Dokonalou relaxaci vám nabízí terasa nebo pergola

terasa

Zahrada a terasa u domu – to je sen každého, kdo si chce užívat co nejdelší čas na čerstvém vzduchu, posedět s rodinou nebo přáteli, grilovat nebo jen relaxovat. Jenže k tomu, abyste na terase byli chráněni i před příliš palčivým sluncem nebo deštěm, potřebujete zastínění nebo pergolu. Kryté pergoly u domů patří k nejžádanějším, jsou krásným doplňkem. Pokud máte velkou zahradu a počítáte s tím, že v pergole budou úložné prostory, větší množství zahradního nábytku, krb a udírna, pak pergolu postavte v zahradě. Proč jsou pergoly a zastřešené terasy tak oblíbené? Jsou funkční, praktické a zároveň elegantní. Svým majitelům nabízejí ideální prostor pro trávení volna ve všech ročních obdobích a za jakéhokoli počasí.

Plánujte dopředu

Než se rozhodnete, zda zvolíte zastínění terasy markýzou nebo některým ze systémů stínění či postavíte zastřešenou pergolu, důkladně si promyslete, komu a jak by terasa a pergola měly sloužit. Vyjděte z toho, pro kolik osob budete potřebovat prostor a jak často budete pergolu používat. Budete na terase s pergolou pouze odpočívat, nebo zde budete pořádat sešlosti, oslavy, grilovačky a strávíte zde podstatnou část dne? Podle toho volte velikost a výbavu a také to nejlepší místo. Toužíte-li po soukromí a stačí vám menší pergola, můžete ji umístit za dům, pokud potřebujete prostor, zvolte větší typ, zastřešení, zastínění i z boku a lze ji navázat přímo na dům. Postavit ji může specializovaná firma, je možno zakoupit hotovou stavbu nebo stavebnicový systém nebo si pergolu postavit zcela sami.

Pergola pro celoroční použití

Jestliže byste chtěli pergolu používat pouze v létě, můžete zvolit variantu bez zastřešení, případně doplněnou popínavými rostlinami. Pergoly s pevnou střechou lze využívat i za špatného počasí a některé i celoročně. Ty mohu být vytápěné a ze stran ošetřené roletami. Dobrou volbou může být bioklimatická pergola, která umožňuje rozdělit střechu na sekce, které je možno samostatně ovládat. Lze regulovat pozice slunečních paprsků, proudění vzduchu, tepla nebo světla. Její lamely lze ovládat dálkově a dají se naklápět, takže se reguluje intenzita stínění a při zavření dovnitř neprší. I tento typ pergoly může stát samostatně, nebo být ukotven ke stěně domu.

Aby byla pergola útulná

Ať si vyberete klasickou dřevěnou pergolu nebo pergolu z hliníku, nebude dokonalá bez patřičného vybavení. Na co byste v každém případě neměli zapomenout? Jde především o venkovní nábytek. Útulné zařízení pergoly doplňte stolem a odkládacími stolky, sedačkami s patřičným polstrováním a spoustou doplňků a dekorací, které vytvoří originální atmosféru. Na větší terasu můžete umístit také závěsné křeslo nebo houpací síť. Sezení doplňte pohodlnými polštářky, na stůl umístěte vázičku, pro stolování si pořiďte stylové nádobí. Na trámy zavěste například lapače snů, zvonkohry a další oblíbené předměty. Chcete-li pergolu užívat celoročně, není od věci zakoupit venkovní vytápění. Samozřejmostí by měly být lapače hmyzu, které umožní nerušené večerní posezení. Lampy a lampičky nebo světelné řetězy se pak postarají o dostatečné stylové osvětlení.

Zkrášlete zahradu elegantní a praktickou pergolou

Zkrášlete zahradu elegantní a praktickou pergolou

Zařizujete zahradu a nevíte, čím vyplnit volné místo? Nebo potřebujete vyplnit předěl mezi vaším a sousedovým domem? Pokud se rozhodujete pro vybudování příjemného posezení, zapřemýšlejte nad zahradní pergolou, která vaše sezení nejen zkrášlí, ale také ochrání. Vaše zahrada dostane úplně jiný rozměr.

Praktické a elegantní zastřešení

Pergolou můžete svou zahradu zkrášlit mnoha způsoby. Nechte ji porůst popínavou rostlinou, jako je víno nebo růže a vytvořte zcela novou výzdobu. Nebo pergolu nechte jednoduše na odiv sousedům a návštěvám. Kvalitně vystavěné zastřešení plní nejenom svoji ochrannou funkci, ale je také velmi estetické. Láká k odpočinku a příjemnému posezení s rodinou nebo přáteli.

Stavebnicový systém pergol nabízí mnoho způsobů pro kombinování dle představ a potřeb uživatelů. Velkou výhodou tohoto zastřešení je jeho jednoduchost, ale zároveň velká praktičnost. Pergola slouží jako jednoduché zastřešení, které zkrášlí zahradu, částečně ochrání posezení před sluncem a může také dokonale posloužit jako předěl mezi dvěma částmi zahrady, nebo mezi zahradou a domem.

Pokud nevíte, jak oddělit svůj pozemek od sousedů, i pergola může být skvělým řešením. Pomocí dělících stěn a mříží vytvoříte perfektní oddělení, které bude zároveň působit esteticky, a to i ze sousedovy strany.

Složitější pergoly představují oblíbené letní místo, kde tráví čas celá rodina. Je pod nimi příjemně na jaře i v létě, kdy se zde můžete schovat před ostrým sluncem, ale i přesto zůstat na čerstvém teplém vzduchu a užívat si letní pohody.

Oblíbené střešní krytiny

Ať už hledáte přístřešek nad posezení nebo celkové zastřešení garážového stání, pergola vám skvěle poslouží. Její využití je opravdu všestranné. Pokud si chcete zkrášlit zahradu a vytvořit průchod porostlý krásnými popínavými květinami, ani to není problém. Zrealizujte své plány a zpestřete svou zahradu originální pergolou. Vybírejte z různých krytin a vytvářejte originální styly.

Jako střešní krytina je velmi často využívaný makrolo, ondex nebo rákos. Při použití těchto materiálů můžete vytvořit palubkový záklop s pokládkou šindele.

Variabilita stavebních prvků

Díky možnosti kombinování jednotlivých stavebních prvků lze pergoly přizpůsobovat rozměrům pozemků. Samotná konstrukce pergoly je velmi jednoduchá a její stavba tak také není obtížná. Využít však můžete také odborné montáže.

VLADEKO s.r.o. poskytuje svým zákazníkům nejen široký výběr materiálů, ale dokáže plnit individuální přání zákazníků.

Mezi nejoblíbenější typy zastřešení patří rohové pergoly, které účinně vyplní prázdný kout zahrady, dále potom pergoly obdélníkového tvaru, které lze doplnit o různé mříže a mřížky, jež ještě více umocní originální a neotřelý design dle vašeho nápadu.

Travte léto venku. Díky pergolám a markýzám získáte příjemný stín k relaxaci i zábavě.

Travte léto venku. Díky pergolám a markýzám získáte příjemný stín k relaxaci i zábavě.

Jestliže máte terasu, balkon či jiné posezení venku, které není dosud zastíněno, určitě zde nemůžete trávit celé letní dny. Sluníčko je od 10. do 15. hodiny nejsilnější a mnohdy i mimo tyto hodiny hřeje tak, že se mimo stín nedá vydržet. Máte-li malé děti, nebezpečí je ještě větší.

Problém s dostatkem stínu můžete snadno vyřešit, pokud si pořídíte pergolu či markýzu. Jde o stínicí techniku, jejíž montáž je rychlá, snadná a která se hodí ke každému typu domu. Prostor nejen chrání před paprsky slunce, ale dokáže vytvořit i příjemné závětří.

Jaké druhy stínicí techniky můžete venku použít

Aby byly uspokojeny požadavky a přání široké klientely, objevuje se na trhu stínicí technika v mnoha podobách.

Ať už máte zájem o kteroukoli variantu stínění, objednat si ji můžete pohodlně na jednom místě – u společnosti Plas s.r.o. Jde o rodinný podnik, který letos slaví 25 let svého působení na českém trhu. Za tu dobu nasbíral mnoho neocenitelných zkušeností a jeho dobrá pozice mezi společnostmi zabývajícími se stínicí technikou dokazuje, že odvádí kvalitní práci a klientům dodává prvotřídní sortiment pro zastínění interiéru i exteriéru.

U společnosti Plas s.r.o. můžete poptávat:

  • Kloubové a teleskopické markýzy
  • Kazetové markýzy
  • Samostatně stojící markýzy
  • Sklopné markýzy
  • Svislé markýzy
  • Zastínění zimních zahrad
  • Pergoly
  • Zatemňovací markýzy
  • Venkovní žaluzie
  • Rolety

Rozhodnutím, že si pořídíte pergolu, markýzu nebo rolety, nezískáte „pouze“ stín

Ano, místo, kde budete moci trávit čas, i když bude pravé poledne a sluneční paprsky budou nejsilnější, to se stínicí technikou určitě získáte. Stejně dobře vám ale poslouží, i když se přiženou mraky. Nebudete muset uklízet ze stolů, řešit, kde přemístit hosty… Jednoduše deštík přečkáte pod pergolou. Jestliže budete chtít protáhnout odpolední siestu do večerních hodin, díky stínění na vás nepadne rosa a vy si budete užívat společnost přátel, do kdy budete chtít.

Díky použití kvalitních materiálů získáte trvanlivého pomocníka, o kterého se nebudete muset dlouhá léta starat. Zároveň prostřednictvím pergoly, moderní markýzy či roletám dostane váš dům úplně jiný ráz. Jejich design vás jistě osloví. Díky pestré paletě látek, které mohou být použity, lze zhotovit jak veselý, barevný typ, tak naopak elegantní, nenápadný, který „splyne“ s domem.

Objednáte-li si rolety, budete potěšeni i v topném období. Nejenže vás v létě uchrání od vedra v interiéru, ale v zimě naopak skvěle izolují a tak sníží náklady za vytápění.

Na webových stránkách www.plas.cz najdete velké množství fotografií, které se vám stanou skvělou inspirací.

Obraťte se i vy na společnost Plas s.r.o., která vám pomůže bránit se slunci. Získáte komfortnější místo venku i uvnitř, kde budete trávit příjemný čas s rodinou či přáteli.

Tipy pro malé stavby

Tipy pro malé stavby

stavba pergoly
stavba pergoly, Autor obrázku: RBerteig

Pokud máte dům, pak vás jistě napadlo si na zahradě pořídit altán nebo venkovní kuchyni. Pokud si tehdy chcete pořídit takovou stavbu do své zahrady, pak je potřeba dbát několika pravidel, aby vás provoz takové stavby moc nezatěžovat časově ani finančně. Ať už se rozhodnete pro lávku přes potůček, opěrnou zídku, zahradní altán či domek nebo kůlnu na dříví či dílnu pro tatínka. Prostě platí, že na menší stavby je potřeba větší inspirace.

Všechno to může být označeno souslovím malá stavba. A to pokud se to svou plochou vejde do 25 čtverečních metrů a výška stavby nepřesahuje pět metrů. Většinou pak stačí ohlášení stavby, pak se vydá územní rozhodnutí či územní souhlas a můžete začít stavět. Je ovšem moudré si na stavebním úřadu ověřit jejich požadavky, protože se mohou regionálně lišit. Ti, kteří mají velkou zahradu si často staví velké altány, které mají druhou základnu, nebo mohou být šestiboké až osmiboké.

Na výrobu malých dřevostaveb se většinou užívá naše smrkové dřevo. Je samozřejmě ošetřeno tak, že do něj neproniknou škůdci a neublíží jim ani povětrnostní podmínky ale samozřejmě se budou muset po nějakém čase zase natřít. To zvládneme i sami, v opačném případě bychom tak radikálně snížili životnost celé stavby a za několik let bychom byli nuceni si pořizovat další stavbu. Pergolu můžeme zakrýt různou krytinou, může to být jednak rákos, nebo speciální textilie, nebo samozřejmě tradiční tašky. Pokud ale pergola navazuje na dům, pak bychom měli volit průsvitný materiál, například polykarbonát, jinak bychom docílili toho, že by nám do domu nevniklo potřebné množství paprsku a proto bychom doma měli přítmí, což je samozřejmě škoda.

Samozřejmě taky krytina altánu musí korespondovat s pálenou taškou našeho domu, v případě že je s ním spojena. Položení střechy se ovšem řada firem nezasazuje do své pracovní náplně, takže nezbude nic jiného, než si připlatit za nadstandardní služby nebo využít inspirace na internetu a zvládnout jejich pokládku sami. Než podepíšeme s firmou smlouvu, musíme si pořádně přečíst, co všechno je v ceně a co se považuje jako nadstandardní úkon. Pokud se rozhodneme pro popínavou rostlinu, která bude zdobit naši pergolu, pak je ideální vinná réva, zimolez, nebo popínavá růže či břečťan. Je důležité si však nastudovat, jaké má rostlina nároky a na jakou světovou stranu bychom ji měli umístit, jakou bonitu půdy vyžaduje a jiné důležité věci. Ideální je tedy konzultace se zahradníkem, který nám fundovaně poradí.

Jak na stavbu pergoly

Buď si můžeme zajistit celou stavbu včetně jejího postavení od profesionálů, ale pak musíme mít na mysli, že je to nejdražší varianta, ale na druhou stranu si můžeme být jisti, že ji vhodně umístí na zahradu, neboť si dopředu přijdou prohlédnout pozemek, do kterého stavbu zasadí a přizpůsobí tak altán či pergolu materiálům, které už na zahradě jsou obsaženy. Druhou možností je, že si stavbu pořídíme přes internet či v hobbymarketu nebo si ji vybereme z katalogu, kde se taková stavba pohybuje asi od 5000 Kč, což platí pro menší pergoly. Dostaneme tak jednotlivé díly stavebnice , které obsahují střechu i různé montážní prvky. Je na nás si udělat základy, pořídit si dlažbu, pokud budujeme chatky nebo kůlnu na dříví či dílnu pro kutila, pak je hodnější základová deska.

Když je pergola dřevěná, pak ji musíme vhodně povrchově ošetřit a do budoucna ji natírat doporučeným materiálem. Když jsme natolik zdatní, že si stavbu i sami postavíme, ušetříme až 20 procent celkových nákladů. Pak je na nás, abychom sladili střešní krytinu s barvou domu, pokud je stavba zhotovená na míru, v případě katalogových výběrů toho samozřejmě nedosáhneme. Pokud ale nejsme tak nároční a altán stojí v koutě zahrady, kde pořádně přes stromy není vidět na krytinu našeho domu, pak v tom žádný problém nevidíme.

Originální stavba pergoly z gabionů

Gabiony mohou sloužit jako náhražka zdi betonové nebo cihlové. Působí mnohem zajímavěji a přirozeně zapadá do rázu krajiny, protože jde o plnění košů přírodními kameny, které jsou vsazeny do gabionového pletiva. To je naohýbáno dle rozměrů pergoly a spojeno drátem. Dojde ke zvýšení pevnosti a stabilitě koše. Koše se spojují spirálami, neboli dráty z galvanizované oceli, které vypadají jako spirála a jsou uloženy do košů tak, abych došlo k jejich spojení. Kameny se do koše dávají ručně, a to je důvod, proč tento způsob zdi stojí takovou částku, může vyjít i jednou tolik, co stojí hotový koš. Majitel domu tedy může ušetřit tím, že si materiál do košů vpraví sám.

Jak zvelebit vzhled Vaší pergoly?

Jak zvelebit vzhled Vaší pergoly?

Ať je železná nebo dřevěná …

Ať už máte pergolu dřevěnou či železnou, v obou dvou případech se dá zvelebit tím samým způsobem, a sice květinami. Mnozí z Vás jistě znají ten plevel, který se pne, kde jenom může …po sloupu, po domě aj. Pravým jménem je to opletník plotní. Velká spousta lidé ho nemá ráda, ale najdou se i tací, kterým se tento plevel líbí. Avšak, tím „pravým ořechovým“, čím pergolu zvelebit, je břečťan v kombinaci s klematisem. Vytváří to krásné prostředí a netřeba tuto rostlinu dennodenně prolévat desítkami litrů vody, i když v těch největších hicech ocení vodu i tato květina. Břečťan jistě mnozí z Vás znají, jsou to de facto pouze listy …ovšem v kombinaci s klematisem, který má fialové květy, je to opravdu nádherné.

Další možností je květina Wisteria – ta si však zabere celou pergolu sama pro sebe a nic jiného tam jen tak nepustí. Je to krásná rostlina, která obepne sloupy a všechny ostatní části pergoly, a když rozkvete, má květy svěšené dolů – někdy připomínají trsy hroznového vína.

Pergolu však můžete využít i k pěstování hroznového vína – i to se rádo pne a stejně jako břečťan v kombinaci s klematisem, či Wsteria, je víno velmi vhodnou a už od prvního pohledu dobrou volbou. A nejenom, že víno dodá Vaší pergole hezčí a příjemnější vzhled, ale když přijde správná doba, víno sklidíte a máte velmi dobrou pochoutku, kterou jistě oceníte nejenom Vy, ale i návštěva či Vaše děti.

V nejlepším přestat …

A pokud chcete svoji pergolu proměnit v opravdu rozkvetlou část Vaší zahrady, je možné ještě kolem pergoly vytvořit malé záhonky, do kterých zasázíte květiny, či vytvoříte ze stran/y pergoly skalku s květinami.

Dalším dobrým doplňkem jsou bezpochyby závěsné květináče či truhlíky na okraje pergoly. Jak se ale říká: „V nejlepším přestat.“ Takže zase není dobré, příliš pergolu přehltit a dát k ní všechny druhy rostlin, které máte, protože tím začnou ztrácet svou krásu i důraz nejenom rostliny, ale i pergola a budou působit spíše přeplácaně a spoutaně, než volně a prostorně.

Pergola – Ze dřeva nebo ze železa?

Pergola – Ze dřeva nebo ze železa?

zahradní pergolaV poslední době je stále oblíbenějším doplňkem zahrady pergola. Je to jednoduchá stavba s pevným ukotvením v zemi. Má využití především v létě, kdy Vás chrání před přímými slunečními paprsky, které se po delší době stávají nepříjemnými a nesnesitelnými. A když je venku třeba 35°C, proč být doma jenom proto, aby Vám nesvítilo na hlavu a nedostali jste tak úpal či abyste se nespálili?

Je dobré se v takových dnech schovat …a právě to je jedním z hlavních úkolů pergoly. V těchto horkých dnech Vás bude chránit a Vy si tak budete moci v úplné pohodě užívat krásného teplého dne venku na zahradě. A v chladnějších dnech či večerech, můžete v pergole grilovat a budete chráněni i před deštěm.

Jistě se každému při slově „pergola“ hned vybaví ta jednoduchá dřevostavba …čtyři trámy zapuštěné v zemi spojené po párech dalšími trámy a překlenuté prkny či tenčími trámky. Ale už jen málokdo někdy slyšel o pergole ze železa.

Dřevěná pergola mnohdy vypadá lépe, je lehčí a hlavně se o dost lépe situuje a smontuje, protože dřevo není ani z daleka tak těžké, jako železo. Nevýhodou však je, že má kratší životnost – a to i když ji natřete lakem (což je samozřejmost) a také se dá mnohem lépe zničit – např. někomu neopatrnému sklouzne v zimě při štípání dříví sekyra a hned je škoda na pergole nemalá.

Namísto toho, pergola ze železa má obrovskou životnost a je takřka nezničitelná. Jistě si mnozí z Vás řeknou, že zrezne …ale tento proces je velmi zdlouhavý a samozřejmě existují i přípravky, které tomuto zabraňují. A samozřejmě i železná pergola bude natřená barvou, takže z většiny nebude mít šanci zreznout. Vypadá mnohdy o něco hůře než ta dřevěná, působí především mohutností nebo masivností, ale to už záleží jen a jen na Vás, jakou tloušťku železa zvolíte. A stejně u tloušťky trámu u dřevěné pergoly.

Kam pergolu umístit?

Tohle je otázka, která dokáže zabavit třeba i na několik hodin nejenom celou rodinu, ale i sousedy či známé.

Pergola by však měla být umístěna tak, aby nepřekážela v cestě – např. při sekání trávy, při vožení zásob dřeva na zimu apod. Ve většině příkladů, nejedná-li se třeba o japonskou zahradu, je umisťována ke kraji zahrady, ale zároveň tak, aby byla odevšud viditelná – kdo se chce ale skrýt, může ji umístit třeba mezi stromy. Pergola zahradu jistě oživí a ať stojíte na zahradě kdekoliv, vždy se bude Váš zrak upírat právě k pergole.