Darovaný domácí mazlíček? Vytvořte mu hezký domov!

Darovaný domácí mazlíček? Vytvořte mu hezký domov!

Děti milují zvířátka. A co když je to malý zakrslý králíček, morčátko nebo křeček. To je teprve nádhera. Jak se ale zachovat v situaci, kdy nejste absolutně vůbec připraveni? A jak rychle, levně a snadno vytvořit výběh nebo nějakou ohrádku? Podíváme se na pár užitečných rad.

Zvířátka rády svobodu, ale…

Zvířata sice nemají tolik rozumu, jako člověk, ale i tak si zaslouží mít příjemné podmínky pro život. A dopřát jim tak svobodu je vskutku nutné, aby se zvíře nenudilo. Svoboda nemůže být příliš veliká, protože například na zahradě se skrývá mnoho nebezpečí, ale i zákoutí, odkud by se zvířeti nemuselo zrovna moc chtít nazpět. Nezbývá nic, než mu vytvořit výběh nebo nějakou malou ohrádku.

Pokud mu chcete udělat na zahrádce výběh, stačí na to absolutní minimum. Najděte pár silnějších klacků, použít lze i slabé kůly. Ořežeme je do špičky a v pravidelné vzdálenosti vymezíme konkrétní prostor. Zakoupíme si chovatelské pletivo, což je speciální pletivo pro zvířata a šikovně jím propleteme zabodnuté kůly. Jednoduchý výběh například pro králíka máme hotový.

Autor obrázku: Mosman Council

Přenosná ohrádka

Nechcete mít někde na zahradě natrvalo zbudovaný výběh a rádi byste něco přenosného? Máme další tip. Vezměte si delší úzká prkénka nebo latě. Stlučte je do několika obdélníků. A to tak, že jeden bude znázorňovat velikost daného výběhu. K němu pak vyrobíme vždy dva obdélníky, které budou tvořit stěny pomyslného poklopu. Vše stlučeme dohromady a následně propleteme pletivem. Vhodné je králičí pletivo nebo již zmíněné chovatelské.

Máme tak snadný, levný a účelný přenosný výběh. Můžeme jej snadno přemisťovat a tak mít zvířata u sebe doma. V menším provedení lze toto samozřejmě vyrobit i pro provedení dovnitř domu nebo bytu. Obdobně tak lze vyrobit i malou klícku, kde opět využijeme pletivo. Není na tom ni složitého a finančně to vyjde mnohem levněji, než pořizovat hotový výběh nebo luxusní klec.

Jak chránit domácí zvířata? Použijte chovatelské pletivo!

Jak chránit domácí zvířata? Použijte chovatelské pletivo!

Autor obrázku: NickPrete

Domácí zvířata jsou nejen našimi miláčky, ale také je často chováme za nějakým účelem. Králíky pro maso nebo kůže, slepice pro vajíčka a maso nebo dále ovce pro vlnu a také maso. Jenomže co když jsou naše zvířata v ohrožení a je třeba je chránit? Prkna nepomohou, plot je drahý a co s tím? Přichází na řadu pletivo.

Prevence i ochrana

Mnohá hospodářská zvířata se potýkají s nadměrnou návštěvou zvířat z venku. Mohou to být kočky, psy, ale i potkani a krysy nebo jiné hlodavci. Můžeme jim sice nastražit pasti a jedy, ale je to nehumánní a nikdy nevíme, kdo jed pak může zkonzumovat. Přitom řešení může být snadné. Existuje totiž speciální chovatelské pletivo, které může zvířata chránit od nezvaných hostů. Jeho cena není nijak vysoká a účel splní na sto procent.

Využití pak najde hlavně při ochraně zvířat před hlodavci a jinými zvířaty, může tvořit i zábrany nebo výběhy pro zvířata a lze jej snadno přemisťovat a je s ním celkově snadná manipulace.

A co králíci?

Pamatujete si na klasické králíkárny, kdy bylo na ušáky vidět skrze drátěnku? Tyto doby se zdají být mále pryč, protože na trhu jsou králíkárny celodřevěné, které k nám přišly ze západu. Přitom klasická králíkárna by měla mít průhled, abychom na králíky viděli my, ale i oni ven a měli dostatek čerstvého vzduchu a sluníčka.

K tomu stále existuje oblíbené králičí pletivo. Nemusíme jej ale využívat jenom k výrobě králíkáren nebo pro ochranu malých zvířat. Lze z něj dělat snadné výběhy nebo oplocení, využijeme je i při chovu drobných hlodavců jako jsou morčata, křečci nebo zakrslí králíčci.

Jaká je cena?

Samotná cena není nijak závratná. Za metr čtvereční cena vychází na pár korun až pár desítek korun. Záleží na provedení, materiálů, velikosti jednotlivých ok a výrobci. Pletivo lze pořídit jak v klasickém železářství, tak ale i po internetu.

Snadné a levné oplocení? Pletiva stále vedou

Snadné a levné oplocení? Pletiva stále vedou

Plot z pletiva
Pletiva stále vedou! Autor obrázku: Pletiva Dobrý – Tomáš Urbánek

Česká republika je zemí, kde se poměrně často krade. Proč je důležité si tento fakt uvědomit? Protože mnoho cizinců se diví, proč máme domy oplocené drátěnkami s ostnatými dráty, proč máme zdi často vysoké i dva metry a proč nejsme moc rádi, když je nám vidět na zahradu. Často je tomu v zahraničí jinak a konkrétně v jižních zemích jsou pak zídky a ploty minimální. Bohužel je nutno se proti nenechavcům chránit. A tím nejjednodušším a nejlevnějším řešením jsou jistě pletiva.

Pletivo rezne a vypadá hrozně – lež!

Obliba drátěnek, jak se jim lidově říká, je i přes velké možnosti ve výběru plotů, stále poměrně vysoká. Pletivo na plot je totiž velmi skladné, nabízí dlouhou užitnou životnost a hlavně je velmi efektivní. Ploty jsou poměrně vysoké, nabízí jistou ochranu a nelze je tak snadno přelézt.

Často vytýkanou negativní vlastností pletiv na plot byl bohužel jejich vzhled. Klasické drátěné ploty rychle zrezly a jejich vzhled na pocitu pěkné zahrady značně ubíral. Technologie výroby a nové možnosti však těmto negativům snadno zabraňují. Ploty jsou ochráněny proti korozi, nabízejí dlouhou životnost a i lépe vypadají.

Pletivo poplastované – ideální řešení?

Na trhu se objevila i řada pleti, která jsou poplastovaná. Pletivo poplastované má další výhody, které přidají na důvodu, proč svůj pozemek chránit takovýmto plotem. Poplastovaná pletiva mohou mít různé barvy. Například klasická zelená velmi efektivně na dálku redukuje vzhled plotu a často tak ani není poznat, že by byla louka nebo zahrada oplocena. Plast ale i prodlužuje životnost a zlepšuje estetické vlastnosti samotného plotu.

Takto chráněná pletiva naleznou využití nejen při ochraně zahrady nebo soukromého pozemku, ale využívají se i v lesích nebo jinde v krajině, kde může zelená barva redukovat rušivý element oplocení. Takový plot lze však využít o jako oplocení pro drůbež nebo jiné zvířectvo, ale i jako ochrana mladých stromků nebo ochrana pro mláďata zvířat. Vše záleží na velikosti ok a rozměrech daného oplocení.

Pletivo jako ochrana stromků na zahradě

Pletivo jako ochrana stromků na zahradě

Pletivo jako ochrana stromků i celé zahrady
Pletivo jako ochrana stromků i celé zahrady, Autor obrázku: Helen Chang

Obavy z poničení mladých stromků, nutnost zabránit vstup zvířatům na konkrétní části zahrady nebo jen vytvořit konkrétné ohraničený prostor jednoduše? Ideálním řešením je použít pletivo. Zbavte se nevzhledných a nepraktických drátěnek, které jsou za několik let nevzhledné a jejich účel je někdy stejně diskutabilní.

Moderní řešení a levně

Pletiva jsou velmi jednoduchým a efektivním řešením, které není ani nijak nákladné. Jeho obliba je patrná i mezi lesníky, kde je používané lesnické pletivo, které se používá na ochranu mladých stromků. Pletivo je velmi skladné, zabere minimum místa. Díky příznivé ceně je i nákup pletiva minimálně zatěžující finanční položkou a navíc trvanlivost je takřka neomezená. Pro ochranu mladých stromků před zvěří je tak řešení jasné.

Pletivo může najít ale i využití při tvorbě například výběhu pro králíky nebo drůbež. Oproti drátěnce jsou výhody zřejmé. Mimo již zmíněnou příznivější cenu je i efektivnost a účelovost mnohem lepší. Různé druhy pletiva, jako je pletivo poplastované, mohou být díky svým vlastnostem a bezpečnosti pro malá zvířata vhodnější. Drátěnka má leckdy velká oka a zvířata se mohou nevhodně zaseknout.

Pletivo jako klasický plot

O výhodách malého pletiva jsme si již zmiňovali. Mohou najít uplatnění jak v zahradě, tak ve výbězích pro domácí zvířata. Pletiva jsou ale i mnohem větších rozměrů, do kterých může spadat již zmíněná klasická drátěnka. Jejich využití je zřejmé. Oplocení zahrad, domů, ale i různých druhů objektů nebo průmyslových areálů.

Použít svařované pletivo jako oplocení je jednou z nejlevnějších metod ochrany objektů nebo vybraného území. Díky snadné instalaci, příznivé ceně a hlavně i rychlosti instalace, je to asi nejužívanější a nejoblíbenější způsob oplocení.

Výběr po internetu? Snadné!

Pravděpodobně nakupování oplocení jsme asi všichni zvyklí na železářství nebo hobby markety. Ale nákup po internetu je mnohem jednodušší, pohodlnější a ještě lze ušetřit i několik desítek procent. Nebojte se pořídit si oplocení z internetového obchodu v pohodlí domova. Vše je následně doručeno až domů a ještě ušetříte výrazné finanční i časové prostředky.

Plot – dřevěný nebo z pletiva?

Plot – dřevěný nebo z pletiva?

Ke každému domu je jistě zahrada neodmyslitelná. Spousta rodin si pořizuje domy či domky právě kvůli zahradě, zejména proto, aby zajistili dětem dobré prostředí pro hraní si venku a měli je tak stále pod dozorem a byli si jistí, že se jim nemůže přihodit nic špatného, že nenarazí na něco, s čím by neměli ve svých letech přijít do styku či že nebudou hrát nějaké nebezpečné hry. Když už slouží zahrada především k tomuto účelu, neměli bychom zapomínat, vytvořit dětem opravdu dobré prostředí – a tím není myšleno jenom to, že bude trávník v dobrém stavu a že budou kolem květiny, ale i to, jak je zahrada oplocena.

Plot z pletiva je záležitost na den, pokud zabetonováváme sloupky do země, maximálně na dva. Je doporučeno betonovat v létě, kdy může beton krásně vysychat. Stavba plotu z pletiva je rychlá, takřka bez práce a nemusíte k tomu vyvíjet moc velké úsilí. Nejdéle dozajista trvá, než ztvrdne beton kolem sloupků. Jakmile je toto hotové, můžeme se dát do práce s natažením pletiva. Aby byl plot pevný, musíme pletivo natahovat (napínat), k čemuž samozřejmě trochu síly použít musíme …ale tím náročnost u plotu z pletiva končí.

Namísto toho, dřevěný plot už je o něco náročnější. Plusem jistě bude pro mnohé lidi to, že není třeba skoro vůbec využívat síly. I zde je potřeba zabetonovat sloupky do země a ztvrdnutí betonu bude opět nějaký čas trvat. Když už je beton pořádně ztvrdlý, můžeme natlouct laťky, prkna nebo trámky, které budou spojovat sloupky mezi sebou a poté je překlenout menšími prkýnky či laťkami.

U dřevěného plotu však nesmíme zapomenout, že je potřeba ho pořádně natřít (doporučuje se 2krát až 3krát), aby byl chráněn před deštěm a dalšími přírodními ničiteli, např. před porůstáním houbami či mechem. Stavba dřevěného plotu je bezpochyby také o dost nákladnější, než stavba plotu z pletiva. Nejenom, že pokud nemáte vlastní dřevo, musíte si ho koupit, které není zrovna nejlevnější, ale musíte si nakoupit i laky nebo barvy na následné nátěry. Bez pořádného nátěru Vám plot shnije a veškerá práce přijde nazmar.

Dřevěné ploty jsou oproti těm z pletiva nákladnější a jednoznačně méně vydrží, ale jistě uznáte i Vy, že z hlediska designu se nemůže plot z pletiva s tím dřevěným vůbec rovnat … A garantuji Vám, že pokud zvolíte dřevěný plot, navodí celkově mnohem lepší dojem, než ten z pletiva, který působí chladně a obyčejně a mnohdy působí i prázdně …jako by tam nebyl. A máte-li na zahradě pergolu, rozhodně se Vám k ní mnohem více hodí dřevěný plot, nežli plot z pletiva.