Dveře a zárubně bez sebe nemohou být

Dveře a zárubně bez sebe nemohou být

Pokud jste se rozhodli pro koupi či výměnu dveří, tak musíte jednoznačně myslet i na zárubně, protože ty ke dveřím bez pochyby patří a bez nich by to opravdu nešlo. Výběr zárubní je na první pohled jednoduchý, však musíte myslet na to, aby zárubně ladily s dveřmi.

Zlatá klasika

Zárubně na dveře, které jsou tradičním modelem, jsou ty, které vidíme z obou stran. To znamená, že dveře buďto jakoby vystupují ze stěny, že na každé straně jsou třeba o pár centimetrů širší, než stěna. Anebo naopak, v takovém případě jsou zárubně o pár centimetrů užší, než stěna. Samozřejmě, že tyto typy zárubní mohou mít mnoho variant. Nejčastějším materiálem pro zárubně, které jsou užší než stěna je kov a pro opačnou verzi je nejvíce používaným materiálem dřevo, kterým se často zárubně obkládají. Dnes existují i moderní materiály, jako je kovolaminát, který na pohled připomíná broušený nerez.

Všechno v jedné rovině

Pokud nechcete, aby dveřní zárubně ze zdi vyčnívaly anebo se naopak ve zdi schovávaly, můžete mít takové, které jsou v jedné rovině nejen se stěnou, ale také se samotnými dveřmi. Samozřejmě, že existují dvě provedení pro případ, že se dveře otevírají dovnitř anebo naopak ven. Aby dveře, zárubně a stěna tvořili jeden celek, musí se použít septální systém, ve kterém se skrývají panty, protože právě panty dělají efekt, kdy dveře nejsou v přímé rovině se zárubněmi. A díky efektu schovaných pantů se mohou dveře úplně otevřít. Tím, že dáte všechno do jedné linie, dosáhnete v bytě či domě čistý a ničím narušený prostor.

Kde zmizly zárubně?

Posledním a poměrně moderním principem, jak upevnit dveře jsou zárubně, které nelze vidět, proto je také označujeme jako skryté dveřní zárubně. Ačkoliv to v tomto případě vypadá, že dveře zárubně nepotřebují, opak je pravdou, protože zárubně zde jsou, avšak nevidíme je, protože se skrývají ve stěně. Pravdou je, že tento princip vyžaduje jisté úpravy, a proto je lepší rozhodnout se hned při stavbě či rekonstrukci domu, protože si jinak v bytě uděláte pořádný nepořádek.

Zárubně bez dveří

Někteří lidé mají doma jen samotné zárubně, ve kterých dveře chybí. I to je možným řešením, v případě, že máte propojeny dvě místnosti, které svým způsobem k sobě patří a stejně by byly dveře stále jen otevřené, tak je lepší nechat jen zárubně. Nejčastěji se to využívá v prostorech, kde je propojena například chodba s obývacím pokojem, kde se stále prochází anebo když je propojen obývací pokoj s kuchyní, a to proto, aby si i pilná hospodyňka mohla mezi chystáním jídla pobavit se svou návštěvou. V takovém případě je lepší zvolit nějaké ozdobné zárubně anebo je nechat obložit dřevem, aby to nevypadalo jen jako náhodná díra ve zdi.

 

Dveře bez zárubní do místnosti nedáte, avšak naopak to lze, což znamená, že zárubně musíte mít tak či tak, proto přemýšlejte, které se do vašeho interiéru hodí nejvíce.

Jak na zárubně? Aneb zárubeň – neodmyslitelná součást interiérových dveří

Jak na zárubně? Aneb zárubeň – neodmyslitelná součást interiérových dveří

Portál odverich.cz radí, na co si dát pozor při výběru dveří. Všichni známe dveře, ale co víme o zárubních, které jsou součástí dveří? K čemu vlastně jsou a jaké typy můžeme zvolit?

20150923233048

Obložková zárubeň – ostrá i oblá

Nejčastějším provedením zárubně je v současné době obložková zárubeň, která nabízí mnoho možností provedení povrchu. Charakteristickým rysem obložkové zárubně je spojení obložek v rohu – vnější strana obložky je zaoblena (viz obrázek výše). Toto spojení však nemusí být podmínkou. Jak napovídá téma, hrana zárubně může být jak oblá, tak ostrá a účelně by měla svým tvarem ladit k modelu interiérových dveří. Tudíž oblá hrana zárubně s oblou hranou dveří. Analogicky, u ostré hrany dveří by měla být použita ostrá hrana zárubně. Společně pak vytváří jednotný vzhled dveřního kompletu. Nutno zmínit, že oblá hrana je daleko méně náchylná na mechanické poškození.

A jak sladit povrch obložkové zárubně s dveřmi?

Na tuto otázku máme jasnou odpověď. Nabízí se výběr ze dvou variant. Můžeme zvolit buď sladění zárubně s dveřmi barvou a dezénem povrchové úpravy nebo naprosto kontrastní variantu, čímž se zárubeň stane dominantním prvkem interiéru. V takovém případě se dále nabízí možnost sladění se zdí, podlahou či s bytovým nábytkem.

Všechny potřebné informace a mnohé další naleznete v průvodci interiérových dveří.

20150923233056

Když obložková zárubeň zmizí

Skryté zárubně jsou přímo hitem současnosti. Jedná se o hliníkové profily, jenž jsou speciálně vyfrézovány tak, aby byly přímo usazeny do stavebního prostoru místo klasické dřevěné obložkové zárubně. Nicméně nedochází k úplnému překrytí zárubně. Na to můžeme použít vnější pohledovou omítku anebo tapetu. Podmínkou pro jejich ideální fungování skryté zárubně je vyhnutí se praskání omítky v blízkosti skryté zárubně při pohybu dveří. Platí to jak pro zděnou, tak sádro-kartonovou příčku. Tento technický detail mají vyřešen pouze odborní výrobci. Nenechte se tedy ošálit rádoby výhodnou cenou některých dodavatelů, protože pak by jste mohli mít místo designově čistých dveřních průchodů nehezky popraskané zdi a toho by si vaše návštěva určitě všimla.

Interiérové dveře

Interiérové dveře

Rozhodli jste se před koncem roku pro rekonstrukci Vašeho domu a nyní je na řadě výměna dveří? V nabídce společnosti Solodoor najdete dveře, které Vám zajistí nejen bezpečné bydlení, ale které se stanou také chloubou Vašeho domova. Při výběru dveří hraje důležitou roli nejen cena, ale také kvalita. Dveře by měly splňovat hned několik funkcí najednou. Měly by být dostatečnou ochranou před vniknutí zlodějů do Vašeho majetku, měly by oddělovat hlučná místa od klidných, zamezit prašnosti a udržet v místnosti či budově pokud možno co největší teplo.

Autor obrázku: Greg Habermann

Interiérové dveře ze společnosti Solodoor nejen že všechny tyto kritéria splňují, ale působí rovněž velmi elegantně a hodí se skutečně do každého prostoru. Na této webové adrese: www.solodoor.cz si můžete vybrat dveře svých snů. Stačí si pouze prolistovat nabídkový katalog a vybrat si takové dveře, které budou splňovat Vaše veškeré požadavky. Náročnější klienti si na výše zmíněné webové adrese mohou také kliknout na obrázek, vybrat si příslušný model dveří a na základě vlastních přání si zvolit kombinaci designů, materiálů a barev.

Společnost Solodoor již patnáct let vyrábí interiérové dveře a obložkové zárubně. Za tu dobu se stala skutečným odborníkem na výrobu tohoto typu dveří. Interiérové dveře je možné použít všude tam, kde vlhkost vzduchu nedosahuje více než šedesát procent. Je možné je umístit jako vchodové dveře panelových bytů i jako dveře do kanceláří. Vytvořte si doma díky interiérovým dveřím pohádkový domov.

Jak zajistit svůj dům či byt proti zlodějům

Jak zajistit svůj dům či byt proti zlodějům

Autor obrázku: Aaron Parecki

Dnešním velmi častým zabezpečením jsou bezpečnostní zámky či bezpečnostní dveře. To se většinou týká bytů. U novostaveb rodinných domů je lepší elektronický zabezpečovací systém, jež dokáže upozornit na narušení střeženého objektu. Čidla elektronického zabezpečovadcího systému reagují na řadu různch podnětů, jako je pohyb, teplo, přerušení kontaktu apod. Už to, že objekt osadíme účinnými prostředky, můžeme tím odradit případného pachatele a ušetřit si řadu nepříjemností a finančích i jiných ztrát.

Požadavky na zabezpečení domů se hodně stupňují s jeho hodnotou. Pokud je domácnost běžně vybavená, pak stačí na vstupní dveře aspoň jeden ze zabezpečovacích systémů – tedy bezpečnostíní vložka, bezpečnostní zámek a bezpečnostní štít. Za což mohou dostat majitelé nemovitosti i slevu na pojistném, a to dokonce až 20 procent z pojistného.

V první řadě by se měli majitelé bytu či domu pojistit, nešetřit na tom a montáž EZS svěřit do rukou firmě s patřičnou cerfitikací. Velmi důležitá je i prevence, lidé by tak neměli upozorňovat na to, že je dům či byt opuštěný a zařídit si vybírání poštovních schránek v době, kdy jsou na dovolené. Dále pak nezapomenout na dveře, okna a ostatní otvory, kterými se lze dostat do objektu.

Dle zkušeností se dozvídáme, že lidé zabezpečují svůj dům či byt až tehdy, kdy zlodějové vykradou nějaký objekt v jeho okolí, rodině nebo dokonce je samé.

Jaké jsou tedy konkrétně systémy zabepečení?

Dělí se na dvě základní skupiny: na mechanické a elektronické zabezpeční. Mezi ty první patří: bezpečnostní dveře, fólie, mříže, garážová vrata, rolety na okna. Mezi ty druhé řadíme:kamery, čidla pohybu, sirény, atd.

Začínat bychom měli u mechanických prvků. Pokud koupíme bezpečnostní dveře, pak zabráníme pachateli vstupu do objektu na tak dlouho, než se mu podaří dveře otevřít. Elektronické zabezpečení mu v ničem nebrání, jenom dává najevo, že je někdo v objektu a lupič má pak dostatek času do příjezdu ochranky či majitele bytu či domu.

Je tedy ideální zkombinovat oba systémy. Jeden zbrzdí jeho jednání a druhý nás o něm informuje. Tak máme dost času, abychom stihli zareagovat. Jaký typ bezpečnostních dveří máme volit? Pokud bydlíme v bytě či panelovém domě jinde než v prvním nebo posledním patře, pak dveře zpravidla postačí.

Zabrzděte zloděje přede dveřmi

Autor obrázku: IrishFireside

Evropská norma dělí dveře do bezpečnostních tříd od 1 do 6 – s tím, že 6 označuje nejbezepčnější dveře. Pro domy i byty se doporučují kategorie od 2-4. Dveře pak stojí od 10 000 Kč výše ve 2. kategorii, ve 3. pak od 15 000 Kč a ve 4. od 20 000 výše.

Kovové bezpečnostní dveře mají ocelovou kostru, tuhou kovovou konstrukci, která má celoplošné plechové krytí a rozvorový systém zamykání. Dřevěné bezpečnostní dveře mají obvodový rám z tvrdého dřeva a taky dřevěné vnitřní jádro. Jejich trvdost i odolnost je podobná kovové variantě. Nejlepší bezpečnostní dveře obsahují i dvacet zamykacích bodů.

Kovové i dřevěné dveře mají víc než jeden zámek. Počet zymakcích bodů je spolu s tuhostí dveřní konstrukce věcí, která vypovídá o jejich kvalitě. Bezpečnostní dveře mají i kvalitní bezpečnostní vložku, která je odolná proti odvrtání.

Musíme si dát pozor na to, že dveře budou plnit svou bezpečnostní funkci pouze tehdy, když budou vsazeny do zárubní s adekvátními bezpečnostními parametry – zárubně pak mají být vyztužené, mají mít vyšší tuhost, jež je přizpůbená váze dveří. Společně tak zajistí odolnost uzavřeného vchodu do nemovitosti. Pokud máme kovové zárubně, musejí být po celém obvodu vylité betonem, aby nebylo možné je rozepřít.