Snižte spotřebu energií díky správným radám. Poradíme, na koho se obrátit

light-bulb-2632075_640Už vás nebaví platit vysoké účty za energie a chcete snížit svoje náklady? Kritickým obdobím bývá hlavně zima, protože je větší spotřeba energie na vytápění a ohřev teplé vody. Jenže to není žádná výmluva. S přijmutím několika opatření mohou být vaše účty nižší. A pokud to budete chtít změnit opravdu značně, nabízí se možnost rekonstrukce. Základem jsou vždy dobře míněné rady od profesionálů. A my víme, na koho se můžete obrátit.

Jak ušetřit na energiích?

Jistě znáte běžné rady, že ušetřit můžete správným větráním, zbytečným nepřetápěním místnosti a podobně. Víte ale, že úspora elektřiny může spočívat i ve výměně neúsporných žárovek za LED variantu a používání moderních spotřebičů, které dokážou efektivněji nakládat s energií? Další významnou částí měsíční útraty je částka vynaložená na spotřebu vody. Zajímavé je, že úspora vody v sobě ukrývá i část spotřeby elektrické energie, která je věnována na její ohřev. Praktické řešení tedy spočívá ve výměně plné vany za sprchu, instalace šetřičů vody nebo nákup vhodného bojleru. Hodit se může i termostatická sprchová hlavice, která si pamatuje teplotu naposled používané vody, takže se vyhnete dlouhému nastavování a tedy upouštění vody.

Cenné rady k nezaplacení

To bylo pouze pár praktických rad, které vám mohou pomoci. Nejsou ani zdaleka všechny, další dávku najdete v internetové encyklopedii internetové služby E.ON Rádce. Zde jsou přehledně zpracované tipy, jak na úspory energií. Pro specifické případy a vaše další otázky jsou k dispozici formuláře, kde je možné kontaktovat odborné poradce. Osobní konzultace s energetickými poradci je dostupná v Brně a Českých Budějovicích. Pokud to máte daleko, můžete je kontaktovat také emailem: poradce@eon.cz nebo telefonicky: 800 773 443.

Když je potřeba vylepšit dům

Nejvíce jsou kladené otázky na rekonstrukce a dotace. V případě, že se chcete pustit do úprav domu, je potřeba pečlivě zvážit použité technologie a jejich vzájemnou kombinaci. Pokud na to půjdete chytře a vaše stavba není příliš členitá, můžete se poměrně značně přiblížit velmi nízkým spotřebám energií dosahovaných u pasivních staveb. Díky možnosti dotazů na poradce se budete snadněji orientovat v džungli nejnovějších dotací a způsobech, jak je efektivně využívat. To vám pomůže ještě více ušetřit.

Rekonstrukce domu

Mnoho z nás sní o bydlení ve vlastním domě. Řada lidí si sen o bydlení ve vlastním domě splní. Získají tak nejenom vlastní bydlení, ale i důležitou jistotu v životě. Mají se kam vracet, volné chvíle s rodinou tráví na zahradě. Jenomže pořídit si dům je záležitost jedna. Další záležitosti týkající se domu se objevují po jeho pořízení.

V případě, že pořizovaný dům je novostavba, nemají vlastníci žádné velké starosti. Jejich jedinou starostí je běžná údržba domu. Jiné potíže pak mají vlastníci, kteří si pořídili starší dům. Ten vyžaduje provedení rekonstrukce, které mohou být velmi vzrušující záležitostí.

Ovšem důvodu vedoucích k rekonstrukci bytu je obvykle více. V poslední době patří mezi nejčastější důvod i rostoucí náklady na cenu energií. Existuje celá řada opatření, která můžeme v zájmu úspor učinit.

Většina z nás si myslí, že šetřením na energii si sníží komfort bydlení. Ovšem není to tak. Naopak rekonstrukcí domu si můžeme významně zvýšit tepelnou pohodu a kvalitu bydlení. Zejména starší domy potřebují provést výměnu kotlů. Lidé se tak mohou zbavit topení uhlím a sáhnout po mnohem efektivnějším a konformnějším způsobu topení.

Před provedením rekonstrukce topení si udělejte poradní bilanci. Nejvíce energie spotřebuje vytápění. Běžný starší dům spotřebuje kolem 80 % celkové spotřeby energie. Právě zde je možné díky rekonstrukci dosáhnout největší úspory.

Před zahájením rekonstrukce domu nám velmi pomůže udělání energetické bilance domu. Ta ukáže, kudy utíká nejvíce tepla. Nejvíce okny, podlahou, střechou. O něco méně energie z domu utíká s vypuštěním draze ohřáté vody do kanálu. Ovšem ani úspory na elektřině nejsou zanedbatelné.

Při rekonstrukci domu z důvodu ušetření energií je vhodné začít zateplením domu. Každý dům potřebuje ovšem jinou vrstvu zateplení. Celkové náklady na rekonstrukci domu zateplením jsou tak u každého domu jiné. Peněz vynaložených na zateplení nemusíme litovat. Již za  rok se nám finance vynaložené na zateplení domu z poloviny vrátí zpět.

Dalším krokem rekonstrukce domu může být i zateplení konstrukcí mezi vytápěnými a nevytápěnými prostorami. Vhodné je při rekonstrukci domu provést i kontaktní zateplení. Kontaktní zateplení se týká zejména střechy domu. Izolaci střechy je vhodné provést pod taškami střechy. Používají se na ni speciální polystyrénové tvarovky. Tyto se dají na latě a do nich se vkládá krytina. Další bod pro úsporu energii je hotov.

Tip: Čištění fasád od společnosti AXIOM REAL.

Nový kotel pro vytápění domu je vhodné instalovat až po dokončení rekonstrukce zateplení domu. Vhodné je zvolit poté kotel kondenzační, který může nahradit plynový kotel. Úspora energie při použití kondenzačního kotle je 15 %. Další možností je zvolit pro vytápění domu tepelné čerpadlo. Vyžaduje nízké teploty ve vytápěcím systému a úspora energie je citelná.

Energetická rekonstrukce domu, která je provedená odborně a koncepčně, vede k úspěšnému výsledku a úsporám nejen energetickým, ale i finančním.

Pasivní domy, aneb budoucnost klepe na dveře

Pasivní domky, aneb budoucnost klepe na dveře

Rádi byste si pořídili hezký a velký dům, kde byste se cítili komfortně, kde byste mohli aktivně pracovat, užívat si života, bavit se, hrát si se svými dětmi nebo jenom tak lenošit?

Krásné teploty uvnitř téměř bez topení

Autor obrázku: Jeremy Levine

Pokud máte nároky na pohodu vnitřní části domu a preferujete stálou teplotu domu, jak v parných dnech léta, tak i v mrazivých zimních dnech, tak jste tu správně. Budete mít přísun čerstvého vzduchu, aniž byste museli řešit průvan, který by vám mohl ublížit, mohli byste nastydnout nebo řešit, co to udělá s okny, které se velkým průvanem zavřou.

Takový pohodlný život je možný v domě, který nemá o mnoho vyšší náklady, než jaké byste věnovali na novostavbu. Dokonce můžete ušetřit až 90 procent nákladů za vytápění. Že to není možné? Ale je, nejde o žádné náročné technologie, které by finančně zatížily vaši kapsu tak, že už byste si nemohli dovolit žádný jiný komfort, ani nebude nijak náročný na obsluhu.

Seznamte se s pasivním domem

O čem je řeč? O pasivním domu, ze kterého se dostane málo tepla ven, takže nepotřebujete klasický vytápěcí systém. Využíváte energie ze sluníčka, z lidí, kteří obývají tento dům, ale i z elektrických spotřebičů, které vám mohou vyhřát celý dům. Zní to jako sci-fi?

Život v pasivním domě nejsou jenom úspory na vytápění, ale můžete se pobytem zde zbavit taky zdravotních potíží, které vás obtěžovaly. Celý den i noc jede filtrace vzduchu, která zbavuje dům všeho prachu a nečistot, a to je vhodné jak pro alergiky, tak taky pro ženy, které si chtějí usnadnit úklid. Větrací systém přivede do domu tolik vzduchu, kolik potřebujete a navíc se zbavíte plísní, které jsou tak častými nevítanými hosty panelákových bytů. V domě máte jenom krásně čerstvý vzduch.

Bydlení bez plísní a nečistot

Pasivní dům je tedy jako stvořený pro moderní lidi, kteří mají rádi komfortní prostřední zbavené různých plísní a nečistot, které se do domu nosí zvenčí.  Ty se hromadí ve formě plísní, pokud jde o zateplený prostor, ve kterém se můžeme střetnout s tepelnými mosty. Proto vidíme v panelových bytech tak častou plíseň právě v místech, která jsou nejstudenější. Mohou být jak v dětském pokojíčku, tak v ložnici, a to opravdu nevhodné pro celoroční bydlení. A to v pasivních domech vůbec nehrozí.

Máme pro vás snadné způsoby, jak zazimovat váš domov a snížit tak náklady na vytápění 1. část

Máme pro vás snadné způsoby, jak zazimovat váš domov a snížit tak náklady na vytápění 1. část

Pokud je zimní sezóna studenější než normálně, tak budete předpovídat, že spotřebitelé se budou muset snažit zvýšit účinnost svých systémů na vytápění, a tak nižší měsíční náklady za energie nebudou, ale zůstanete v teple po celou zimu. Avšak každý rok, lidé zapomínají, že když budou dodržovat velmi jednoduché kroky, mohou ušetřit stovky korun na účtech za energii. Není nic jednodužšího, jako umístění těsnící pásky podél dveří, což trvá jen několik minut a výrazně to sníží energetické ztráty a náklady.

Blokové návrhy

Vlastníkovi domu může unikat 5 až 30 procent energie z domova. Chcete zajistit, aby se studený vzduch neplížil přes průvan v oblastech domu, kde je to možné? Zkontrolujte tedy, zda kolem oken, dveří a jiných ploch, které by mohly mít otvory nebo mezery, neuniká teplo nebo naopak, chladný vzduch nevniká dovnitř, jako je u podkroví nebo sklepů.

Jakmile jste zjistili takovou situaci, jenž se u vás nacházejí, nainstalujte podél dveří tradičně používané povětrnostní těsnění proti vlivům počasí, aby jste ochránili oblasti, kde by mohl vznikat průvan.

Vyberte si energeticky úsporné topné systémy

Přechod na energeticky účinné vytápění může být jedním z nejúčinnějších způsobů, jak snížit spotřebu energie. Zvažte výměnu jakéhokoliv zařízení, které je staré více než 10 let, včetně zastaralých kotlů, radiátorů, tepelných čerpadel a pecí. Vysoké kotle mají kondenzační účinnosti, použité ve spojení s nízkoteplotními topnými systémy, což vám pomůže výrazně snížit spotřebu energie a zajistit návratnost investic.

Zazimujte si svůj dům – třetí část

Zazimujte si svůj dům – třetí část

Po první a druhé části je tady poslední, třetí s radami ohledně izolace a venkovní péče o dům.

Přidejte izolaci

Vzhledem k tomu, že teplý vzduch stoupá nahoru, tak nejúčinnějším způsobem, jak ušetřit na vytápění je mít dostatečnou půdní izolaci. Přidat izolaci znamená, že je nutné zajistit minimálně 12 cm v podkroví. Pokud napohled vidíte vaše stropní trámy, potom strop potřebuje více izolace. (Pokud budete vrstvit izolaci nahoru na první izolaci, nepoužívejte druh, který má podporu papíru, protože to bude působit jako parotěsná zábrana a může to způsobit problémy s vlhkostí). Díky této izolace opět ušetříte.

Izolujte všechny trubky, které běží přes sklepy či garáže. Zabalte je pěnovou pryží nebo sklolaminátovou izolací, která je k dispozici v železářství. Pokud máte opravdu obavy ze zmrznuté potrubí, můžete jej tedy nejprve zabalit topnou páskou, která je v podstatě elektrickým kabelem, který vyzařuje teplo.

Izolujte veškeré potrubí v nevytápěných prostorech, jako jsou prostory, kde procházíte a podkroví. Některé domy s ústředním topením mohou ztratit až 60% své ohřátého vzduchu, pokud není dobře připojené a izolované, nebo pokud musí cestovat přes nevytápěné prostory. Zalepte mezery a spáry. Zabalte kolem izolací váš ohřívač vody (bojler).

Připravte váš domov na zimu i zvenčí

Zkontrolujte okraje střechy, aby voda nemohla vstoupit do domu. Vyměňte opotřebované šindele nebo tašky. Vypusťte všechny zahradní hadice. Izolujte všechny vystavené instalatérské trubky. Pořiďte si novou lopatu na sníh v případěm potřeby.

Ostříhejte stromy na zahradě, což je potřeba, aby se zabránilo zimnímu zranění. Vyčistěte okapy. Zvažte instalaci strážce okapů proti napadanému listí. Ucpané odpadní roury a svody mohou tvořit ledové hráze v okapech, ve kterých se voda uchovává, zmrzne a způsobí, že voda bude prosakovat do domu.

Nainstalujte detektory oxidu uhelnatého

Zkontrolujte funkčnost vašich detektorů kouře a vyměňte baterii. Nainstalujte detektor oxidu uhelnatého do blízkosti kotle a nebo kamen na dřevo. Kupte si hasicí přístroj nebo vyměňte přístroj starší víc jak 10 let.

Připravte si nouzový plán

Kupte si svíčky a zápalky nebo zapalovače pro použití během výpadku elektřiny. Uchovávejte navíc balenou vodu a nezkazitelné zásoby potravin, jako jsou konzervy (včetně krmiva pro domácí zvířata, pokud máte domácího mazlíčka), přikrývky a lékárničku na suchém a snadno přístupném místě.

Zazimujte si svůj dům – druhá část

Zazimujte si svůj dům – druhá část

Krb nebo krbová kamna

Komíny nutně nemusí být vymeteny každý rok, ale měly by být zkontrolovány před každou topnou sezonou. Nicméně, rozsáhlé použití dřeva v kamnech, vám dává znamení si nadiktovat čištění, když se nahromadí větší vrstva sazí. V případě potřeby, zavolejte kominíka, jenž odstraní saze.

Zkontrolujte uzávěr a otvor na vrcholu komína, abyste se ujistili, že bude držet, aby se dovnitř nedostali hlodavci ani ptáci. Zkontrolujte krbovou klapku pro řádné otevírání a zavírání. Nechte si ji zavřenou s výjimkou při použití, aby se dovnitř nedostal studený vzduch. Nainstalujte skleněné dveře na krb nebo kamna a udržujte je zavřené, když je nepoužíváte, aby se minimalizovaly tepelné ztráty a pronikání vzduchu.

Zásoba dřeva

Zásoby dřeva uchovávejte na suchém místě, daleko od exteriéru vašeho domova.

Zablokujte všechen únik vzduchu dovnitř a ven

Najděte a zadělejte zjevné úniky kolem vašeho domu, aby váš domov byl útulný a studený vzduch zůstal venku, tam, kam patří. Chcete-li najít netěsnosti, obejděte celý vnitřek domu u dni, když zrovna fouká venku vítr a držte zapálenou vonnou tyčinku (bezpečnější než svíčka) proti typickým průvanovým oblastem, jako jsou venkovní dveře a okna. Průměrný domácí únik může mít částku do ekvivalentu 9 metrů čtverečních v otvoru ve zdi.

• Použijte těsnící zbraň, kterou použijete pro těsnění na všechny oblasti uvnitř a venku, kde můžete vidět škvíru, mezeru, nebo cítit průvan.

• Kolem oken a dveří též dejte těsnící pásky, protože jsou to místa, kde průvan může mít volnou ruku, když nezasáhnete.

• Naneste těsnění kolem venkovních kohoutků i jiného potrubí, také tam, kde dráty vstupují do domu.

• Použijte soupravy pro zateplování oken k utěsnění okna a balkonových dveří.

• Zakryjte sklepní okna plastovými vzduchotěsnými štíty.

Zazimujte si svůj dům – první část

Zazimujte si svůj dům – první část

Někteří odborníci tvrdí, že je možné snížit částku za energii na polovinu, pokud je váš domov správně zazimovaný.

Úspory jsou větší ve studený zimních regionech, ale i osoby žijící v oblasti, kde teplota klesne pod bod mrazu, mohou udělat jednoduché kroky, aby snížili jejich náklady na vytápění. Sledujte svůj seznam energie, jak snižujete své účty za topení, snižujete emise oxidu uhličitého a přitom šetříte ekologicky – ať už ve vlastním nebo v nájmu.

Zkontrolujte a ujistěte se, zda v oblasti kolem vašich kamen není nic hořlavého ani v blízkosti nic uloženo. Ujistěte se, že vaše kamna pracují po letní pauze tím, že kouknete na termostat, kde se objeví 80 stupňů, tudíž by měla čerpat z tepla.

Nezapomínejte na filtry, které je dobré občas nahradit staré novými. Pokračovat v nahrazování jednou měsíčně v průběhu topné sezóny. Je-li to možné, použít raději opakovaně elektrostatické filtry, které je možné prát.

Zvažte instalaci programovatelného termostatu, který může automaticky zapnout ohřívání v noci a ve dne a zvýšit tak teplotu během ranních a večerních hodinách, když jste i nejste zrovna doma.

Dobrým nápadem je i to, abyste si nechali odborníkem zkontrolovat svoje kamna jednou za rok nebo za dva. Kontrola by měla zahrnovat posouzení vašeho termostatu a ohřívání a prohlídku výměníku tepla v kamnech (krbová atd.).

Pokud je váš domov vytápěn teplovodním radiátorem, vypouštěcí ventily mírně pootevřete. Když se objeví voda, tak je zavřete. Tak necháte uniknout vzduchu, který byl zadržován v topení.