Co koupit celé rodině k Vánocům?

Co koupit celé rodině k Vánocům?

By: Kevin Dooley

Zdá se vám, že Vánoce byly před chvílí? Je to sice k nevíře, ale vánoční svátky se opět blíží nezadržitelnou rychlostí. Pokud si chcete užít skutečnou pohodu Vánoc, je na čase, začít se na letošní Vánoce připravovat právě teď. Co vše je možné udělat dopředu? Zakoupit můžete například vánoční dekorace a generální úklid domácnosti také není dobré nechávat na poslední týden před Vánoci. To budete mít plné ruce práce s pečením cukroví a výběrem toho nejlepšího kapra na váš štědrovečerní stůl. Bez čeho se ale také ještě o Vánocích neobejdete? Jednoznačně bez dárků k Vánocům, které mají potěšit celou vaši rodinu.

Dárky k Vánocům tu nejsou jen proto, aby udělaly radost malým dětem, ale jejich cílem je potěšit úplně každého. Už víte, čím letos potěšíte svou manželku, manžela, maminku, tatínka, babičku, dědečka, sestru, bratra nebo děti? Jestliže nemáte nejmenší tušení, je dobré začít vybírat ty nejlepší dárky už teď. Připravili jsme pro vás speciální tipy na dárky, na které jinde nenarazíte. Rozhodně vám nebudeme doporučovat nejmodernější modely kuchyňských spotřebičů nebo oblečení. Kdepak. Vánoční dárky mohou být mnohem originálnější a zábavnější. Pojďte si s námi prohlédnout ty nejlepší dárky pro Vánoce 2014.

Stovky netradičních a zajímavých vánočních dárků pro váš připravila společnost Allegria – známá také jako firma na zážitky. Na jejich oficiálních internetových stránkách www.firmanazazitky.cz najdete skvělé dárky pro celou vaši rodinu. Darovat zážitek je skvělé – můžete tak darovat poukaz na tu aktivitu, kterou si vaši rodinní příslušníci již dlouho přáli vyzkoušet. V nabídce nenajdete pouze adrenalinové zážitky, jako je tandemový seskok padákem nebo indoor skydiving, ale také originální gurmánské zážitky, wellness zážitky, hobby zážitky a další. Zkrátka pro každého něco. Zážitky si užije každý bez rozdílu věku.

Tipy pro spokojené bydlení

Tipy pro spokojené bydlení

Spokojené bydlení
Spokojené bydlení, Autor obrázku: Wicker Paradise

Sen každého člověka je především mít spokojené bydlení a útulný byt. Pokud bydlení ve vlastním bytě dáváte přednost před pronájmem, máte mnohem více šancí a možností, jak si celý byt zvelebit a zrekonstruovat k obrazu svému. Pojďme se ale vrátit na úplný začátek. Chcete-li mít vlastní byt či dům, existuje několik možností, jak toho docílit. Tou nejsnadnější je samozřejmě koupě, kdy tedy zakoupíte již hotovou stavbu. Vše je velmi rychlé a jednoduché.

Řada lidí však touží po tom, si vlastní dům od základů postavit. Taková stavba domu však může být, ale také nemusí extrémně náročné. Vždy záleží na zvolené a použité technologii. Například u moderních dřevostaveb probíhá samotná stavba velice rychle, jelikož se jedná o pouhé smontování dřevěných dílců. Pokud však dáte přednost stavbě z tradičních matriálů, odvíjí se čas na tom, zda máte najatu specializovanou firmu, nebo stavíte svépomocí.

Pokud však již vlastníte starší dům, který tolik nevyhovuje vašim potřebám, je rozhodně vhodná rekonstrukce domu. Při ní často závisí na tom, co vše se má rekonstruovat. Největší problémy se staršími stavbami jsou především ve velké vlhkosti a také nedostatečné izolaci, což zbytečně prodražuje náklady na topení. S tím souvisejí i kvalitní a moderní okna, která mají oproti původním dřevěným vynikající izolační vlastnosti.

Ať už vás tedy čeká stavba nebo rekonstrukce, určitě jste lační po mnoha tipech, jak by se vše dalo vylepšit či urychlit. Mnoho článků na toto téma naleznete na webu Bydletespokojene.cz. Ať už se jedná o vybavení interiéru, stavbu, rekonstrukci či úpravu zahrady, vždy zjistíte zajímavé tipy a nápady, které se vám jistě budou velmi hodit a vše vám ulehčí. Samozřejmostí je i možnost načerpat inspiraci z různých typů nábytku nebo doplňků, které by se mohli hodit i do vašeho domu nebo bytu.

Mravenci v domě, jen to ne

Mravenci v domě, jen to ne

mravenciTrápí Vás doma nepříjemní návštěvníci, zvaní mravenci? Věřte, nejste v tom sami. Mnozí z nás, kteří obývají přízemní byty či rodinné domečky, tyto potvůrky souží.

Ochránci přírody by sice protestovali, že jsou to živá stvoření, stejně, jako my lidé, ale mít je přímo v bytě nebo domě, už hraničí se zdravotními problémy.

S tímto problémem se nejčastěji potýkáme v jarních a letních obdobích roku, a zjištění nezvaných návštěvníků, např. Ve Vaší kuchyni, nebo obývacím pokoji, je akorát ke vzteku.

V dřívějších dobách naši předkové vyzkoušely mnoho metod, jak se těchto drobečků zbavit a jedním z nich, bylo polít postižená místa před domem petrolejkou, benzínem či posypat solí.

V dnešní, modernější, době se dá v obchodech sehnat spousta šikovných, účiných i méně účiných přípravků na hubení mravenců. Jak ve formě sprejů, roztoků, ve vodě rozpustných granulek či velmi oblíbených pastiček, které se dají umístit přímo v bytě, v místech, kde nejčastěji tyto nestvůrky, chodí navštěvovat Vaše obydlí.

Někteří z Vás jistě dají přednost vyzkoušeným metodám našich babiček, ale ani ty nikomu nezaručí, že pomohou. A totéž bohužel platí i o moderních přípravcích speciálně upravených, řešit tuto lezoucí nepříjemnost.

Je pouze jedna jediná rada: Zkuste kombinaci několika z nich najednou. Nastražte doma pastičky, nejčastěji v oblastech kolem dveří, oken a obvodových venkovních zdí uvnitř domu či bytu. Zvenku pak přichází například, nařadu nějaký ten technicky moderně vypracovaný hubící přípravek, kterým postříkáte obvodové zdivo a většinu škvír.

Ředitelné přípravky rozpusťte ve vodě a na ty samá místa prolejte touto směsí. Na závěr přichází na řadu „stará, dobrá“ SŮL a ocet. Obyčejná kuchyňská sůl, dokáže přímo zázraky. Nasypte pořádnou dávku soli mravenečům do hnízda a zalijte to čistým octem. Uvidíte, jak se těch mršek zbavíte.

Připravte si koště s lopatkou a hurá do odklízení tělíček….

Tedy alespoň pro toto období, protože se můžete být jisti, že příští rok Vás tito „otravní mrňousové“, navštíví znovu.

Obklady a dlažba – Jak na to

Obklady a dlažba – Jak na to

Přinášíme Vám první článek ze série návodů Jak na to a dnes se podíváme na obklady a dlažbu. Pokud nechcete platit specializovaným firmám a jste alespoň trochu šikovní, s našimi tipy to zvládnete sami. Článek je sestaven podle rad a tipů, které najdete také na letáčcích v hobbymarketech OBI.

Typy a vlastnosti keramických výrobků

Vysoce slinuté dlaždice: jsou keramické slinuté nebo glazované mrazuvzdorné obkladové prvky s velmi nízkou nasákavostí pod 5 %. Výrobky jsou určeny především k obkladům podlah v exteriérech a interiérech, které jsou vystaveny povětrnostním vlivům a zvýšenému mechanickému namáhání a obrusu (např. restaurace, správní budovy, autosalony, balkony, terasy, pěší zóny).

Glazované dlaždice mrazuvzdorné: jsou keramické glazované obkladové prvky slinuté na nasákavost do 1,5 % nebo 3,0 % – mrazuvzdorné. Dlaždice lze použít k obkladům vnitřních podlah a stěn, včetně venkovních fasád, které jsou vystaveny povětrnostním vlivům (např. stěny koupelen, kuchyně, chodby, kanceláře, vnější fasády, bazény, sauny).

Glazované dlaždice nemrazuvzdorné: jsou keramické glazované obkladové prvky s nasákavostí 3,0 % až 6,0 %. Dlaždice lze použít k obkladům vnitřních podlah a stěn, včetně venkovních fasád, které jsou vystaveny povětrnostním vlivům (např. stěny koupelen, kuchyně, chodby, kanceláře).

Obkladačky: jsou glazované keramické obkladové prvky s nasákavostí nad 10 % – pro stěny, které nejsou vystaveny povětrnostním vlivům, mrazu, účinkům spodní vody, kyselých zplodin, jejich výparům a abrazivních prostředků (např. stěny koupelen, kuchyní, prádelen a ostatních interiérů).

Přírodní kamenivo (nekeramický výrobek): je vhodným unikátním doplňkem keramických obkladů. Charakteristické jsou rozdíly v barvě, struktuře a dalších vlastnostech, které jsou dány přírodním původem.

Přehled některých vlastností obkladových prvků

Nasákavost: je nejdůležitější vlastností pro volbu druhu obkladového materiálu do určitého prostředí.

Mrazuvzdornost: pro venkovní obklady je naprosto nezbytné používat pouze mrazuvzdorné keramické obkladové prvky. Pevnost keramických obkladových prvků je důležitou vlastností především u podlah.

Otěruvzdornost glazované dlažby: schopnost odolávat mechanickému opotřebení povrchu dlažby v závislosti na hustotě provozu chodců, druhu a stupni znečištění podlahy.

Tvrdost: odolnost proti možnosti vrypu do povrchu obkladového prvku a tím i možnost řezání klasickou řezačkou.

Protiskluznost podlah: způsob deklarace protiskluznosti dlaždic určuje podle normy EN 14 411 výrobce, který obvykle deklaruje speciální protiskluzné dlaždice do prostor se zvýšeným nebezpečím uklouznutí. Protiskluzný charakter výrobků vyžaduje zvýšené nároky na čištění povrchu dlažby!

Chemické vlastnosti: určují odolnost obkladových prvků proti vzniku skvrn, působení chemikálií používaných v domácnostech, v bazénech a působení silných kyselin a zásad.

Postup – 17 kroků jak na to

  1. Všechny podkladové plochy musejí být čisté, suché, rovné, s dostatečnou nosností a bez přítomnosti prachu.
  2. Staré omítky ošetřete základním penetračním nátěrem. Ten na zeď nanášejte pomocí plochého, širokého štětce.
  3. Pomocí vodováhy a dlouhé latě si tužkou na zdi vyznačte vodorovnou a svislou čárou začátek první řady. Obkládat začněte podél vodorovné čáry, pak podél svislé čáry (ve tvaru obráceného T).
  4. Obklady a dlažby lepte vždy jen speciálním lepidlem na obklady a dlažby (v exteriérech – flexibilní lepidlo; dřevotřískové desky, umakart a jiné kluzké povrchy – disperzní lepidlo).
  5. Lepidlo na zdi roztírejte rovnoměrně pomocí ozubené stěrky. Lepidlem znečištěné obkladové prvky je nutno včas očistit.
  6. Obkladačky přitiskněme do vrstvy lepidla vždy lehkým krouživým pohybem. Stejnoměrných spár docílíte, když mezi každý následující obklad vsunete obkladové kříže.
  7. Obkladové křížky nemusíte vyndávat. Zakryjete je pomocí spárovací hmoty.
  8. U starých podlah opravíte větší nerovnosti, trhliny a drolící se beton vyrovnávací stěrkou. Předtím ale musíte podlahu natřít penetračním nátěrem. Menší nerovnosti odstraníte samonivelační hmotou.
  9. Pomocí dlouhé, rovné latě a skládacího metru vyměřte střed místnosti. Odtud veďte vodorovnou a svislou čáru kolmo ke stěně. Dlaždice si rozmístěte na zkoušku podle čar do kříže.
  10. První dlaždici pokládejte do nataženého lepidla. Pokud formát dlaždice odpovídá formátu obkladu na stěně, měly by vám spáry na stěně i na podlaze navazovat.
  11. Ideálního přilnutí dlaždic s lepidlem docílíte poklepem gumovou palicí. Stejnoměrných spár opět dosáhnete použitím obkladových křížků. Stále kontrolujte pomocí vodováhy rovinu podlahy.
  12. Pokud budete po obvodu stěny lepit sokl, dodržte opět návaznost spár a mezi soklem a dlažbou ponechte mezeru, kterou později vyplníte spárovací hmotou.
  13. Spárování dlažby: Dlažbu spárujte nejdříve 24 hod. po její pokládce – lepidlo musí být vytvrdlé! Spárovací hmotu rozmíchejte dle návodu a roztírejte gumovou stěrkou po vydlážděné ploše.
  14. Spárovací hmota, která zůstane na povrchu dlažby, musí být po zavadnutí setřena vlhkou houbou. (Příliš vytvrdlá nepůjde odstranit, vznikne cementový plak; u příliš tekuté dojde k vymytí ze spár.)
  15. Spárování obkladu: Obklad spárujte nejdříve 24 hod. po pokládce; lepidlo musí být vytvrdlé! Spárovací hmotu rozmíchejte dle návodu a roztírejte gumovou stěrkou po ploše obložené stěny.
  16. Spárovací hmota, která zůstane na povrchu, musí být po zavadnutí umyta vlhkou houbou. Hmota ve spárách nesmí být vytvrdlá (plocha by nešla umýt) ani „tekutá“ (došlo by k vymytí hmoty).
  17. Napojení vany, umyvadla, sprchové vaničky a dalších pevně zabudovaných zařizovacích prvků proveďte sanitárním silikonem.

9 tipů pro obkládání a pokládku dlažby

  1. Při nákupu zvažujte nejen estetický vzhled, ale i náročnost podmínek použití. Změřte pečlivě potřebné množství obkladů a nakupujte vždy o 5 až 15 % obkladových materiálů více, než vám vychází podle teoretických výpočtů (prořezy u stěn zejména při pokládce na koso, nečekané úpravy a opravy, atd.).
  2. Při nákupu dlažby vždy projednejte předpokládanou hustotu provozu chodců v připravovaném objektu a podle toho zvolte vhodnou otěruvzdornost dlažby. Pro náročnější podmínky provozu z hlediska nebezpečí uklouznutí (např. okolí bazénů) volte vždy vhodnou protiskluzovou dlažbu.
  3. Před započetím prací důkladně prostudujte návody výrobců keramických obkladů, tmelů, lepidel a řezných nástrojů.
  4. Nejpozději před zahájením kladečských prací prověřte zboží rozložením do plochy a zkontrolujte zejména sestavení dekorů a sestav. Dále prověřte jednotnost značení rozměrů a odstínů v kartonech. Nikdy nemíchejte různě označené odstíny a rozměry.
  5. Při kladení větších ploch (nad 4×4 m) nezapomeňte provést dilatační spáry v ploše, kolem nosných a dilatačních částí staveb, zejména u venkovních podlah a podlahového topení. Podklady, které dodatečně dilatují, např. dřevotříska, je nutné vybavit speciálními dilatačními vrstvami před pokládkou. V případě potřeby se provádí izolační a penetrační nátěry.
  6. Přírodní materiály na bázi uhličitanů (např. mramor) mají nižší chemickou odolnost proti kyselinám. Pro jejich lepení, spárování a čištění je nutné používat prostředky, které neobsahují kyseliny.
  7. Vnější a vnitřní rohy ukončíte pomocí plastových či kovových lišt. K dostání jsou v různých provedeních. Místo klasických dřevěných prahů vyřešíte zakončení dlažby přechodovými lištami.
  8. Pro odstranění zbytků rzi jsou vhodné prostředky s obsahem kyseliny fosforečné. K odstranění zbytků cementu nebo spárovacích prostředků postačí obvykle včas omýt obklad 5% roztokem octa a pak opláchnout čistou vodou.
  9. U zjevných vad (rozměry, křivost, vady glazur, odstíny, záměny druhu) je zapotřebí reklamaci uplatnit před zahájením kladečských prací na zboží v původních obalech.

Váš nákupní seznam

Příklad pro kompletní výměnu

  • dlažba a obklad
  • obkladové doplňky
  • lepidlo na obklady
  • vyrovnávací hmota
  • penetrační nátěr
  • spárovací hmota
  • sanitární silikon
  • obkladačské křížky
  • obkladačské lišty

Další potřeby

  • rukavice
  • chrániče kolen
  • zoubkovaná stěrka/hladítko
  • řezačka na obkladačky
  • provázek
  • metr
  • vodováha
  • vyrovnávací lať
  • tužka
  • štípačky na obkladačky
  • gumová palice
  • ozubená stěrka
  • zednická lžíce
  • mycí houba a vědro
  • štětec
  • vrtačka/míchací nástavec
  • zednické vědro

U všech materiálů dbejte pokynů výrobce a návodů ke zpracování!