Nová zelená úsporám 2015 a dotace na tepelná čerpadla

Nová zelená úsporám 2015 a dotace na tepelná čerpadla

Od dubna 2015 znovu běží dotační program Zelená úsporám. Mimo jiné můžete požádat o příspěvek na ekologické vytápění tepelným čerpadlem, a to pro nové i starší domy. Uzávěrka žádostí je na konci října 2015. Přečtěte si, jaké jsou podmínky a na co nesmíte zapomenout. Pokračovat ve čtení „Nová zelená úsporám 2015 a dotace na tepelná čerpadla“

V žádné domácnosti by neměl chybět chytrý a praktický spořič vody

V žádné domácnosti by neměl chybět chytrý a praktický spořič vody

Řešíte neustále to, že vaše výdaje jsou velké, a že toho je na vás mnoho? Jak se s tím vypořádat? Máte pocit, že peníze létají oknem a vy už nevíte, kde je zachytit? Pořiďte si spořič vody a šetřete.

Voda není levnou záležitostí a používáme ji neustále. Se spořičem však ušetříte více jak 70% nákladů za vodu.

Jak to celé funguje?

Vodu ušetříte pomocí adaptéru pro vodovodní baterii. Ten je bezdotykový. Díky infračervenému senzoru zajistíte průtok vody jen tehdy, kdy to opravdu potřebujete. Spořič vody umožní nastavení vzdálenosti a tím také citlivost snímače. Díky tomuto zařízení vám navíc nebude odkapávat kohoutek.

Zvyšte svou hygienu a ušetřete si vodu jak doma, tak i na pracovišti. Spořič vody je vhodný pro drtivou většinu vodovodních kohoutků a instalace je tak snadná, že ji zvládne snad úplně každý. V balení najdete i redukci, to kdybyste měli jiný rozměr závitu. Návod je potom samozřejmostí.

Díky infračervenému senzoru bude spořič vody velmi rychle reagovat. Je to méně než půl sekundy a to jak při zapnutí, tak i při vypnutí. Vzdálenost, na kterou má snímač reagovat si nastavíte sami úplně automaticky, nebo také manuálně. Bude to v rozmezí 5 až 25 centimetrů. Nebudete muset řešit odkapávání vody. Ušetříte si spousty peněz a pořizovací náklady se vám velmi brzy vrátí.

Díky tomu, že je vodovodní baterie bezdotyková, zamezíte přenosu bacilů a bakterií. Využití najdete v koupelně, kuchyni, na toaletě, ale také v prostorách veřejných. Kohoutku a dokonce ani baterie, se před umytím nebudete muset vůbec dotýkat. Produkt splňuje veškeré hygienické normy.

Kupte si spořič vody i vy a šetřete. Kdo dnes rád nešetří a kdo netouží potom, aby jeho finance byly utraceny za něco pro něj mnohem důležitějšího, co mu neproteče vzduchem jen tak?

Lidé podceňují energetické štítky. A pak se nestačí divit

Lidé podceňují energetické štítky. A pak se nestačí divit

penbOd 1. ledna roku 2013 platí novela zákona o hospodaření energií. Ta majitelům vybraných nemovitostí ukládá povinnost vlastnit PENB – průkaz energetické náročnosti budovy. Ačkoliv za nedodržení této povinnosti hrozí až stotisícová pokuta, celá řada majitelů budov to vůbec neřeší. A když na ně pak přijde kontrola, nestačí se divit. Kdo všechno vlastně musí mít energetický štítek zpracovaný a na koho se s tím případně obrátit?

Při každé větší změně

Vezměme to pěkně po pořádku. Průkaz energetické náročnosti budov si musí nechat zpracovat každý majitel nově postavené či zrekonstruované budovy. Jinak to ani nejde, protože pokud stavebnímu úřadu průkaz nepředložíte, nedostanete ani stavební povolení. Energetický štítek si pak podle zákona musíte opatřit i tehdy, kdy svou budovu prodáváte nebo pronajímáte. V takovém případě po vás štítek nejspíš bude vyžadovat sám kupující, ale nespoléhejte na to. Zákon v tomto hovoří jasně – zodpovědnost nesete vy.

Někteří mají ještě čas

PENB musíte zpracovat také v případě, že se rozhodnete prodat nebo pronajímat tzv. ucelenou část budovy (např. byt nebo kancelář). Naopak povinnost zatím neplatí pro stávající budovy, které nejsou určeny k prodeji, pronájmu ani rekonstrukci. Povinnost štítků v takových případech vznikne postupně v období let 2015-2019 – a bude se odvíjet od velikosti plochy.

PENB se prozatím netýká ani chat, chalup a dalších objektů určených k rekreaci. Oproštěni od této povinnosti jsou také majitelé nemovitostí s plochou menší než 50 m2. Štítek dále není požadován pro historické či náboženské budovy nebo průmyslové objekty s roční spotřebou energií do 700 GJ. A nakonec dobrá zpráva pro všechny obdarované – zákon se nevztahuje ani na ty nemovitosti, které získáváte dědictvím nebo darem.

Musíte za specialistou

Pokud vám zákonem vzniká povinnost vlastnit PENB, nemyslete si, že vám štítek může vytisknout soused od vedle. Povolení k vydávání průkazů mají pouze certifikování energetičtí specialisté, které jmenuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Cena za pořízení průkazu se pohybuje od několika tisíc do několika desítek tisíc – hlavně v závislosti na velikosti objektu. Ale pořád lepší, než platit mastnou pokutu 100 000,-, nemyslíte?

Blíží se zima, pořiďte si nová okna a šetřete za vytápění!

Blíží se zima, pořiďte si nová okna a šetřete za vytápění!

Blížící se zima nám předznamenává vytápění obytných prostor a tím se i zvyšující náklady za bydlení. Jak docílit snadné a hlavně efektivní úspory? Pořízením plastových oken! I ta levná plastová okna mohou ušetřit více než 35% nákladů za vytápění. Pokud si to spočítáte, kolik vlastně dělá úspora po několika letech, nová okna se tímto vlastně zaplatí.

Kde pořídit levná plastová okna?

Než budete hledat ta nejlevnější plastová okna, je dobré si předtím ujasnit několik informací. Je nutné se rozhodnout, jaká vlastně budeme kupovat. Plastových oken je mnoho druhů. Mohou to být klasická bílá okna, která všichni známe, ale mohou být i dřevěná, mají mnoho komor a funkcí a záleží samozřejmě i na vzhledu, který si přejeme. Cenu nám pak může ovlivnit i tvar a funkce okna. Pokud máme okna netypická a je třeba úprava na míru, může se cena mírně zvednout.

Pokud pak hledáme plastová okna, jistě se vyplatí využít internet. Právě na internetu máme srovnání mnoha firem, které okna vyrábějí a můžeme si tak vybrat jak podle ceny, referencí, ale i vzhledu nebo jednotlivých funkcí. Pro inspiraci ceník plastových oken klikněte sem. Samozřejmě, že záleží na jednotlivém výrobci, prodejci a dalších faktorech.

Autor obrázku: marc falardeau

Zvládnu je sám instalovat?

Počítejte s tím, že pokud si nová plastová okna pořídíte, pravděpodobně je instalovat sami nezvládnete. Zde se rozhodně vyplatí využít služeb výrobce nebo prodejce, kteří se o profesionální instalaci postarají. Je nutné plastová okna řádně připevnit a stavební úpravy by měly být na profesionální úrovni. Okna by pak nemusela držet, vznikaly by praskliny a efekt by nemusel být žádný.

Nová okna se vyplatí především kvůli úspoře za energie, ale také dokážou perfektně odhlučnit od vnějšího okolí. Zároveň pak vypadá samotný dům lépe. Tipem pro nákup je například cedera-okna.sk, kde najdete vše potřebné ke koupi a informace o jednotlivých produktech.

Vlastní pozemky

Vlastní pozemky

Autor obrázku: Karl-Ludwig G. Poggemann

V dnešní době každý přemýšlí, jak nejenom ušetřit, ale naopak si i nějaké peníze vydělat navíc. Většina lidí ovšem skončí pouze s povzdechem, že už to hold lepší nebude, a že se nedá nic dělat. To jsou ale jenom lži a předsudky …obvykle vycházející z lenosti dnešních lidí. Jak se ale říká: „Bez práce nejsou koláče“, a tak je jasné, že bude potřeba vynaložit k získání peněz nejenom energii, ale třeba i své volné finanční prostředky.

Vlastní les

Zejména bydlíte-li na vesnici v rodinném domě, uvítáte jistě stálý zdroj na zátop. Nejčastěji je spalováno uhlí a dřevo. Les samozřejmě také vyžaduje patřičnou péči, na oplátku Vám však je schopen poskytnout spoustu potřebného dřeva, a to nejenom na zátop, ale třeba i na nařezání prken, latěk či trámů, které můžete následně prodat, anebo je využít na stavbu.

Pro péči o les však budete potřebovat především traktor a motorovou pilu. Traktor je o něco dražší záležitostí, avšak starší se dá pořídit ne zas tak draze. Pochopitelně musíte také neustále sázet nové a nové stromky, aby se Vám jednoho dne nestalo, že nebudete mít co kácet.

Vlastní pole

Autor obrázku: liz west

Abyste ušetřili nejenom za suroviny na zatápění, ale i za jídlo, je dobré mít pole, na kterém se dají pěstovat nejenom brambory, ale i obilí. Nejlepší volbou však budou brambory, které jsou následně nenáročné na zpracování. Na polích se ale samozřejmě dá pěstovat i nejrůznější zelenina, ale ovšem stále vychází brambory, zejména kvůli jejich trvanlivosti.

Velkým pozitivem je, že pole nejsou na obhospodařování nikterak náročná, stačí je pouze zrýt před zasetím a po sklizni.

Můžete si i vydělat

Budete-li mít větší pole, než které sotva uživí Vaši rodinu, přebytečné plodiny, zejména brambory, prodávejte. Budete-li je totiž prodávat pod cenou, lidé se k Vám budou rádi vracet, a navíc si brát zásoby v metrácích. Za jeden metrák příliš peněz nedostanete, spočtete-li si ovšem, kolik metráků prodáte, Vaše tržby budou více než hezké, a ne vždy musí být jednorázové.

Zrovna tak můžete prodávat i přebytečné dřevo, to je ovšem lepší si nechávat.

Zelená budova neznamená, že máte doma samou zelenou

Zelená budova neznamená, že máte doma samou zelenou

Pokud jste si mysleli, že budování a úprava vašeho domova ekologickým šetrným způsobem znamená pro vás více sáhnout do peněženky, tak se více zamyslete. Ve skutečnosti při žádosti po architektovi, návrhářovi či stavitelovi, které si najmete, nemluvně o vás, kteří by chtěli zelenou budovu, tak se tím nemíní, abyste přeplácali dům samými zelenými věcmi a měli doma třeba džungli.

Zelená znamená více než-li nakupování nových věcí do vašeho domova. Je to především o tom, jak využít věci, které již máme.

Co se starým nábytkem

Například máme možnost vypracovat projekt domu, jenž pak půjde na trh. Představte si, že kuchyň je beznadějně stará. A majitel domu by si nemohl dovolit novou kuchyň, nemá bezedný kbelík, z kterého bychom mohli udělat divy. Takže byste neměli jinou možnost, než kopírovat tmavé skříně z roku 1970, a tak začít znovu. Náklady na nové skříňky atd. by tak přesahovaly více, a vy byste spíše potřebovali ušetřit.

Ale když jste si porovnali kvalitu toho, co ve staré kuchyni majitel či vy máte oproti novému nábytku, kdy opomineme-li celkový vzhled, tak zjistíte, že starý nábytek je lepší než nový. Třeba se zde nacházejí staré skříně z masivního dřeva a mají rovné dveře a váha je dobrá, což vás uspokojí v tomto směru a máte výhodu. Někdy si musíme přiznat, že výrobky dříve byly lepší jak kvalitou i svojí životností. Dnes málo kdy narazíme na kvalitní práci. Možná je to tím, že se věci vyráběly ručně, nyní to jsou většinou stroje poskytující, zakoupit si nové zboží jimi vyrobené.

Ze starého nové

Takže se rozhodnete dát těmto skříním novou šanci, s pečlivostí je upravíte jak ošetřením, tak vzhledově. Tudíž dáte dolů staré nátěry atd., a pak jim dáte nový nátěr či jasnou barvu a ošetříte. V konečném výsledku jste ze staré věci udělali novou. A tak jste skříním dali nový směr a nenechali jste je putovat na skládku, vyrvali jste je z této cesty a nejen to, ale ušetřili jste díky renovaci, což je přijatelnou zprávou pro všechny.

Další příklad

Dalším příkladem může být jiný projekt, ve které mělo zmizet jedno patro domu, kde se nacházela ložnice. Bylo to kvůli druhému patru, jenž by první patro neuneslo a zbortilo by se, a tak se první patro mělo udělat komplet nové. Ale i tady dáme zelenou. Po rozhovoru se statikem se rozhodlo o zapuštění ocelových nosníků konstrukce na různých místech po obvodu domu, aby nesl zatížení druhého patra.

Opět jsme použili materiál, který by skončil na skládce, a nebo jsme si ho ze skládky vzali, a tak ušetřili. Nemuseli jsme kupovat nový produkt, což je nejdůležitější.

Jak na tom byli naše babičky a dědové

Při zkoumání energetických úspor, se podíváme do minulosti. Například, jak byly postavené domy před několika lety, jenž se opíraly o topení a klimatizaci. Když si rozebereme třeba okna, tak byla malá, a nedostavovalo se do domu tolik světla, což vedlo k zbytečnému svícení. Malá okna měly zase zabránit tomu, aby se nemuselo tolik topit, jelikož dříve se většinou topilo v kachlových kamnech. A v jiných místnostech třeba malými kamínky. Proto se většinou celá rodina zdržovala v jedné místnosti, tudíž i zde spala, aby ušetřila na topení. Také vysoké stropy nepřihrály moc vlastníkům, neboť museli více topit v chladnějším období.

Dnes si poradíme s malým osvětlením v místnosti, že si zakoupíme úspornou žárovku, které dříve nebyly k dostání, tak dáme další zelenou. Ale můžeme také dát kdykoliv, kdy použijeme něco, co by skončilo v odpadu.

Nejzelenějším domovem je ten, co už dávno stojí, žádná novostavba. Takže se zaměřujeme na věci, kterým dáme novou možnost, aby nám dál sloužily a my je neodepisovali. Tím je smysl tohoto, co jsme vám chtěli v těchto větách sdělit, že staré nemusí být vždy staré. Pro vás je to přínos, jak ušetřit a žít ekologicky.