Kuchyňská pracovní deska: víte, jaké materiály máte k dispozici? Zvolíte hygienu nebo krásný vzhled?

kitchen gda531bf86 640

Asi nepřekvapí, že rekonstrukce bytu jsou často začínány právě v kuchyni. Kuchyně je totiž srdcem každého domu a je třeba, aby vyhovoval právě vašim potřebám. Spousta lidí se proto odmítá smířit s kuchyňskou linkou, kterou v bytě měli majitelé před ním. Bohužel ale také platí, že rekonstrukce kuchyně může být nemalou investicí. Rozhodně se ale vyplatí do ní vložit, protože právě toto je místo, kde trávíte nejvíce času.

Kuchyně na míru

Kuchyně, které jsou nabízeny v rámci prodejen s nábytkem, nemusí vyhovovat prostorovým potřebám vašeho bytu či domu. Obzvláště když máte v prostoru nějaké překážky (sloupy, stropní šikminy apod.), tak bude vhodnější, zvolit kuchyně na míru. I když se jedná o dražší variantu, je velmi pravděpodobné, že životnost této kuchyně bude delší, než té, kterou koupíte v rámci sériové výroby. Navíc kuchyně na míru dokonale „sedne“ do vašeho interiéru a vyplní jej bez zbytečných mezer.

Pracovní deska kuchyně

Velkou část kuchyně tvoří právě pracovní desky. Její vlastnosti by měly být vysoká odolnost proti mechanickému poškození (například poškrábání nožem či příborem), odolnost vůči vodě a samozřejmě také krásný vzhled. Existují ale i materiály, které zajistí větší míru hygieny a můžete na ně pokládat horké hrnce. Toto jsou ale doplňkové vlastnosti. Zde je výčet nejoblíbenějších materiálů pracovních desek:

  • Masivní dřevo – jsou teplé na dotyk. Desky musí mít povrchovou úpravu, která zajistí jejich nenasákavost. Desku je třeba pravidelně impregnovat speciálními oleji.
  • Kamenná deska – představit si můžeme například žulu. Cena těchto desek je poměrně vysoká. Výhodou je to, že desky nevsakují oleje ani kyseliny do struktury, vybírat můžete z různých barevných provedení, a to obvykle ještě ve variantě lesk nebo mat. Nevýhodou může být pocit chladu na dotyk.
  • Polymerová deska (umělý kámen) – výhodou je nenasákavost, neporéznost a vysoká odolnost proti poškrábání. Nejsou žáruvzdorné.
  • Skleněná deska – neporézní a vysoce hygienický materiál. Je poměrně odolný, krájet se dá přímo na povrchu. Při pádu většího kusu nádobí ale může prasknout. Odolné je vůči vysokým teplotám.
  • Nerezová deska – typické jsou zejména v restauračních kuchyních. Není příliš atraktivní variantou, ale je hygienický a odolný vůči mechanickému poškození i vysokým teplotám. Nenasákne vodu a je jednoduchý na údržbu.
  • MDF deska s laminátovým povrchem – je nejčastější variantou, protože je cenově dostupná a prodává se v celé řadě barevných provedení. Není vhodná pro odkládání horkého nádobí.

Rekonstrukce panelového bytu

V současné době asi nenajdeme žádné byty, u kterých bychom mohli označit jejich původní dispoziční řešení za ideální. V těchto případech často přemýšlíme nad tím, jak ho upravit. Mnohdy nám k tomu stačí velmi málo. Řešením úpravy je rekonstrukce. V mnohých případech stačí jen drobné stavební úpravy.

K proměně dispozičního řešení starého bytu stačí provést rekonstrukci jádra a vybavit byt novým nábytkem. Během pár měsíců nám před očima vznikne nový byt. I starý byt v panelovém domě se dá zrekonstruovat do velmi krásného nového bydlení. Rekonstrukce sebou sice přináší mnoho starostí, ale konečný výsledek stojí za to úsilí.

K rekonstrukci mnohdy nepotřebujeme ani mnoho peněz. Postačí nám dobrý nápad a síla celý byt přestavět na modernější bydlení. Ovšem dnes mnoho lidí ani netuší, jak jsou staré panelové byty zastaralé. Z tohoto důvodu často ani neví, jak se dá celý byt změnit k nepoznání.

Rekonstrukce vždy začne od jádra. Stará jádra jsou postavena z umakartu. Proto dojde k jeho rozebrání a nahrazení novými příčkami. Ty jsou ze sádrokartónu a díky novému dispozičnímu uspořádání je na světě změna. Získáme tak více místa v předsíní a zcela nové dispoziční řešení koupelny.

Při rekonstrukci se podává žádost „o stavební úpravu“. Žádost o stavební úpravu znamená, že se pouze změní dokončená stavba. Ovšem při této změně zůstanou zachovány vnější půdorysné i výškové ohraničení stavby. Ve všech případech je nutné mít stavební povolení. Ovšem se změnou stavebního zákona, je možné provést rekonstrukci na základě ohlášení stavby stavebnímu úřadu.

Postačí v případech stavebních úprav, kterými se nezmění vzhled stavby, nezasahuje se do nosných konstrukcí a nemění se způsob užívání stavby. Ovšem v případě rekonstrukci panelového bytu je situace jiná. Při ní vždy dojde k zásahu a úpravě nosných příček, k jinému než kolaudovanému dispozičnímu řešení. Už jen na základě tohoto faktu je lepší vyžádat si stavební povolení. Pokud ale budete přesvědčeni o tom, že chcete stavební úpravu provést jen na základě stavebního ohlášení, musíte splnit dvě podmínky určené zákonem.

První, že se jedná o výměnu stěn jader panelového bytu za materiál o stejné nebo podobné hmotnosti. Druhá, že musí být zachována původní dispozice bytu, kterou vytvářelo jádro, nebo ostatní místnosti bytu. Jedině při dodržení těchto podmínek je možné rekonstrukci realizovat na základě ohlášení. Většinou se ale rekonstrukce bytu provádí se záměrem zvětšit prostor v bytě.

Rekonstrukce není snadnou záležitostí. Její provedení je vhodné svěřit stavební firmě. Ta vám vypracuje projekt a byt zrekonstruuje podle vašich představ. Velkou výhodou je záruka na odvedenou práci a ušetření stresu a námahy. Navíc stavební firma s vámi musí uzavřít smlouvu o dílo. Tak se zaručují práva a povinnosti mezi poskytovatelem a klientem.

Rekonstrukce bytu

Mnoho lidí, kteří si pořídili vlastní bydlení, uvažuje o tom, že je na čase provést rekonstrukci celého bytu. Myšlenka je to chvályhodná, ale přináší sebou také starosti. K rekonstrukci bytu nás většinou vede touha po praktickém a útulném domově. Jednoduše řečeno máme chuť proměnit naše zastaralé bydlení. Pravdou taky zůstává, že mnoho bytu vybudovaných v minulém století rekonstrukci potřebuje.

Řešení existuje mnoho. V každém případě nás ale čeká více či méně náročná rekonstrukce celého bytu. Kompletní rekonstrukce je časově velmi náročná. Musíte počítat s tím, že nějakou dobu budete žít v podstatě na staveništi. A radno není zapomínat ani na to, že rekonstrukce je finančně náročná.

Lidé, kteří se rozhodli pro rekonstrukci bytu, se často obracejí na bytové architekty. Chtějí zkonzultovat svůj záměr. Tak mají bytoví architekti plné ruce práce. Je pravda, že cena za jejich služby není nejlevnější, ale jejich pomoc se vyplatí.

Lidé chtějí vynaložené finanční prostředky využít co nejefektivněji. Efektivní využití financí si lidé představují tak, že jejich byt bude po rekonstrukci vypadat nejen zajímavě, ale bude i účelově a prakticky vybaven. Tak vznikne praktický byt, kterým se můžou pochlubit.

Před zahájením rekonstrukce bytu je nutné mít vypracovaný projekt rekonstrukce. Dle něho pak bude celá práce probíhat. Pomoc bytového architekta je velmi vhodná, jelikož právě díky němu ušetříme finance. Celková částka za rekonstrukci bytu tak může být až o 10 % levnější.

Každá rekonstrukce bytu probíhá jinak. Jinak se bude rekonstruovat byt 3 + 1 a jinak garsonka. Při rekonstrukci bytu se hlavně potýkám s nedostatkem místa. Často tak musíme přemýšlet nad tím, zda si zvětšíme koupelnu na úkor předsíně. Či naopak, zda si ubereme trošku místa v kuchyni. Po dokončení prací jsme ovšem mile překvapeni, že jsme získali nová úložná místa v bytě.

Co se týká rekonstrukcí bytu v panelových domech, kde ještě neproběhla revitalizace, určitě si zjistíme, zda je zde naplánovaná. Protože na mnohé rekonstrukční práce je možné dostat i státní dotace. V tomto případě si stačí o tyto dotace zažádat. Získáte tak další finance, které se jistě budou hodit.

Velmi vhodným řešením je provést rekonstrukci celého bytu najednou. Je to nejekonomičtější a nejefektivnější způsob rekonstrukce. Vše se totiž odehraje najednou během několika měsíců. Uděláme si tak jen jeden nepořádek a všechny stavební práce proběhnou najednou.

Žiju jako v novém, a přitom jsem ve starém

Žiju jako v novém, a přitom jsem ve starém

Mnoho lidí si staví nové domy, avšak ještě si spousta lidí koupí starý byt, který chce opravit do svých podob. Rekonstrukce bytu je velmi náročná, ale když víte jak na to, tak budete na sebe hrdí, že jste si zvládli sami vytvořit vysněné zázemí.

Mohu rekonstrukci rozhodnout sám?

Záleží na tom, co chcete rekonstruovat. Pokud chcete obnovit jen nějakou místnost, tak ve většině případů sami dokážete rozhodnout, které stavební práce můžete anebo naopak nesmíte dělat. Avšak pokud chcete kompletní rekonstrukci bytu či domu, tak to může být složitější. Protože někdy může být problém s nosnou stěnou či bytovým jádrem a podobně.

V takovém případě je lepší zavolat si odborníky, kteří vám poradí, do kterých stavebních úprav se můžete pouštět, a po případě vám navrhnou postup anebo se sami nabídnou na tuto práci.

Těsně před rekonstrukcí

Dříve než začnete ve svém bytě či domě dělat hluk a nepořádek, abyste si z něj udělali vysněné bydlení, tak byste to měli ohlásit svým sousedům. Jedná se jen o morální stránku, avšak udržuje to dobré sousedské vztahy a také to někdy předchází hádkám. A dále záleží na tom, jak velkou přestavbu plánujete, protože jsou některé úpravy, které se musí nahlásit na stavební úřad a některé dokonce potřebují stavební povolení. Pro takovou listinu budete potřebovat výkresovou dokumentaci plánované přestavby. A v některých případech také názor statika.

Musíte to mít v hlavě

Další velmi důležitá věc je, abyste věděli, co chcete udělat. Někteří sice chtějí přestavbu bytu, ale nedokážou si to představit v hlavě. Nejlépe bude, když si uděláte nějaký nákres domu a seznam veškerých změn a prací, které je nutné vykonat. Také je dobré později napsat, co na tyto práce budete potřebovat. Jednak budete mít krásný přehled toho, kde jsou vaše peníze a zároveň budete mít postup, jak na věc.

Rekonstrukce levně aneb jsou chlapec šikovná

Spousta lidí se snaží ušetřit, a tak se do mnoha práce pouští sami. Pokud jste šikovní a základní stavební věci ovládáte anebo máte přítele zedníka, s kterým budete pracovat a učit se za pochodu, tak proč ne. Například položit podlahy či výmalba není nic, co byste nezvládli. A aspoň budete mít dobrý pocit, že jste pro váš domov něco udělali.

Avšak rekonstrukce bytu či domu bývají hodně časově náročné. A někdy se může stát, že se najde práce, kterou nezvládnete ani vy ani přátele anebo si na to netroufají. Například když se jedná o elektriku, topení či vodu, což je podstatná součást bydlení, bez které se člověk opravdu neobejde. V takovém případě můžete povolat odborníky, kteří vám s tím poradí.

Chci mít rekonstrukci, co nejdříve hotovou

Pokud se těšíte, že se rychle nastěhujete do nového, tak byste měli využít služeb zkušených odborníků, kteří tomu rozumí, a tak budou mít práci daleko dříve hotovi, než když si jí uděláte sami. Pravdou je, že si také za rychlost zaplatíte, protože ve většině případů bývají náklady na stavební firmu vyšší, než když si pomáháte sami. A když už někoho vyberete, tak byste měli vzít někoho, kdo má již dobré jméno, abyste měli jistotu, že vám nic nepokazí. Také je dobré mít smlouvu, což je rozhodně dobré pro obě strany. Vy máte jistotu, že vám práci dokončí v daném termínu a stavební firma bude mít jistotu, že dostane zaplaceno za to, co od nich budete požadovat.

Hurá do nového

A když je rekonstrukce u konce, tak buďto zaplatíte stavební firmě anebo po sobě uklidíte nářadí a můžete vzít kufry a nastěhovat se do starého domu či bytu, který bude po přestavbě vypadat jako úplně nový. A někteří svůj byt či dům rekonstruují jen proto, aby jej poté dobře prodali, což je také dobrý důvod přestavby.

Rekonstrukce může být velmi táhlá a náročná, ale když to všechno skončí, tak jste šťastni, že jste do toho šli a vytvořili si svůj vysněný domov.

Oprava bydlení po živelné katastrofě? Pomoci mohou profesionálové!

Oprava bydlení po živelné katastrofě? Pomoci mohou profesionálové!

Autor obrázku: University of Salford Press Office

Poslední roky se stále častěji setkáváme s nečekanými výkyvy počasí, povodněmi a to jak dlouhodobými, tak i lokálními bleskovými nebo s dlouhou a studenou zimou či nadměrně horkým létem. Tohle všechno nemusí být zátěž jen pro naše zdraví, ale i pro naše domy a obydlí. Jak se vypořádat s živelnou pohromou a vyplatí se opravu udělat svépomocí nebo povolat profesionály?

Oprava svépomocí může být několikrát dražší

Voda se rychle nahrnula do přízemí domu a máme pak velmi vlhké zdi, loupe se omítka, nábytek a vybavení je na vyhození. Nezbývá nic jiného, než začít s úklidem, následuje sanace, vysoušení a dlouhá namáhavá práce.

Do oprav a renovací se můžete pustit svépomocí. Zapojit tak své blízké nebo příbuzné. Otázkou však je, jestli se všechny práce vydaří tak, jak mají. Nepodařená práce se totiž může několikrát prodražit, než kdybychom využili pomoci profesionálů. Neodborné práce totiž mohou narušit nejen samotnou omítku, ale také i celkovou statiku domu. A právě ušetřené peníze za opravy pak mohou celkovou rekonstrukci mnohonásobně prodražit. Pokud si přesto na střechu troufáte sami, nastudujte si alespoň základní terminologii. Pomoc hledejte třeba na Wikipedii.

Nejdražší je práce, ale…

Často se uvádí, že nejdražší na rekonstrukci je právě hodnota práce. Tu si sice můžeme při vlastní opravě ušetřit, ale neměli bychom opomenout nakoupit také stavebniny, materiály na rekonstrukci, všechny dostupné prostředky, nástroje a vybavení. A právě to může být nejvyšší částkou v celé rekonstrukci obydlí.

Samotná rekonstrukce bytu je pak právě nejdražší v nákupu stavebnin. Práce není pak tou nejvyšší položkou ve finančním rozpočtu a může se tak více vyplatit pomoc od profesionálů.

Specializované firmy ušetří i čas

Pomoc od profesionálů se nám může vyplatit jak při odborných pracích, tak samozřejmě i při větším počtu poškozených částí domu. Ušetříme pak výraznou část času při práci, navíc máme pak výsledky zaručené. Specializované firmy se navíc často dokážou přizpůsobit individuálním požadavkům a to jak v samotné práci, tak i v časových požadavcích. Samozřejmě že často poskytují i různé slevy a největší výhodou je pak záruka na provedenou práci.