Dětský pokoj – Jak ho zařídit

dětský pokoj

Dětský pokoj – Jak ho zařídit

Přírůstek je na cestě a vy stále nevíte, jak mu zařídit pokoj. Bude to chlapeček nebo holčička? Vymalujeme pokoj na modro nebo na růžovo? A jak by měl vlastně celkově vypadat? Všechno řeší světlé barvy navozující příjemnou atmosféru a pocit bezpečí a to jak maminkám, tak i miminkům.

Novorozenec napřed barvy moc nevnímá, protože všechno je pro něj nové, zajímavé a složité. Později mu ale určitě udělá radost malý motýlek na stěně, kytička nebo zvířátko. Naučí se poznávat tvary a barvy a jeho pokoj mu poslouží zároveň i jako kniha poznání.

dětský pokoj 2Problém většinou nastává s velikostí pokoje. Kterou místnost mu věnovat? Jestli jste ochotni kvůli novému přírůstku přestěhovat celý byt či dům, je to také jedna z variant, ale proč prostě neudělat pokojíček z místnosti, kterou jste už předem vybrali? Pokoj nemusí být nijak velký, protože se dá opticky zvětšit jak barvou stěny, tak rozestavěním nábytku.

Zdi pro miminko by ale měly být hezky barevné, například žluté, růžové nebo fialkové. Není na škodu nalepit nebo pověsit na zeď nějaké pěkné obrázky, či nálepky, nebo na zdi dokonce něco namalovat. Děťátko pak bude v krásném pokojíčku plném barev.

Mezi nezbytný nábytek patří postýlka a přebalovací pult, dále můžete pořídit i nějakou menší skříňku na hygienické potřeby pro miminko a na plínky, která se dá koupit i jako součást přebalovacího stolu, abyste nemusela chodit nikam daleko a mohla se jenom pohodlně sehnout pro potřebné věci. Co se týče barvy nábytku, měl by být opět světlejší – bílý nebo světle hnědý. Hodně tmavý nábytek není moc vhodný. Meze se nekladou ovšem ani tady, co se týče dekorací – i na skříňce může být nějaký ten brouček, ptáček či zvířátko, ale pozor, aby to nakonec v pokojíčku nevypadalo jako v zoologické zahradě.

Na trhu se objevují různé druhy postýlek od plastových, přes dřevěné, dokonce existují i železné. Většinou se ale setkáváme s dřevěnými variantami, někdy opatřenými malou konstrukcí na nebesa. Pak už stačí koupit jenom nějaké hezké povlečení. Na rám postýlky ještě můžete připevnit kolotoč se zvířátky či jinými veselými věcmi. Určité kolotoče dokonce hrají příjemnou uspávací melodii, na kterou ovšem některé děti reagují negativně. Určitě ale nic nepokazíte tichým kolotočem s poletujícími zvířátky a broučky.

Hezky vybavená místnost bude působit příjemně nejen na dítě, ale určitě i na vás.

Jak si vybavit byt, pokud žijete sami

Jak si vybavit byt, pokud žijete sami

Pokud bydlíte sami, tak máte velkou výhodu v tom, že si byt můžete zařídit přesně podle toho, jak si sami budete přát a nikdo vám do toho nemůže mluvit. Sami si určíte, jak chcete, aby to u vás doma vypadalo. Je tedy čistě ve vaší režii, v jakém stylu byt bude a co si do něj dáte. Můžete si splnit svůj sen o ideálním bydlení, které bude jen podle vás.

Řekněte si, co ve svém bytě budete chtít mít a co si koupíte. Nikoho se neptejte na to, co byste si měli koupit a co ne, ale kupte si přesně to, co se vám líbí. Pokud si doma nechcete bůhví jak vyvařovat, tak neinvestujte zbytečně mnoho peněz do kuchyně a do kuchyňské výbavy.

Pokud ale patří vaření k vašim oblíbeným činnostem, tak klidně investujte peníze do pořádné kuchyňské výbavy. Jestliže se vám nebude chtít pořád dokola uklízet, pak si vyberte minimalistický styl, který bude v čistých liniích.

Do bytu si nepořizujte zbytečné lapače prachu. Pokud ale milujete dekorace a chcete je v bytě mít, tak se jich nebojte. Dekorace udělají z vašeho bytu zajímavý, a pokud se tam budete cítit útulně a dobře, není důvod se dekoracím bránit. Klidně sáhněte po věcech, které vás a vaši povahu dostatečně vystihují. Nebojte se obrazů a fotografií, které vám připomenou to, co jste si v životě prožili.

Bydlíte-li sami, tak máte tu výhodu, že nemusíte řešit, jestli si uklidíte dnes, nebo zítra a jestli přijdete domů ve 12, nebo až ráno. Pokud jste muž, tak svůj byt vybavíte velmi skromně a to tím nejnutnějším. Ženy pak hlavně kladou důraz na šatní skříně, botníky a poličky na kosmetiku. Ženy, které žijí single, pak většinou mají nějaké domácí zvířátko, které jim nahradí partnera a to má samozřejmě také své místo v jejich bytě.

Bydlet single vlastně vůbec není na škodu a berte to jako výhodu, protože se nemusíte ničím nikomu podřizovat, ale vše bude pouze podle vás.

Jak si správně vybrat bytové zařízení

Autor obrázku: Wicker Paradise

Jak si správně vybrat bytové zařízení

Nábytek představuje dlouhodobější investici. Nekupujeme ho tak často, jako oblečení. Také je podstatně dražší a nevyjde z módy každou sezónu, naštěstí. Musíme si proto důkladně promyslet, co potřebujeme, jakému účelu bude nábytek sloužit a kam ho umístíme. Tyto úvahy sledují jediný cíl: aby sloužil nám, ne my jemu.

Dříve, než si koupíme určitý kus nábytku

Před nákupem vybavení se přesvědčte o následujících faktorech:

  • Zda se vejde na místo, které máme k dispozici. Kromě šířky, hloubky a výšky nábytku potřebujeme i prostor nutný k jeho užívání (např. otevírání dvířek, vytahování a stlaní lůžka atd.)
  • Zda nábytek odpovídá svými rozměry předmětům, které do něj chceme uložit (např. hloubka a výška polic v knihovně)
  • Zda se dá s nábytkem snadno manipulovat, dá se snadno přemístit, nebo je naopak příliš těžký, což komplikuje úklid i stěhování.
  • Zda nábytek zapadá do prostředí. Vě většině případů již nějaké zařízení máme a chtěli bychom si ho ponechat. Zařízení, které od prvopočátku není komplexním zařízením pokoje, se dá mnohem snadněji kombinovat s jinými jednotlivými kusy.

Materiál, jeho zpracování, tvar nábytku, jeho čalounění, vzor a barva potahů, to vše rozhoduje při koupi. Nezapomeňte, že jednoduše tvarovaný nábytek přežije řadu módních vln, aniž by vypadal nemoderně. Efektní ozdoby často zakrývají nekvalitní materiál i zpracování.

Přírodní povrchová úrava působí přirozeně, zbytečně nábytek nezvýrazňuje a dá se proto lépe kombinovat s ostatními barvami v místnosti. Tmavá barva dělá nábytek těžším, upoutává více pozornosti, stává se dominantou místnosti.

Při volbě barev a vzorů musíme být zvláště opatrní. Mnoho barev a vzorů působí rušivě a nesvědčí o dobrém vkusu.

Jak zařídit panelákovou předsíň, aby byla pěkná a zároveň praktická? (první část)

Jak zařídit panelákovou předsíň, aby byla pěkná a zároveň praktická? (první část)

V panelákovém bytě žije v České republice více než polovina obyvatel. Klasická předsíň s vestavěnou skříní je malý designérský oříšek, pokud místnost chceme mít útulnou, pěknou a zároveň funkční.

Pokud do bytu vejdeme, je to první místnost, kterou vidíme, zde si odložíme svršky, boty a klíče a až poté jdeme dále. Takže je logické, že tato místnost musí být příjemná ale zároveň praktická. Na vybavení těchto prostor se mnohdy zapomíná, právě proto, že je to nejméně obyvatelná místnost z celého bytu a netrávíme zde tolik času jako v jiných prostorách.

Běžná paneláková předsíň je poměrně malá na nějaké velké vymýšlení, a pokud jsme zároveň limitováni financemi, pak se nám paleta možností značně zmenšuje. Při zařizování volíme vhodné rozmístění úložných a odkládacích prostor, příjemné barvy a doplňky, které se nám líbí a do interiéru pasují a funkční, zároveň pěknou podlahu. Samozřejmě můžeme zadat rekonstrukci firmě a nechat vše na nich, ať čarují, jak umí. Kdo ale tyto možnosti nemá, nabízíme Vám pár rad, jak si předsíň zařídit sami a pěkně.

Malá předsíň potřebuje především světlo

Paneláková předsíň téměř vždy trpí nedostatkem přirozeného světla, pokud jej tedy nemůžeme do předsíně přivést, pak volíme světla tak, aby nám místnost krásně osvětlila a nebyla ponurá a tmavá (zajímavé a v tomto případě i praktické je použití luxfer).

Praktické hlavně pokud máte děti je pohybové číslo, které se pohybem rozsvítí a také zhasne. Nemusíte pak myslet na vypínače na každé straně chodby. Barvy v malých prostorách volíme spíše světlé a teplé (ty jsou založené na odstínech žluté, hnědé, zeleno žluté a oranžové), vyvarujte se vymalování jen tmavou jednobarvou.

U větších místností je možné kombinovat tmavou a světlou barvu.

Přemýšlíte o bydlení v garsonce? (druhá část)

Přemýšlíte o bydlení v garsonce?

Druhá část

A co dál?

I když jsme radili přepažit místnosti, pokud bydlení je pro dva, tak u jednoho to neplatí. To byste měli spíše všechny odstranit, asi při spaní vařit nebudete. Jedině, že byste byli náměsíční. Jak řešit vybavení garsonky? Předsíň již dořešenou máme, i když je někdy problém s dveřmi od koupelny a wc, které zmenšující tento prostor. Koupelnasprchový kout, jelikož nezabere tolik místa jako vana a nesmíme zapomenout i na umyvadlo. Ale co další místnost? Snažte se ji nepřeplácat nábytkem. Snad všude je kuchyň společná s obývacím pokojem. Ale kde tedy koupit nábytek? Nejlépe uděláte, když si ho necháte vyrobit na zakázku, bude vám tak přesně pasovat na míru.

Kuchyň

Co by nemělo chybět v kuchyni? Samozřejmě kuchyňská linka, trouba, chladnička a určitě i digestoř. Digestoř opravdu nezapomeňte, protože mějte na paměti, že máte obývací pokoj propojený s kuchyní, proto by nebylo dobré, nechat výpary z kuchyně načichnout váš gauč, atd. Pokavaď přijde návštěva a sedne si na pohovku a ucítí čím je načichlá, tak si bleskově vypijí kafíčko a už se víckrát asi neobjeví.

Dvojí využití

Když jsme nakousli tu pohovky či ten gauč, tak byste měli volit rozkládací, kvůli místu na spaní. Takže koupě dobré a kvalitní, abyste nevstávali z ní celí polámaní. Není ke škodě pořídit si vyklápěcí, jenž může mít i dvojí funkci. Když sklopíte dolu, máte na čem spát, když jí sklopíte zpět, tak máte na zdi třeba krásnou poličku. Teď jen zbývá nechat si od odborníka navrhnout celkový plán, kde jaký nábytek bude. Jestliže plánujete do blízké budoucnosti, že byste si chtěli založit rodinu, tak to si raději nechte odborníkem poradit, jak zařídit dětský pokojíček.