Výběrem matrace můžete významně ovlivnit kvalitu spánku během jeho jednotlivých etap

5wcyjkdt T

Bez kvalitní matrace bude váš spánek jen těžko plnohodnotný. Vyberte si takovou matraci, na které se vám bude dobře ležet a kvalitně spát. Vždyť spánkem člověk stráví přibližně 7 – 9 hodin každý den. A nezapomínejte – spáváte-li dlouhodobě méně než 7 hodin, nebo naopak déle než 10 hodin denně, pak je to podle odborníků skutečně špatně.

Proto je důležité mít kvalitní postel s kvalitní matrací, na které se bude dobře odpočívat. Nabídka je skutečně široká. Co se matrací týče, vybírat můžete z měkkých, středně tvrdých až tvrdých. Výplň každé z nich tvoří buď pěna, nebo pružiny. A je jedno, zda mluvíme o malých nebo o těch manželských o rozměrech 180 x 200 cm. Nelze samozřejmě zapomenout na cenu. V této souvislosti si zapamatujte, že i některá nejlevnější matrace 180 x 200 cm může být kvalitní. Stačí jen být trpělivý a pečlivě hledat. Při hledání ovšem nezapomínejte, že ta správná matrace by měla splňovat několik kritérií, například:

  1. pohodlí během spánku,
  2. odpovídající životnost,
  3. správný podklad pro páteř.

Výrobci matrací se již dnes na tyto vlastnosti zaměřují. Ovšem pokud se chcete vedle svého partnera či partnerky dobře vyspat, bude důležité, aby každý z vás měl dostatečné místo kolem sebe. Máte na výběr jednu velkou matraci o rozměru 180 x 200 nebo dvě menší o rozměrech 90 x 200. Záleží co vám bude vyhovovat. Pokud se shodnete na typu a tvrdosti matrace, můžete klidně koupit jednu společnou. Pokud při výběru bude každý z vás preferovat jinou tuhost, můžete samozřejmě koupit dvě, které vložíte do postelové konstrukce. Výhodou té společné je absolutní komfort; nemůže se vám například stát, že během spánku sklouznete do rýhy, která je odděluje. Uprostřed může nerušeně spát také vaše malá ratolest. Jedinou potíží s velkou matrací může být jen velká váha a s tím spojená těžší manipulace a přesuny.

Nezbytnost spánku

Spánek je nedílnou součástí života každého z nás. Je smutné, že jeho kvalita bývá často opomíjena a podceňována. Už proto, že různé studie prokazují, že má velký vliv na správné fungování našeho mozku (myšlení, mluva, tvořivost). Třeba spánkový dluh se projevuje zhoršenými pohybovými a paměťovými schopnostmi či nesoustředěností. Proto je radno spánek nepodceňovat. Z krátkodobého hlediska mohou ti nevyspalí pociťovat druhý den únavu. Ovšem dlouhodobé zanedbávání spánku se projeví různými zdravotními komplikacemi (korpulentností, nemocí zvanou diabetes mellitus (vyšší množství cukru v krvi), poruchy obrany schopnosti aj). Nezapomínejte, že během spánku tělo stále funguje na značné obrátky a ve váš prospěch.

Spánkové etapy

Fáze spánku dělíme na rem a non rem fázi. Během rem fáze mozek člověka pracuje, ve fázi non rem je naopak utlumen. Tyto cykly se během spaní střídají a postupně zkracují svoji délku trvání až k úplnému probuzení. Během non rem fáze si projdete několika etapami od slabého po tvrdé spaní. V první fázi spánku vás může ještě lehce kdokoliv vzbudit, protože je stále povrchový. Stačí, aby se vás někdo dotknul, zašustil nebo promluvil a vy okamžitě reagujete. Hlubší spánek přichází následně. Netrvá dlouho dobu (okolo 15 minut).

Tepová frekvence srdce a dech se zvolňuje. Následuje další fáze, během které je nejtěžší člověka probudit (délka okolo 45 minut). Pokud se z této fáze z jakéhokoliv důvodů probudíte, jste prostorově zmateni a chvíli musíte vyčkat, než se plně zorientujete a pochopíte, co se děje. Tato třetí spánková fáze předchází čtvrté fázi, během které je svalová aktivita člověka téměř nulová.

Pro zajištění kvalitního spánku hraje důležitou roli pravidelnost. Nepoužívejte telefony těsně před spánkem. Zajistěte příjemné prostředí místnosti, ve které spíte, a hlavně pohodlnou matraci. Právě na ní budete trávit hodně času. Klidná místnost a tma pro jsou pro spánek rovněž žádoucí. S kvalitou spánku vám může pomoci také přírodní medicína.

A co vy? Jak spíte?

I přímo pod střechou je krásně

I přímo pod střechou je krásně

Mnozí lidé se bojí a nechtějí bydlet v podkroví, protože omezený prostor pro ně není příjemný a mají pocit, že se zde snad udusí. Avšak pravdou je, že toto místo může být nejen krásným, ale také velmi praktickým bydlením.

Šikmé plochy lze dobře využít

Přestože se mnozí bojí právě šikmých ploch, které jsou v podkroví naprostou jistotou, tak právě tyto šikminy nemusí být nevýhodou. Naopak, když se s tím dobře poperete, tak nakonec můžete dojít k tomu, že je můžete velice dobře využít, zejména pokud chcete mít ve svém domě něco originálního. Do šikmin můžete vložit vestavné skříně, avšak nebojte se zde dát jen police, které právě na šikminách působí velice originálním dojmem. Někteří lidé se dokonce nebojí ani dát do šikmin dveře, které přizpůsobí tak, že je na jistém místě trochu oříznou, ale i to může vypadat pěkně.

Spánek jako v nebi

Na bydlení přímo pod střechou, tedy v podkroví jsou nejlepší střešní okna. Pravdou je, že někteří lidé to kritizují, ale na druhou stranu musí být úžasný pocit, když si večer lehnete do postele a vidíte přes střešní okno na hvězdy na nebi. Je to nejen příjemné, ale také zdraví prospěšné, tedy aspoň podle některých vědců, kteří tvrdí, že pohled na nebe člověka uklidňuje, což znamená, že prospívá na lidskou psychiku. A pokud jste také odpůrcem střešních oken, tak si místo nich nechte udělat vikýře, což je snad ještě krásnější, než samotné střešní okno a rozhodně to působí přirozeněji, pokud jste zvyklí na život v patře.

Málo místa, znamená málo nákladů

Pravdou je, že tyto prostory jsou pro někoho útulné, pro jiné k udušení, avšak to, co nemůže ovlivnit lidský pocit je jejich praktičnost. Protože když bydlíte v podkroví, tak nemůžete mít moc vysoké stropy, samozřejmě, že jsou zákonem dány jisté rozměry, ale jedná se o nižší normy, než na život v patře. A nižší stropy znamenají, že ušetříte za topení, protože jak je známo, teplý vzduch se drží u vrchu, a tak vám nižší stropy zaručí, že se místnost daleko dříve vyhřeje, takže nemusíte spálit tolik energií či paliva, jak kdybyste bydleli v patře.

Musíte umět pracovat s prostorem

Pokud člověk chce, tak si udělá krásné bydlení i v těchto menších prostorách. Stačí, když si bude moci pohrát s tím, že bydlí přímo pod střechou. Je důležité, jaké vyberete barvy, aby se místnosti prosvítili a také množství věcí, které dovnitř umístíte, aby byl byt vzdušný. Můžete se také poradit s odborníky, kteří vám pomohou udělat i v menším prostoru příjemné hnízdečko.

 

Bydlení v podkroví je sice prostorově omezené, avšak když si jej dobře vybavíte, tak z něj můžete udělat velice útulné bydlení.

 

Solné lampy navodí útulnou atmosféru v interiéru a povzbudí naše zdraví i mysl

Solné lampy navodí útulnou atmosféru v interiéru a povzbudí naše zdraví i mysl

Jestli jste měli možnost vidět u někoho doma rozsvícenou solnou lampu a strávit při ní třeba hodinu – dvě, jistě jste zjistili, jak příjemné světlo vyzařuje a jak je uklidňující u ní sedět. Působí nenásilným dojmem, je originální a hodí se k modernímu stylu stejně dobře, jako k venkovskému.

Pro své účinky se hodí především do pracoven, kuchyní i obývacích pokojů, jednoduše do místností, kde je spousta přístrojů, které nám ať chceme nebo ne, ničí zdravé ovzduší.

Jak na nás působí solné lampy

Ač se to může zdát neuvěřitelné, solné lampy pozitivně působí na naši psychickou pohodu i zdraví. Jedná se o jedinečný způsob, jak si pomoci živou přírodou.

I když je lampa zhasnuta, díky soli, z níž je zhotovena, dochází k neustálému uvolňování negativních iontů. Teplem při zapálení svíčky či žárovky je účinek ionizování ještě znásoben, a tak dochází ke zlepšení ovzduší i prostředí v místnosti, kde je lampa umístěna.

Jejich používání je doporučováno lidem s alergiemi, nemocemi dýchacích cest a respiračními problémy, pro posílení imunitního systému a pozitivní vliv má lampa i na oběhový systém.

Příjemné oranžové světlo solných lamp je často využíváno při terapiích barvami neboli chromoterapii. Zklidnění přináší všem, a to i lidem, které trápí nespavost nebo neurotické poruchy. Dovede povzbudit dobrou náladu, dodá pozitivní energii.

Jestliže tíhnete k životnímu stylu podle Feng Shui, vězte, že jsou lampy odborníky na tuto problematiku vřele doporučovány.

Vyberte si solnou lampu dle libosti

Pořídit si můžete solnou lampu elektrickou nebo klasickou, kterou rozsvítíte vložením zapálené čajové svíčky.

Pro místnost o velikost 5 – 10 m2 se hodí solné lampy o váze 3 – 10 kg, u místností o rozloze 20 – 30 m2 jsou efektivnější lampy s váhou 10 kg a více. Platí, že čím větší lampa, tím lépe. Anebo můžete umístit menší lampu na více míst v prostoru.

Zkrášlete svůj domov krásnými solnými lampami a udělejte zároveň dobrou službu pro zdraví celé vaší rodiny.

Víte, kolikrát za rok převléknete postele?

Víte, kolikrát za rok převléknete postele?

By: Yew Tree House

Víte, kolikrát za rok převléknete postel? Jsou věci, které prostě děláme tak automaticky, že nad nimi nepřemýšlíme, a pokud se stane situace, že se nad nimi zamyslíme, pak se asi divíme.

Kolik druhů povlečení doma máte?

Mohou to být tři, nebo čtyři druhy, někomu možná stačí pouhé dva druhy na střídání. Někdo má doma povlečení, které je vhodné na léto, protože příjemně chladí a pak má povlečení na zimu, které naopak příjemně zahřeje. Pokud si spočítáme, že povlékneme postel jednou za 14 dní, pak je to tedy 2x do měsíce a to znamená že 24x do roka. Je to celkem zajímavé a možná nám to může připadat i hodně.

Vždycky když je postel převlečená, tak se v ní cítíme velice příjemně. Obzvlášť, máme-li povlečení vyprané ve voňavé aviváži, jejichž vůně ty příjemné pocity znásobí. Koupit se dají také různé vůně na oblečení, nebo aroma pytlíčky, které vložíte do polštáře a které taktéž při usínání navodí velmi příjemné pocity. Dokonce pokud třeba trpíte nespavostí, existují speciální druhy vůní, které vám pomohou usnout rychle a spát celou noc. Aroma má velký vliv na pocity člověka. Povlečení, kterým své postele povlékáme, by mělo být příjemné na dotek a mělo by se nám v něm hezky spát.

Někdo má raději povlečení bavlněné, někdo saténové a někdo třeba krepové, protože jej nemusí žehlit. Každému z nás je příjemné něco jiného. Druhy však můžeme podle libosti střídat. Velmi důležitý je také vzor, který na povlečení máme. Určitě by nám měl do místnosti zapadat a ladit s okolím, takže pokud máme například ložnici do zelena, není vhodné mít například modročerné povlečení. Jako první tedy vždy vybereme vzor a až poté začneme při nákupu zkoumat materiál. Důležitá je samozřejmě i cena povlečení, které si vybíráme, a ta hraje asi roli nejpodstatnější, protože pokud se nám povlečení líbí jak stylově, tak i materiálem, pokud nám přijde moc drahé, tak si jej nejspíše stejně nekoupíme.

Bolest zad a šíje? Třeba máte jen špatný polštář

Autor obrázku: Massimo Peruffo

Bolest zad a šíje? Třeba máte jen špatný polštář

Stále více lidí má problémy s bolestmi šíje, zad, od toho se dále rozvíjí i bolesti hlavy a nekvalitní spánek se podepisuje na celkovém psychickém rozpoložení. To vše se přenáší i do fyzického výkonu a je to nejlepší cesta zadělat si na nějaké onemocnění nebo poškození či namožení páteře. Co zkusit změnit polštář?

Nedávno jsme psali také o tom, jak zkrášlit atmosféru domova.

Zkuste něco moderního

Že jste spokojeni s polštářem z kachního peří od babičky? Nemusíte ho hned vyhazovat. Zkuste si pořídit nějako nový moderní polštář, který může být jen jako doplněk toho současného. Vyzkoušíte tak spaní na něčem novém a uvidíte, že moderní nové polštáře jsou již úplně někde jinde, než klasické polštáře na způsob duchny.

Moderní technologie dorazily i do sektoru spánku. Není tak již žádným překvapením, že se vyrábějí polštáře antibakteriální a antialergenní. Materiál polštáře je vyroben z umělých vláken, která nejsou vhodná pro život roztočů a dalších parazitů. Tím se zbavujete hned první nevýhody polštáře z klasického peří.

Polštář s pamětí

Hlavní výhodou moderních polštářů je jejich provedení. Jsou vyrobeny nejčastěji z velmi kvalitních paměťových pěn, které mají unikátní vlastnosti. Když polštář zmáčkneme, nejen, že se vytvaruje, ale ještě si i chvilku tento tvar pamatuje. Tyto polštáře s paměťovým efektem jsou vhodné pro kvalitní spánek a podporují tak správné položení hlavy a rovné páteře. Vyhnete se jakýmkoliv bolestem a vyspíte se bez zbytečného převracení a urovnávání polštáře.

Na trhu jsou i polštáře s dalšími vychytávkami. Takový chytrý polštář nejen, že má paměťový efekt, nejen, že je antibakteriální a antialergenní, ale má i speciální chladivou vrstvu, která odvádí přebytečné teplo od hlavy a vytváří perfektní teplotu pro spánek. Další výhodou takového polštáře může být i snímatelný potah, který lze prát nebo výhodná cena.

Spánek je nejdůležitější

Investice do zdravého spánku se velmi rychle vrací. Poté, co si zvyknete na nový polštář, budete vyžadovat jenom ten svůj. Ulevíte unavenému tělu, poskytnete mu tu nejlepší polohu a naberete síly a prospějete hlavně svému zdraví.

Chytry polštář – Blue Gel from Blue Gel on Vimeo.

Na kvalitní život kvalitním spánkem!

Autor obrázku: Warren Noronha

Na kvalitní život kvalitním spánkem!

Spánek mnoho lidí velmi podceňuje a dokáže jej odbít jednou větou tak, že to co přes týden nenaspí, to doženou o víkendu. O spánku se ale také traduje mnoho polopravd a mýtů, které se nevědomky dotyčného podílejí na jeho zdravotním stavu, psychickém rozpoložení a také na celkové energetické bilanci celého těla. Ať je to klasický spánkový deficit, ale i samotné podmínky spánku.

Doženu to o víkendu…

Mezi jednu z nejčastějších nepravdivých informací ohledně spánku jistě patří hromadění spánkového deficitu. Tedy přes týden chodíme spát velmi pozdě, jsme nuceni vstávat do práce brzy a vymlouváme se na to, že to vše doženeme o víkendu. Bohužel, tak to nefunguje. Tělo si sice spánkový deficit pamatuje, sčítá jej a násobí, ale nelze jej dohnat jedním nebo dvěma delšími spánky.

Spánkový deficit není jediným rizikem, pro zdravý spánek jsou důležité i další aspekty. Jedním z nejdůležitějších faktorů jsou právě podmínky spánku. Měli bychom se snažit spát v klidné místnosti, neměla by být příliš přetopená, mělo by tam být ticho a pokud možno by tam neměla být ani televize. Hlavně bychom tam ale měli mít tmu a spát na kvalitní matraci.

Matrace a světlo

Kvalitní spánek rozhodně ovlivňuje i to, na čem vlastně ležíme. Většina z nás si ale tento fakt neuvědomuje a kvalitní matraci nemá. Klasické pružinové matrace mohou deformovat záda a vznikají nejen problémy se spánkem, ale i bolesti zad a problémy s páteří. Vhodné jsou tak kvalitní a luxusní matrace, které nabízejí různé zóny, mohou mít i funkci paměťového efektu nebo jsou protialergické anebo mají specifické vlastnosti podle přání klienta.

Samotný výběr matrace není nijak těžký, ale je dobré si nechat poradit odborníkem. Odborník zpravidla ví, jak vybrat matraci a nabídne nám tak produkty se specifickými vlastnostmi vhodné přímo pro nás.

Jak jsme si již uvedli, velký vliv na kvalitní spánek má i dostatek tmy. Jelikož je naše civilizace doslova zamořena světelným smogem, je těžké nastolit dobré podmínky pro spánek. Dbejte na kvalitní žaluzie a rolety. Nadbytek světla při spánku může vézt až ke vzniku rakoviny nedostatkem tvorby melaninu.

httpv://www.youtube.com/watch?v=5fVMnMo-CZ4

Postel

Postel

 

Každý ji milujeme a každý v ní trávíme nejvíce času. Ano řeč je o posteli! Věrný přítel, který, když přijdeme domů, stojí na svém místě. V posteli nejen spíme, ale i relaxujeme. Strávíme v ní více než jednu třetinu svého života. Nejdůležitější je proto její výběr. Měli bychom se v ní cítit skvěle a příjemně si v ní odpočinout. Jednoduše kvalitní spatní, nastartuje kvalitní den.

Již v pravěku věděli, že není zrovna příjemné spát na holé zemi. První lidi můžeme tedy považovat za první vynálezce primitivní postele. Ze začátku si vystlávali podlahy suchou trávou, která částečně izolovala chlad od země. Posléze se začala suchá tráva nahrazovat lepšími a trvalejšími látkami. Pravěcí lidé začali používat zvířecí kůže, které byly navíc lepším výborným izolantem před chladem od země.

Největší převrat ve výrobě postelí přišel ve středověku. Pohybujeme v období, kdy se rozvíjela první města a říše. Zmínit můžeme například Mezopotámii a Egypt. Už před 3000 lety před naším letopočtem používali zkušení řemeslníci dodnes známé spojovací materiály, kterými byly například čepy nebo svlaky. V antickém Řecku dovedli postel k dokonalosti. Rozšíření železa umožnilo vytvářet nejrůznější nástroje, tedy i postele. Lůžko, do kterého se tehdejší vládci odebírali, se stalo nezbytnou součástí všedního dne.

Dnešní postele jsou vyráběny z nejrůznějších materiálů. Nejčastěji používané je dřevo a ocel. Běžná postel se skládá z bočnic a čel, na nichž se umisťuje rošt nesoucí matraci. I matrace jsou z nejrůznějších materiálů. Dnes se vyrábějí matrace pérové, pěnové či nafukovací gumové. Typickým rozměrem pro postel je nabízená velikost 90×200 cm. Nabízejí se i jiné šířky v rozměrech 80, 140, 160 nebo 180 cm. Toužíte-li po větší a prostornější posteli, pak si ji můžete nechat vytvořit na zakázku podle svých představ.

Místo pod postelí bývá často využíváno jako úložný prostor. Tomu by však být nemělo už z hlediska odvětrávání. Pod matrací je rošt nebo prodyšná deska, která umožňuje proudění vzduchu. Ten během spánku odvádí z matrace nadměrnou vlhkost. Proto by měla být horní plocha matrace umístěna alespoň ve výšce 45 cm. Existují i speciální postele, které jsou určeny do nemocnic nebo do domovů pro seniory. Mají větší výšku ložné plochy a možnost polohování postele.

Nebojte se nad výběrem postele strávit více času. Spokojenost a pohodlí je na prvním místě!

Ložnice

Ložnice

 

Ložnice by měla být místnost, kam se po těžkém dni odebereme k odpočinku a relaxaci. Mělo by se jednat o místnost plnou klidu a harmonie. Ale jak něčeho takového docílit? Nehledejme v tom žádnou vědu, v jednoduchosti je krása. Při usínání je důležitá barevnost a vybavení z přírodních materiálů. Zárukou svěžího probouzení je vhodně vybraná postel společně s matrací. Není vhodné při jejím výběru upřednostňovat vhled. Přednější je hlavně pohodlí a zdraví. Ložnice však není tvořena jen postelí.

V našich domácnostech se ložnice používá také jako prostor na ukládání oděvů. Velmi praktické jsou šatní skříně. K uložení prádla či drobností slouží komody. Není nic lepšího, než mít úložiště věcí tam, kde se oblékáme. Dnes se odborníci zaměřují na tvorbu kompletních setů nábytku v různých velikostech i barevnosti. Zvolením vhodného nábytku se promění naše ložnice v oázu klidu.

Pomineme běžné prvky zařízení, jako je nábytek, postel, stolky či skříně a zaměříme se na doplňky. Úžasné atmosféry v ložnici docílíte použitím vhodných dekorací. Místnost se promění v jeden nekonečný zdroj energie. Každé ráno se zde budete budit plní radosti, optimismu a do dobré nálady. Občas lidé bohužel zvolí nevhodné dekorační prvky, které působí rušivě než klidně. Ty pak místnost esteticky a vzhledově spíše poškozují.

Ložnice by měla být především místem plné romantiky. Vhodně zvolenými doplňky proměníme naší ložnici v nejklidnější místnost domu. Zvolit můžeme obrazy s romantickou tématikou, jako je motiv srdce, milenecká dvojice, akty, zkrátka něco, co se do ložnice opravdu hodí. Své poslání splňují i romantické fotografie. Nebude ale nic lepšího, pokud na fotografiích budete Vy s partnerem nebo partnerkou či Vaše děti. Tyto fotografie budou Vašim povzbuzením v dobách pochmurné nálady.

Chcete-li spát opravdu zdravě, pak je důležité vědět, že například digitální budík vedle hlavy spícího člověka je stejně nebezpečný, jako například mobil. Všechny takovéto přístroje vyzařují velké množství elektromagnetických vln. Opomenout bychom neměli ani televizory či počítače. Pokud se nechcete těchto přístrojů ve Vaší ložnici vzdát, opatřete si ionizátor, který bude zachycovat uvolňující se ionty.