Vytvořte si doma krásnou podzimní výzdobu z toho, co máte na zahradě

Každá žena si přeje, aby byla její domácnost hezká a vyzdobená. Většinou také chceme, aby byla dekorace originální, levná, aby vyhovovala našemu vkusu i celkově dotvořila ráz interiéru či exteriéru v duchu, v jakém je tvořen.

Jestliže máte to štěstí a máte zahradu s keři, trávou, květy, které po odkvetení vytvoří hezké okvětí, mochyně a další „drobnůstky“, můžete si podzimní výzdobu vytvořit během pár hodin a to pro celý dům i exteriér.

Co budete potřebovat

K tomu, aby se to u vás doma hezky „podzimního“, postačí, abyste z proutků z keřů nebo ovocných stromů ostříhala větvičky a smotala je ve věnec. Pokud chcete dekoraci na stůl nebo komody atd., budete potřebovat kůru ze stromů ve větších „plástech“, příp. dokoupit mističky nebo položky, na které budete všechny přírodniny ukládat.

Důležitými pomůckami jsou tavná pistole, tužka, nůžky, nůž, vázací drát.

Pak už nezbývá než nasbírat vše, co na zahradě najdete, ať už jde o mech, šišky, vysokou trávu, uschlé plody ostružin, malin, oříšky, také lampionky v oranžové, červené, žluté či zelené barvě z mochyně, krásné jsou i tmavé kuličky z živého plotu, větvičky, šišky atd.

Nebojte se a pusťte se do toho

Také se vám stává, že se nemůžete odhodlat a několikrát přemýšlíte, počítáte, měříte, navrhujete… jak co uložit, aby celá dekorace působila co nejlépe. Avšak vězte, že cokoli vyrábíme ručně, i když se nám třeba výsledek nelíbí na 100%, pro ostatní je úplně krásný. Takže se nebojte a skutečně tvořte.

Jak vše ukládat?

Jestliže děláte věnec, nejdříve pruty smotejte, můžete je i proplést, nebo jen tak vedle sebe obvázat vázacím provázkem. Tavnou pistolí upevňujte nejdříve větší věci, nebo zaplétejte do věnce či jedno do druhého to, co má stopky. Poté, co vše zaschne můžete ještě dekoraci dozdobit třpytivým sprejem, mašlemi v podzimních barvách nebo vyřezávanými dřevěnými doplňky. Ať už vyrobíte svícen, věnec, závěsný předmět na stěnu či cokoli jiného, náklady budou téměř nulové a váš dům vyzdoben tak, jak jej nemá nikdo jiný.

Květinová výzdoba, která vám vydrží

Květinová výzdoba, která vám vydrží

Mnoho žen má rádo květinovou výzdobu. Pokoj či byt je hned živější. Avšak někdy se stane, že na květiny zapomenete a ony vám nedopatřením zahynou. A proto je úplně ideální udělat si dekoraci z květin, které suché již jsou.

Jak mohu květinu usušit?

Samozřejmě, že lze již koupit navázanou sušenou květinovou výzdobu, ale pokud jste šikovná žena, můžete si usušit a navázat květy samy doma. Květiny stačí dát na suché a tmavé místo, aby nevybledly. U některých druhů se také doporučuje, aby květiny byly pověšené hlavou dolů. Pověšení je snadné, jen na květinu přivážete provázek, který později pověsíte, tak aby květiny visely ve vzduchu. Důležité je, aby byl provázek opravdu dobře přitáhnutý, protože když kvítí vysychá, tak se snižuje jeho objem, a tak může dojít k pádu. Některé ženy urychlují proces sušení a pomáhají si mikrovlnou troubou.

Co všechno lze usušit?

Někteří si myslí, že lze usušit každou květinu, ale pravdou je, že ne každá květina je vhodná k usušení. Ovšem kytice, které dostáváte od svých manželů, přátel a podobně, ty ve většině případů usušit lze. Mezi nejoblíbenější patří samozřejmě růže, které výborně vypadají, i když jsou suché. Avšak stejně dobře také vypadají slunečnice či jiřiny a klidně můžete na louce posbírat bodláky, protože ty jsou suché výbornou dekorací. A pak jsou květiny, které jsou přímo určené k usušení, což jsou například slaměnky, ale také levandule, která váš dům nejen ozdobí, ale také ovoní.

Navázaná květina či originální obrázek?

Ze sušených květin si můžete sami navázat kytici, podle barev, které se vám hodí do domu a podle toho, co se vám líbí. Ale kromě klasické ozdoby si můžete z květin vyrobit i originální obrázek. Je to jednoduché – stačí, když si koupíte rámeček a namísto fotografie do něj nalepíte usušenou květinu anebo malou kytičku ze sušených květin. Vypadá to opravdu příjemně, zejména pokud máte domácnost v přírodním stylu.

Zajímavé kreace

Samozřejmě, že z tohoto kvítí si můžete vyrobit více zajímavých věcí, které mohou doplnit vaši domácnost. Můžete si dokonce vytvořit rámeček ze sušených květin. Velmi efektivně vypadá, když si rámeček oblepíte bodláky. Anebo si klidně můžete z kvítí udělat velikonoční věnec na dveře a podobně.

Sušené květiny mají i své mínusy

Pravdou je, že ve skutečnosti ani sušené květiny nevydrží věčně. Výhodou je, že je můžete často obměňovat, a tak budete mít stále nové doplňky. Další a o to větší nevýhodou je, že ať chcete či nechcete, tak ve vaší domácnosti se neustále víří prach. A právě tento prach zůstává i na sušených květech a špatně se z nich čistí, takže se může stát, že květy po době zašednou.

Sušené květy jsou přírodním a velice krásným doplňkem domácnosti, zkuste si jimi vyzdobit i váš dům.

Zdobíme stromeček jako za dávných časů

Zdobíme stromeček jako za dávných časů

Každý rok přemýšlíte nad tím, jaká barva vánočního stolu a baněk je právě moderní? Jestli máte tu svou už vystřídat anebo ještě jeden rok vydrží. Kdysi to bylo jednodušší, protože na místo baněk se stromek zdobil přírodními věcmi, které nepodléhaly módním trendům.

Slaměné ozdoby ještě nejsou pasé

Kdysi byly nejčastější dekorací stromečku slaměné ozdoby. Ze slámy se vyráběli nejen andělíčci, ale také různé vločky a podobné tvary, které k zimě a Vánocům patří. Dnes je sláma zaměněná za moderní a umělé materiály, avšak je to trochu škoda, protože tyto ozdoby jsou opravdu pěkné a dnes i originální. Navíc si je můžete vyrobit doma sami, takže vás to téměř nic nestojí a ještě zaměstnáte své malé ratolesti.

Inspirace přímo z lesa

Pokud jste někdy šli na procházku lesem v zimě, tak jste si určitě všimli, že krásnou ozdobou všech stromů jsou šišky. Vypadá velice krásně, když se na šiškách třpytí sníh. A vy můžete mít takové krásné ozdoby klidně na svém vánočním stromečku. Stačí jen, když si nasbíráte šišky v lese a ty potom buďto nastříkáte sprejem anebo natřete třpytivým lakem na nehty a budete mít originální baňku z obyčejné šišky. Pokud máte rádi zdobenější věci, klidně můžete na šišku ještě dát mašličku i tavnou pistoli přidat perly, ale i pouze se třpytkami vypadá perfektně.

Ovoce je zdravější, než čokoláda

Mnozí jsou také zvyklí na to, že na vánočním stromečku visí arabesky anebo čokoládová kolekce. Avšak byly doby, kdy nebylo populární mít na stromečku čokoládové figurky a namísto nich viselo sušené ovoce. Nejen, že jde o další přírodní materiál, který ke stromečku pěkně pasuje, ale také se vám do domu rychle dostala vánoční atmosféra, protože ovoce krásně vonělo.

V oříšku nepouštíme jen lodičky

Mezi jednu z mnoha vánočních tradic patří pouštění lodiček na slupce od oříšků. Pravdou je, že oříšky o Vánocích hrají velkou roli, protože patří do mnoha druhů cukroví, jsou součástí tradic a nakonec mohou být i vaši vánoční ozdobou na stromečku. Stačí, když je ozdobíte jmelím či mašličkou, mohou být i oříšky krásnou baňkou.

Kurz tvoření aneb Využíváme zbytky

Další možnost, jak můžeme vyrobit krásnou ozdobu na stromeček a zároveň zužitkovat zbytky je vyrobit si papírovou baňku. Jej výroba je velice jednoduchá. V případě, že už máte všechny dárky zabalené a zbyly vám malé kousky balicího papíru, tak je nevyhazujte. Nastříhejte je na malé čtverce a vystřihněte si kruhový podklad nejlépe s tvrdého papíru. Potom nastříhané čtverečky slepíte do tvaru kornoutu a postupně je budete lepit na kruhový základ. Po několika vrstvách vám z toho vyjde tvar podobající se vločce, kterou můžete uprostřed ozdobit ještě perličkou a máte originální a nápaditou baňku.

Každý může mít originální ozdobu na svém vánočním stromečku, zejména pokud si jí vyrobíte doma sami.

Jak se rozhodnout, živý nebo umělý strom – druhá část

Jak se rozhodnout, živý nebo umělý strom – druhá část

Co na to říkají obchodní skupiny, které zastupují vánoční stromky

Oba stromy mají plusy a minusy v oddělení eko-stopě. A kdo lépe může mluvit o každém stromu (a upozorňují na nedostatky jiných) než-li obchodní sdružení.

Na webových stránkách jsou uvedené farmy a pěstitelé skutečných, živých stromů, ale neříkají nic moc o umělých stromech kromě toho, že živé vánoční stromky nejsou jen voňavé a krásné, ale jsou i lepší pro životní prostředí, než umělé stromy, které jsou levnější, bezpečnější, snadno se udržují a jsou vynikající volbou pro vaší rodinou tradiční vánoční oslavu.

Zástupci zájmů umělých stromů zastupují tyto stromky, které mají asi 85 procent pravděpodobnosti, že byly vyrobeny v Číně. Jejich web má spoustu „zastrašovacích“ obsahů o skutečných stromech a jejich vznícení, a ujišťují tím, že chyby nejsou na těchto živých stromech, jenž se právě chystáte koupit. Co však není uvedeno, je skutečnost, že téměř všechny umělé stromy jsou vyrobeny z plastů, které jsou škodlivé a nerecyklovatelné.

Klady a zápory

Takže, který strom je ten dobrý a je hezký? Mnozí odborníci poukazují na to, že uhlíková stopa a celkový dopad na životní prostředí je minimální v porovnání s tím, co způsobují každodenní jízdy. Takže byste mohli udělat pokání za několik dní tím, že budete jezdit na kole nebo budete jezdit s někým po zbytek prázdnin.

Možná skutečná volbou je ta, která přinese více radosti a štěstí. Pro některé je vina kácení stromů, což žene směrem k falešnému jehličí, které mohou být také mnohem pohodlnější. Pro ostatní je to myšlenka, nahradit přírodní umělým, což není jejich představou příliš radostnou. Nicméně, jsou zde i takoví, kteří přemýšlí hlavou a ne srdce.

Živé stromy jsou primárně pěstované na farmách, aby se minimalizovalo odlesňování. Tyto farmy jsou často marginální pro plodiny, ale pracují se stromy a zachovávají zeleň. Nicméně, pesticidy a chemikálie jsou používané v určitém množství. Skutečné stromy vytvářejí kyslík a pohlcují uhlík ze vzduchu, zatímco jsou naživu. Umělé stromy vytvářejí tovární znečištění.

Živé stromy jsou často recyklovány do mulče. Také zanechávají nepořádek jehličím a vyžadují pravidelné zalévání, zvláště pokud chcete, aby se minimalizovaly ztráty jehličí. Umělé stromy stojí více než skutečné stromy stejné velikosti, ale mají tendenci stát méně v dlouhodobém horizontu, protože mohou být použity po dobu 6-10 let. A více peněz dáte do předem ozdobeného stromu, pokud nemáte již porost, světla a ozdoby.

Umělé stromy jsou vyrobeny z PVC plastu a nakonec končí na skládce. Na druhou stranu, nemusíte jezdit každý rok hledat správný strom. A umělý strom může být ponechán po celý rok, což šetří čas na balení a vybalování. Dopad na životní prostředí skutečného stromu je menší než umělého stromu, ale skutečnost je stále velmi malá.

Vezměme si živý strom

Nejekologičtější způsob, jak si vychutnat vánoční stromek, je koupit živý strom s neporušený kořeny. Najít ho můžete v místní mateřské školce nebo na farmářském trhu. Vykopejte si díru, když si koupíte strom, a jen ho udržujte v domě po dobu jednoho týdne.

Jak se rozhodnout, živý nebo umělý strom – první část

Jak se rozhodnout, živý nebo umělý strom – první část

Zdobení o Vánocích často zahrnuje i vánoční strom. Každý rok se koupí spousta živých stromů a také umělých. Vzhledem k tomu, umělé stromy jsou obvykle opakované, počet umělých stromů neubývá a můžete si vybrat z několik velikostí i barev a provedení.

Ale která volba je ekologičtější, je to snad pokácený strom v obývací pokoji, který izoluje uhlík, nebo je to koupený umělý strom vyrobený v Číně, který může vydržet 6 a více let, ale přesto některé skončí na skládce? Pravá volba pro životní prostředí nemusí být jednoznačná.

Stručná historie umělého stromu

První umělý strom

Podle některých zdrojů byl dřevěný strom ve tvaru pyramidy se svíčkami, jenž byl postavený u kostela v Betlémě v Pensylvánii v roce 1747. Ale mnohem větší pozornost byla věnována stromu z peří, který byl nejprve postaven v roce 1880 v Německu, kde odlesňování povzbudilo tuto tradiční alternativu. Tyto neživé stromy byly vyrobeny z ekologicky barvených husích per připojených k drátu větví kolem tenkého dřevěné sloupku, který sloužil jako kmen stromu. Svíčky a ozdoby byly také zavěšeny.

Pak v roce 1930 společnost Brush Addis vytvořila umělý vánoční strom vyrobený ze stejných zvířecích štětin používaných stejné jako u WC kartáčů, ale byla obarvená na zeleno. Štětiny stromu byly méně hořlavá a silnější než-li husí pera stromu v Německu.

Hliníkové stromy se objevil až v roce 1958 a byly prodávány asi 20 let. Je ironií, že tyto stromky byly nejvíce populární v roce 1965, kdy se poprvé v USA vysílal Charlie Brown a jeho vánoční píseň Christmas. Avšak negativní ošetřování stromu změnilo názor veřejnosti.

Dnes je většina umělých stromů vyrobených na ropné bázi PVC, kdy při výrobě vznikají karcinogeny. Umělé stromy mohou také obsahovat olovo, které se může šířit v interiéru. Pokud jsou dříve zdobené, nemohou být recyklovány na konci jejich životního cyklu.

Na poslední chvíli – netradiční adventní dekorace bez jehličí

Na poslední chvíli – netradiční adventní dekorace bez jehličí

 

Advent už je s ice v p lném proudu , a le proč s i třeba ještě dodatečně nevyzdobit byt stylovými dekoracemi nebo se jimi nechat alespoň inspirovat?

K Vánocům již tradičně patří vůně jehličí a zelená, červená nebo fialová barva. Ne vždy ale náš voňavý výtvor vydrží pěkně zelený a svěží až do Štědrého dne. Co si tedy letos zkusit vyrobit dekorace jiné, trvanlivé, jejichž některé součásti můžete směle použít i další rok. Navíc je jejich příprava skutečně velmi jednoduchá a zvládne ji každý začátečník.

Barvám letošních Vánoc dominuje dle profesionálních aranžérů bílá a stříbrná, takže pokud budete chtít být opravdu „in“, použijte materiál v těchto odstínech, ale samozřejmě můžete vytvářet barvené variace dle vlastního vkusu, které se budou líbit jen a jen vám. Fantazii se meze nekladou.

Pro inspiraci uvádím dva příklady adventních svícnů, jejichž základ vždy tvoří keramické nádoby, které mám doma již několik let, a pokaždé se jejich podoba promění volbou jiných dekorací.

Adventní svícen „lodička“

Na výrobu tohoto svícnu budeme potřebovat:

1 keramickou stříbrnou lodičku
1 balení květinářské aranžovací hmoty Oasis
1 balení tzv. andělských vlasů (na výplň)
1 stříbrnou stuhu na ozdobu
4 – 6 drobných dekoračních hvězdiček
1 ozdobně nařezanou limetku
4 vyšší svíčky
4 držáky svíček na zapíchnutí
Postup:
Nastříháme si hmotu Oasis dle tvaru lodičky a vložíme ji dovnitř, je důležité, aby hmota pevně stála na dně lodičky, aby se potom svíčky nekácely. Do hmoty s pravidelnými odstupy zapíchneme držáky a svíčky na ně nasadíme.
Chomáči „andělských vlasů“ vyplníme vnitřek tak, aby se zakryla hmota s držáky, naaranžujeme stuhu, volně položíme hvězdičky a limetku.
Tato varianta je velmi jednoduchá a časově nenáročná, přesto velmi efektní. Stejným způsobem lze vyrobit svícen třeba jen s jednou svící na Vás štědrovečerní stůl.
Lodičky jsou v poslední době docela hitem, stejně tak jako štolové adventní svícny, upouští se od klasického tvaru kulatého věnce a preferuje se vodorovné zarovnání svící. Všechny použité materiály se dají zakoupit v dobře zásobených květinářstvích či hobby marketech.

Keramický adventní věnec

Základ této dekorace tvoří keramický věncový korpus, který je původně určen k aranžování větviček či květů, které vydrží čerstvé díky možnosti závlahy, která se lije do dutého těla věnce.

My ale vyrobíme bleskovou adventní dekoraci z následujícího materiálu:

1 keramický korpus – věnec

4 válcové svíčky

4 stuhy na uvázání mašle

1 dekorační umělá květina

Postup:

Vše naaranžujeme na věnec, můžeme třeba použít i větší množství živých květů, které můžeme po uvadnutí zase obměnit, či zelených větví nebo jiných, pro Vánoce typických rostlin (zelené nebo zlaté jmelí, cesmína atd.).

Přeji zábavné tvoření a hodně radosti z nových dekorací! Nezapomeňte se inspirovat našimi tipy na adventní věnce na stůl.

Vánoční výzdoba domova

Vánoční výzdoba domova

vánoční stůlUž se nám zase blíží Vánoce a kromě pohodové atmosféry k nim neodmyslitelně patří i výzdoba. Dekorací, kterými si můžete zkrášlit byt nebo dům, jsou spousty, a i když se na trhu každý rok objevují nové a nové výrobky, někteří z nás stále sází na tradiční věnce a stromeček.

Adventní věnec

Přesně měsíc před Vánocemi začíná advent -doba, kdy se dospělí začínají připravovat na Vánoce a děti nedočkavě odpočítávají příchod Ježíška. Letos první adventní neděle připadá na 27.listopadu, proto už nezbývá moc času na výrobu věnce, který bude zdobit náš stůl.

Adventní věnec si klidně můžeme vyrobit sami doma, i když větvičky z jehličnanů, tisu nebo túje dělají značný nepořádek. Navíc se musí nakoupit velká spousta věcí, na které už kolikrát taky nezbývá čas. Odměnou pro nás ale potom je pohled na náš bezpochyby krásný výtvor, kterým se můžeme pochlubit všem našim návštěvám. Pro ty, kteří nemají náladu věnec vyrábět, nezbývá než ho koupit.

Každý týden potom postupně zapalujeme svíce, až nám nakonec hoří všechny čtyři. Ale to nejdůležitější na co nesmíme zapomenout je zhasínat svíčky, když odcházíme z domu a nenechávat je bez dozoru, protože jinak by se nám mohl rozsvítit celý dům i bez vánočních světýlek.

Stromeček

cukrovíNa Vánoce by neměl chybět stromeček v žádné domácnosti. Tahle krásná ozdoba sice nadělá nepořádek, ale nádherně provoní byt lesními vůněmi, ať už je to borovice, jedle či smrk. Jediné, co domov neprovoní je umělý stromek. Ten je ale z jiného hlediska o něco praktičtější – lépe se na něj věsí ozdoby, nikde nás nepíchá a nemáme ruce od smůly. Vůni lesa a s tím i navození vánoční atmosféry nám ale nenadělí. Děti budou mít určitě větší radost, pokud jim pořídíte živý stromeček, koneckonců na Štědrý den si budou stejně všímat jenom dárků.

Ozdoby na stromek

Stromeček je konečně ve stojanu. Po tom, co se několikrát vyvrátil a my jsme byli nuceni ho přivázat k nábytku, se tváří, že se konečně nechá nazdobit. Ale jak?

Na trhu jsou různé dekorace, kterými můžeme stromek ozdobit. Pověsit se na něj dá prakticky cokoliv. Někdo preferuje klasické slaměné ozdoby, někdo zase skleněné. Dají se na něj ale pověsit také ozdoby ze dřeva, papíru nebo z čokolády. Někdo stromek ladí dokonce podle barev místnosti, ve které se nachází. Stromek nám zpestří a oživí barevný řetěz nebo svíčky, na jeho vrchol potom můžeme umístit špici nebo hvězdu.