Obklady do koupelny – noblesní mramor kraluje interiéru

bathroom 437210 640

Stavíte a blíží se čas, kdy začnete zařizovat? Plánujete rekonstrukci koupelny? A nebo si jen myslíte, že vaše koupelna už zažila lepší časy? V každém případě by se vám hodilo znát nejnovější trendy. Máte štěstí, že letos se s koupelnovými trendy doslova roztrhl pytel. Kromě toho, že jsou všechny na první pohled doslova okouzlující, jsou i mimořádně nadčasové. My si teď představíme trend, který interiérovému designu doslova kraluje – mramorový dekor!

Mramor, za každých okolností elegantní a noblesní

Mramor je nekorunovaným králem designu. Mramorová elegance má svoji historii. Obdivovali ji umělci v renesanci a oblibě se těší dodnes. Na mramoru nás láká to, že ačkoliv se jedná o přírodní materiál, což by odkazovalo na uplatnění v rustikálních interiérech, je mramor až neuvěřitelně noblesní a čistě minimalistický. Právě onen minimalismus dělá z mramoru prvek vysoce moderní.

Pravý mramor vs. obklady v imitaci mramoru

Pravý mramor je ale velmi náročný na údržbu. A to nemluvíme ani o pořizovací ceně pravého kamene. Velmi zajímavým kompromisem jsou proto mramorové obklady do koupelny. Imitace mramoru je až k nerozeznání od přírodního originálu.

Mramorové obklady do koupelny – černé, bílé, béžové i šedé

Obklady imitují kámen svým designem, kresbou i strukturou. Můžete si vybrat z nejrůznějších barevných odstínů. Kromě černé a bílé klasiky, jsou mramorové obklady oblíbené i v odstínech béžové a šedé. Mramor v přírodních tónech oživí monochromatické koupelny či koupelny zařízené v bohémském stylu.

Velkoformátové obklady budete milovat

Mramorové obklady jsou zpravidla velkoformátové. Na velkém formátu totiž dokonale vynikne sošná elegance mramoru. Výhodou velkoformátových obkladů je i to, že se takto obložená koupelna lépe udržuje. Čím jsou obklady větší, tím vznikne ve výsledku méně spár. A to je jev vždy žádoucí!

Mramorové obklady do koupelny vás nadchnou i jednoduchou údržbou

Obklady do koupelny v imitaci mramoru jsou aktuálně hitem interiérového designu. Kromě mimořádné estetiky vítězí i tím, že skvěle koresponduje s moderní představou o minimalisticky čistém designu.

Kdo už dříve propadl kouzlu mramoru, možná ho od pořízení odradily dvě věci – vysoká pořizovací cena a složitá údržba. Obklady v imitaci mramoru se ale udržují jako běžné obklady. Vysoká estetická hodnota ale zůstala zachovaná.

Doba pokročila i v designu koupelen

Doba pokročila i v designu koupelen

Většina z nás byla vychovávána tak, že koupelna je hlavně funkční místnost a na jejím designu příliš nezáleží. Tento pozůstatek socialistického ducha mezi některými z nás, zvláště těmi dříve narozenými, stále poletuje. Je nejvyšší čas, abychom ho odehnali jednou provždy. A jak by tedy měla vypadat krásná, moderní a přitom funkční koupelna?mediterraneo_final

Stěny

Obklady by měly být v neutrálních barvách, případně v barvě černé. Nebojte se kombinace černé a bílé nebo bílé a šedé. Ano, na první pohled to vypadá neosobně, ale když k tomu přidáte dřevo koupelnového nábytku, nabude prostor úplně jiného rozměru. Dřevo přidá těmto barvám teplo, rozzáří je a z nudných barev se najednou stanou skvělí společníci. Důležité je, aby bylo v koupelně dost světla, které tyto barvy ještě více rozzáří.

Další doporučení

Minimalistický vzhled koupelny ještě více podpoří hranaté tvary. I proto je lepší, když dáte přednost prostornému hranatému sprchovému koutu před vanou. Dobře uděláte, když na stěně se sprchovým koutem, použijete příjemný dřevěný obklad. Má to i praktické využití – je příjemnější dotknout se holým tělem teplého dřeva, než studených kachliček. A ať je hranatý i nábytek, umyvadlo, vodovodní baterie a sprchová hadice. Hranaté tvary jsou maximálně funkční, podporují minimalistický vzhled a působí elegantně. Takto nějak by mohla vypadat i vaše moderní koupelna.

Roční domácí údržba – udělejte si kontrolní seznam (2. část)

Roční domácí údržba – udělejte si kontrolní seznam (2. část)

Vyčistěte si okapy a svody

Vyberte všechno to podzimní listí z vašich okapů, než začne způsobovat nějaké problémy – jako je posílání vody do domu a suterénu místo toho, aby okap spíše vodu odnesl daleko od domova. Zatímco jste dostali žebřík ven, starejte se i o jiné netěsnosti nebo přímo opravou okapů, což bude velmi užitečné.

Postarejte se o střešní údržbu

I když můžete sami vyskočit na střechu a podívat se na chybějící nebo poškozené tašky, je tady doporučeno raději nechat tyto opravy a roční údržbu na profesionálovi. Postarejte se o to teď tak, aby vaší střechou nevnikal sníh během zimní sněhové bouře. A když už jsme u toho, nechte si zkontrolovat komín a stejně ho i udržujte.

Zkontrolujte si obklad na opravy

Pro věci ze dřeva byste měli dát též trochu pozornosti, jestli se někde nenachází nějaká ta díra nebo hniloba, avšak první příčinu poškození byste měli léčit před opravou. Pokud máte pouze oprýskané nátěry, tudíž přetřete postižené oblasti tak, aby základní dřevo bylo uzavřeno a chráněno před povětrnostními vlivy.

Údržba klimatizace a kamen

Důležité jsou čisté výdechy klimatizace, tudíž se ujistěte, že klimatizace není blokována prachem nebo nečistotou. Nechte si topný systém zkontrolovat raději s pomocí profesionála každičký rok. Otestujte si své detektory, jestli baterie jsou nabité ve všech detektorech proti kouři, jenž vám slouží v domácnosti. (Máte-li děti, nyní je také dobrý čas na přezkoumání, co byste měli dělat v případě požáru.)

Buďte připraveni na všechno

Když už mluvíme o požární bezpečnosti, tak doplňte své zásoby a zkontrolujte jejich trvanlivost, jak u lékárniček, tak i u hasících přístrojů.

Ujistěte se, že máte jakékoliv další potřebné věci, které byste mohli potřebovat v případě výpadku elektřiny v zimě (jako baterky, svíčky, palivové dřevo, atd.).

Zkontrolujte verandu a terasu

Podívejte se na jakékoli hniloby nebo poškození na verandě nebo terase, včetně podpěr. Ujistěte se, že schodiště a zábradlí jsou v dobrém stavu. Vyčistěte si venkovní nábytek, a pokud žijete v chladném podnebí, uložte jej na sezónu.

Moderní interiér – nové obklady – Jak na to

Moderní interiér – nové obklady – Jak na to

Článek je sestaven podle rad a tipů, které najdete také na letáčcích v hobbymarketech OBI.

Efekty, jichž lze s pomocí panelů docílit, mohou být opravdu podstatné: obložíme-li jimi stěny, celý prostor se může opticky změnit. Položíme-li je podélně, prostor se opticky prodlouží. Pokračovat ve čtení „Moderní interiér – nové obklady – Jak na to“

Obklady a dlažba – Jak na to

Obklady a dlažba – Jak na to

Přinášíme Vám první článek ze série návodů Jak na to a dnes se podíváme na obklady a dlažbu. Pokud nechcete platit specializovaným firmám a jste alespoň trochu šikovní, s našimi tipy to zvládnete sami. Článek je sestaven podle rad a tipů, které najdete také na letáčcích v hobbymarketech OBI.

Typy a vlastnosti keramických výrobků

Vysoce slinuté dlaždice: jsou keramické slinuté nebo glazované mrazuvzdorné obkladové prvky s velmi nízkou nasákavostí pod 5 %. Výrobky jsou určeny především k obkladům podlah v exteriérech a interiérech, které jsou vystaveny povětrnostním vlivům a zvýšenému mechanickému namáhání a obrusu (např. restaurace, správní budovy, autosalony, balkony, terasy, pěší zóny).

Glazované dlaždice mrazuvzdorné: jsou keramické glazované obkladové prvky slinuté na nasákavost do 1,5 % nebo 3,0 % – mrazuvzdorné. Dlaždice lze použít k obkladům vnitřních podlah a stěn, včetně venkovních fasád, které jsou vystaveny povětrnostním vlivům (např. stěny koupelen, kuchyně, chodby, kanceláře, vnější fasády, bazény, sauny).

Glazované dlaždice nemrazuvzdorné: jsou keramické glazované obkladové prvky s nasákavostí 3,0 % až 6,0 %. Dlaždice lze použít k obkladům vnitřních podlah a stěn, včetně venkovních fasád, které jsou vystaveny povětrnostním vlivům (např. stěny koupelen, kuchyně, chodby, kanceláře).

Obkladačky: jsou glazované keramické obkladové prvky s nasákavostí nad 10 % – pro stěny, které nejsou vystaveny povětrnostním vlivům, mrazu, účinkům spodní vody, kyselých zplodin, jejich výparům a abrazivních prostředků (např. stěny koupelen, kuchyní, prádelen a ostatních interiérů).

Přírodní kamenivo (nekeramický výrobek): je vhodným unikátním doplňkem keramických obkladů. Charakteristické jsou rozdíly v barvě, struktuře a dalších vlastnostech, které jsou dány přírodním původem.

Přehled některých vlastností obkladových prvků

Nasákavost: je nejdůležitější vlastností pro volbu druhu obkladového materiálu do určitého prostředí.

Mrazuvzdornost: pro venkovní obklady je naprosto nezbytné používat pouze mrazuvzdorné keramické obkladové prvky. Pevnost keramických obkladových prvků je důležitou vlastností především u podlah.

Otěruvzdornost glazované dlažby: schopnost odolávat mechanickému opotřebení povrchu dlažby v závislosti na hustotě provozu chodců, druhu a stupni znečištění podlahy.

Tvrdost: odolnost proti možnosti vrypu do povrchu obkladového prvku a tím i možnost řezání klasickou řezačkou.

Protiskluznost podlah: způsob deklarace protiskluznosti dlaždic určuje podle normy EN 14 411 výrobce, který obvykle deklaruje speciální protiskluzné dlaždice do prostor se zvýšeným nebezpečím uklouznutí. Protiskluzný charakter výrobků vyžaduje zvýšené nároky na čištění povrchu dlažby!

Chemické vlastnosti: určují odolnost obkladových prvků proti vzniku skvrn, působení chemikálií používaných v domácnostech, v bazénech a působení silných kyselin a zásad.

Postup – 17 kroků jak na to

  1. Všechny podkladové plochy musejí být čisté, suché, rovné, s dostatečnou nosností a bez přítomnosti prachu.
  2. Staré omítky ošetřete základním penetračním nátěrem. Ten na zeď nanášejte pomocí plochého, širokého štětce.
  3. Pomocí vodováhy a dlouhé latě si tužkou na zdi vyznačte vodorovnou a svislou čárou začátek první řady. Obkládat začněte podél vodorovné čáry, pak podél svislé čáry (ve tvaru obráceného T).
  4. Obklady a dlažby lepte vždy jen speciálním lepidlem na obklady a dlažby (v exteriérech – flexibilní lepidlo; dřevotřískové desky, umakart a jiné kluzké povrchy – disperzní lepidlo).
  5. Lepidlo na zdi roztírejte rovnoměrně pomocí ozubené stěrky. Lepidlem znečištěné obkladové prvky je nutno včas očistit.
  6. Obkladačky přitiskněme do vrstvy lepidla vždy lehkým krouživým pohybem. Stejnoměrných spár docílíte, když mezi každý následující obklad vsunete obkladové kříže.
  7. Obkladové křížky nemusíte vyndávat. Zakryjete je pomocí spárovací hmoty.
  8. U starých podlah opravíte větší nerovnosti, trhliny a drolící se beton vyrovnávací stěrkou. Předtím ale musíte podlahu natřít penetračním nátěrem. Menší nerovnosti odstraníte samonivelační hmotou.
  9. Pomocí dlouhé, rovné latě a skládacího metru vyměřte střed místnosti. Odtud veďte vodorovnou a svislou čáru kolmo ke stěně. Dlaždice si rozmístěte na zkoušku podle čar do kříže.
  10. První dlaždici pokládejte do nataženého lepidla. Pokud formát dlaždice odpovídá formátu obkladu na stěně, měly by vám spáry na stěně i na podlaze navazovat.
  11. Ideálního přilnutí dlaždic s lepidlem docílíte poklepem gumovou palicí. Stejnoměrných spár opět dosáhnete použitím obkladových křížků. Stále kontrolujte pomocí vodováhy rovinu podlahy.
  12. Pokud budete po obvodu stěny lepit sokl, dodržte opět návaznost spár a mezi soklem a dlažbou ponechte mezeru, kterou později vyplníte spárovací hmotou.
  13. Spárování dlažby: Dlažbu spárujte nejdříve 24 hod. po její pokládce – lepidlo musí být vytvrdlé! Spárovací hmotu rozmíchejte dle návodu a roztírejte gumovou stěrkou po vydlážděné ploše.
  14. Spárovací hmota, která zůstane na povrchu dlažby, musí být po zavadnutí setřena vlhkou houbou. (Příliš vytvrdlá nepůjde odstranit, vznikne cementový plak; u příliš tekuté dojde k vymytí ze spár.)
  15. Spárování obkladu: Obklad spárujte nejdříve 24 hod. po pokládce; lepidlo musí být vytvrdlé! Spárovací hmotu rozmíchejte dle návodu a roztírejte gumovou stěrkou po ploše obložené stěny.
  16. Spárovací hmota, která zůstane na povrchu, musí být po zavadnutí umyta vlhkou houbou. Hmota ve spárách nesmí být vytvrdlá (plocha by nešla umýt) ani „tekutá“ (došlo by k vymytí hmoty).
  17. Napojení vany, umyvadla, sprchové vaničky a dalších pevně zabudovaných zařizovacích prvků proveďte sanitárním silikonem.

9 tipů pro obkládání a pokládku dlažby

  1. Při nákupu zvažujte nejen estetický vzhled, ale i náročnost podmínek použití. Změřte pečlivě potřebné množství obkladů a nakupujte vždy o 5 až 15 % obkladových materiálů více, než vám vychází podle teoretických výpočtů (prořezy u stěn zejména při pokládce na koso, nečekané úpravy a opravy, atd.).
  2. Při nákupu dlažby vždy projednejte předpokládanou hustotu provozu chodců v připravovaném objektu a podle toho zvolte vhodnou otěruvzdornost dlažby. Pro náročnější podmínky provozu z hlediska nebezpečí uklouznutí (např. okolí bazénů) volte vždy vhodnou protiskluzovou dlažbu.
  3. Před započetím prací důkladně prostudujte návody výrobců keramických obkladů, tmelů, lepidel a řezných nástrojů.
  4. Nejpozději před zahájením kladečských prací prověřte zboží rozložením do plochy a zkontrolujte zejména sestavení dekorů a sestav. Dále prověřte jednotnost značení rozměrů a odstínů v kartonech. Nikdy nemíchejte různě označené odstíny a rozměry.
  5. Při kladení větších ploch (nad 4×4 m) nezapomeňte provést dilatační spáry v ploše, kolem nosných a dilatačních částí staveb, zejména u venkovních podlah a podlahového topení. Podklady, které dodatečně dilatují, např. dřevotříska, je nutné vybavit speciálními dilatačními vrstvami před pokládkou. V případě potřeby se provádí izolační a penetrační nátěry.
  6. Přírodní materiály na bázi uhličitanů (např. mramor) mají nižší chemickou odolnost proti kyselinám. Pro jejich lepení, spárování a čištění je nutné používat prostředky, které neobsahují kyseliny.
  7. Vnější a vnitřní rohy ukončíte pomocí plastových či kovových lišt. K dostání jsou v různých provedeních. Místo klasických dřevěných prahů vyřešíte zakončení dlažby přechodovými lištami.
  8. Pro odstranění zbytků rzi jsou vhodné prostředky s obsahem kyseliny fosforečné. K odstranění zbytků cementu nebo spárovacích prostředků postačí obvykle včas omýt obklad 5% roztokem octa a pak opláchnout čistou vodou.
  9. U zjevných vad (rozměry, křivost, vady glazur, odstíny, záměny druhu) je zapotřebí reklamaci uplatnit před zahájením kladečských prací na zboží v původních obalech.

Váš nákupní seznam

Příklad pro kompletní výměnu

  • dlažba a obklad
  • obkladové doplňky
  • lepidlo na obklady
  • vyrovnávací hmota
  • penetrační nátěr
  • spárovací hmota
  • sanitární silikon
  • obkladačské křížky
  • obkladačské lišty

Další potřeby

  • rukavice
  • chrániče kolen
  • zoubkovaná stěrka/hladítko
  • řezačka na obkladačky
  • provázek
  • metr
  • vodováha
  • vyrovnávací lať
  • tužka
  • štípačky na obkladačky
  • gumová palice
  • ozubená stěrka
  • zednická lžíce
  • mycí houba a vědro
  • štětec
  • vrtačka/míchací nástavec
  • zednické vědro

U všech materiálů dbejte pokynů výrobce a návodů ke zpracování!