněz než za nějakou barevnou.

Nevýhody?

Pokud je našim cílem vymalovat, aby se pokoj prosvětlil, tak bílá ten úkol nesplní na sto procent. A někdy může působit trochu chladně, takže ne tak úplně příjemné.

Jak malovat na problematické plochy

Jak malovat na problematické plochy

Pokud potřebujem zamalovat stop, který není rovný, stěny, které jsou pokryty mastnovou, či zažloutké stěny, které se nacházejí v zakouřeném prostředí, či musíme přetřít stěny, protože k nim při deštích zatekla voda, pak vás budou zajímat následující tipy, jak na to.

Starší domy

Autor obrázku: Official U.S. Navy Page

Pokud se přestěhujeme do nemovitosti, jejíž původní majitel byl silný kuřák, nestačí jenom vymalovat. Často musíme oškrábat starou malbu, neboť se už drolí. Pokud je omítka nekvalitní, můžeme se dosta až na podklad. V dřívějších letech se bílilo vápnem s různými přísadami, a moderní nátěry často nepřilnou. Dokonce ani penetrace nemůže přilnout, protože vápno je jako kámen.

Válečkové dekorace

Dalším problémem mohou být staré anilinové barvy, které se nedají zamalovat ani několika vrstavami. Také malování válečkem je opravdová lahůdka. Původní malba prosvítá v plastických vzorech, často s přídavkem pláškového bronzu, který se vmíchal do vajíčka. Tmavé či zlaté vzory je tak vidět i při běžném malování.

Jak vyzrát na skvrny a staré barvy?

Stará barva se musí dostat dolů. Musíme ji seškrábat a pak zeď napenetrovat. Zeď umyjeme draselným mýdlem, mazlavým mýdlem nebo tekutým. To rozmícháme v horké koupeli a původní barvu krouživými pohyby štětky zmýváme. Pak docílíme uhlazeného povrchu a to oceníme při natírání, které bude daleko snadnější. Mýdlo, které zpevní podklad tak může nahradit penetraci.

Izolační barvy

Pak přicházejí na řadu díry a praskliny. Tady pomohou izolační barvy – jsou na vodní, syntetické bázi či nitrobarvy. Některé přípravdy necháme den vyzrát a pak teprve začneme malovat. Pokud ale spěcháme, použijeme rychleschnoucí nátěry, jako je Colorlak, Primalex, Het, Barvy a laky Hostivař či Telurie. Většina z nich je v bílém barevném provedení a je vodou ředitelná. Tyto prostředky jsou vhodné pro nátěr větších ploch, které jsou zažloutlé od kouře.

Speciální nátěry

Autor obrázku: Dean Johnson

Proč jsu pro nás tak vhodné? Protože brání průniku nikotinu a nedochází tak k opětovného znečištění. Jiné barvy bohužel místa, kam zatekla voda, nebo se dostal nikotin, nedokážou kvalitně přetřít. Nikotin dokonce pronikne i latexovými barvami.

Dříve se stěny natíraly hašeným vápenem a příměsí koňského či kravského hnoje neboť močovina obsažená v hnoji dokáže po zatvrdnutí kvalitně izolovat. Dnešní barvy dokážou izolovat nejen zakouřené místnosti, ale i prosaky skvrn od sazí, vosku a mastnoty.

Jak natírat, aby byl výsledný efekt co nejlepší?

Pokud je problematické místo opraveno izolačním nátěrem a je čistě bílé, je nutno přetřít izolační barvou i zbývající plochu stěny tak, aby byla celá v bílé barvě. Pokud chceme, můžeme ji nechat jako konečný nátěr, ale ve většině případů se ještě přetřou běžnou malířskou barvou, která zmatovatí pololesklé izolační barvy. Pokud to nepomůže, použijeme pro zdrsnění matnou barvu, která sjednotí celou plochu.

Když nám ale barva ukápne, musíme ji ihned otřít mokrým hadrem, protože později by se nám špatně odstaňovala. Po malování umyjeme malířské náčiní vodou, můžeme i dvakrát a nezapomeneme i na ruce. Po dalších 2-4 hodinách můžeme pokračovat. V této době zatmelíme díry, rohy a jiná problematická místa.

Žehlička může být velkým pomocníkem

Někdo se rozhodne vystříkat organické nečistoty Saek, což ale není vhodný způsob, protože po jeho vdechnutí může mít člověk zdravotní potíže. Když máme na zdích mastnotu, pak pomůže savý papír společně s nažhavenou žehličkou. Savý papír dokáže vsáknout vosk či mastnotu a zbytek vyškrábeme škrabkou. Pak musíme ono místo opět přetřít izolační barvou a přemalujeme ho.

Malé děti si hrají anebo fixa na stěnách

Děti si často hrají tak, že malují fixou na stěny. Ty se po uschnutí nátěry pořád objevují, ikdyž je seškrábeme. Na ty zabírá nejlépe Sokrat, který se používá i k penetraci při malování. První vrsta se naředí a když uschne, natíráme ještě několik vrstev. Jakmile se objeví lesklá plocha, můžeme ji přemalovat barvou.

Jak na počmáranou zeď

Jak na počmáranou zeď

pastelkyKaždý, kdo má doma malé děti, má jistě velmi dobře onen pocit naprostého chaosu.

Hračky povalující se po celém bytě, rodiče připravené v pohotovosti, pro případ, že jejich nezbedné ratolesti opět vymyslí nějakou tu „lumpárnu“.

A právě jednou z takových dětských lumpáren, je, že v nestřeženém okamžiku popadnou pastelku, tužku či fixu a namíří si to rovnou k nejbližší zdi. Ze všeho nejraději však mají zdi schované za dveřmi pokojů, kde jejich umělecké dílo, bude skryto očím ostatních.

V okamžiku zjištění rodičů takovéhoto dílka, je napadnou pouze dvě věci: „Já to svoje dítě snad přerazím a jak to teď z té zdi vůbec dostanu dolů? Přece kvůli tomu nebudu muset vymalovat!“

Nakonec, milí rodiče, Vás nečeká nic jiného, než si vyhrnout rukávy a zatnout zuby, abyste Vašeho potomka „nepřetrhli jako hada“, a vymyslet, co s tím uměleckým výkonem, provedete.

Mnozí zkušení rodiče již mají osvědčené metody, jak to udělat. Jedním z nich je, že použijí starý kousek chleba. Stačí pomalované místo „dřít“ skývou chleba, dokud výtvor Vašeho dítka zcela nezmizí.

Další osvědčeným způsobem, jak se malby zbavit, je použít obyčejnou školní gumu na gumování. Uvidíte, že dílko zmizí, jako mávnutím kouzelného proutku.

Prevence? NEEXISTUJE! Snad jen to, abyste svým dětem neustále opakovali, že se maluje na papír či do omalovánek, a ne na zdi!

A hlavně, kontrolujte různá zákoutí v bytě, aby Vás náhodou nečekalo další nemilé překvapení!!