Proč mít zimní zahradu

Proč mít zimní zahradu

By: Nicolás Boullosa

Zimní zahrada je součást domu, která přináší hned několik výhod. V první řadě je to výhoda ochrany před povětrnostními vlivy. V létě je typické to, že se někde chceme schovat před sluncem a slunečními paprsky a k tomu velmi snadno můžeme využít otevřenou zimní zahradu, do které si klidně v případě zájmu můžeme nechat nainstalovat klimatizaci a také různé druhy zastínění. Začne-li pršet, můžeme posedět v zimní zahradě stejně tak, jako bychom seděli venku, s tím rozdílem, že jsme krytí. Zimní zahradu využívají také různé restaurace a kavárny, které zde poskytují svým hostům posezení.

Další výhody najdete v zimě

Zimní zahrada je místo, které oceníte i v zimě. Můžete zde příjemně posedět, a to i když je venku sníh a plískanice, zima a mráz, a přesto se budete cítit příjemně, bude vám teplo a budete si moci užívat neopakovatelný pohled na okolí stejně tak, jako byste seděli venku. Vychutnáte si pocit tepla domova, který na vás dýchne nezapomenutelnou atmosférou a kde si můžete klidně váš dům zvětšit o jednu obytnou místnost, kde budete například přijímat hosty a podobně.

Navíc se zimní zahrada dá naprosto dokonale zútulnit. Můžete si do ní dát květiny, zazimovat letní květiny, v zimní zahradě můžete mít krb a podobně.

Kdo si ji pořídí, nebude litovat

Samozřejmě, že jde o větší investici, kterou je třeba dobře promyslet, ale na druhou stranu získáte něco, co vám bude přinášet dokonalé pohodlí, příjemnou atmosféru a také zde budete moci relaxovat a to ať se děje, co se děje. Nebudete muset řešit, jestli venku prší, sněží, nebo jestli tam jsou plískanice. Zimní zahradu budete moci využít kdykoliv.

Velmi pěkné, praktické a zajímavé, je spojení zimní zahrady s venkovním bazénem, který v létě jistě využijete. Popřemýšlejte o tom, jak doladit svůj dům a co vám k dokonalé relaxaci a pohodlí ještě chybí.

Přemýšlíte o zimní zahradě? (třetí část)

Přemýšlíte o zimní zahradě? (třetí část)

Kam tedy s ní

Kam se zimní zahradou, to je otázečka? Velká škoda by byla, jestliže byste tuto místnost či prostor, nechali useknutý od obývacího pokoje či kuchyně, prostě od místností celého domu. Přeci jen zde můžete trávit spoustu volného času, pokud bude zimní zahrada sloučená s jinou místností.

Pak je tu další otázka, zda budete mít dveře do zahrady ven, což by znamenalo průchod. Co to pro vás znamená, údržba okapů, střešních oken, čili odstraňování sněhu nebo ledu.

A co okna? Mohou být manuální nebo elektronické pro ty, co si chtějí dnešní technikou usnadnit práci. Nesmíme zapomenout ještě na automatické. Elektronické jsou vybavené stínící technikou.

Volba materiálu

Z čeho bude konstrukce zimní zahrady vyrobena, je pouze na vás. Vybírat můžete mezi plasem, kovem či dřevem. Zahrneme sem ještě různé druhy vytápění a klempířské prvky.

Druhy konstrukcí

Jako první si rozebereme dřevěnou konstrukci. Nejčastějším použitým materiálem je lepená lamela jedlová, borovicová a nebo smrková. Pakliže jste ochotnější zaplatit víc, tak použijte buk či dub. Profil však musí být o něco silnější o proti druhým konstrukcím. Taktéž údržba je o trochu náročnější, neboť dřevo potřebuje určitou péči. Měli byste je natírat nátěry, jenž mají funkci chránit dřevo před houbami a plísní. Aby opravdu konstrukce vydržela co nejdéle, je ošetřen akrylátovými laky.

Jak je na tom konstrukce z plastu? Určitě je lehčí a také péče není přílišně náročná jako u dřevěných. Tato konstrukce zvládá snášenlivost nárazu větru. Aby se jejich pevnost byla větší, tam kde má ohyby, tak přijdou na řadu ocelové pozinkované výstuhy, které jsou dány právě do těchto ohybů.

Posledním typem konstrukce, kterou jsme ještě neprobrali, je hliníková. Její pevnosti se plastová nevyrovná, ale taky je proto dražší. Hliníková konstrukce zvládne prostředí, ve kterém je větší vlhko. Pakliže nechcete vzhled hliníku, ale rádi byste jeho pevnost a odolnost, ale chtěli byste podobu dřeva, tak to vás můžeme potěšit. Nejenže hliníková konstrukce nabízí spoustu barev, ale i imitaci dřeva, což je super.

Dřevo ne, ale spíš plast s hliníkem? Tak taková kombinace lze. Aby byla střecha pevnější, tu si necháte zhotovit z hliníku, zbytek necháte pro plast.

Podklad

Stavba čili montáž zimní zahrady. Je uskutečněna na základě z betonu. Do podlahy se pak může vložit topení, které se zalije betonem s příměsí plastifikátoru v určitém poměru podle pevnosti. Takže nejdříve je základ z betonu, poté se postaví zimní zahrada a pak se teprve udělá vevnitř podlaha vámi vybraného materiálu.

Jak jsme na tom se střechou

Samozřejmě, že důležitým faktorem je střecha a s ní i její sklon. Proto je nejlepší, když je střecha více zkosená, protože pak na ní nezůstává dlouho sníh, který má tendenci častěji sklouznout ze střechy dolů.Ani špína nemá šanci se na ní udržet. V takovýchto více zkosených střechách se teplo déle udržuje. Jestliže se stejně rozhodujete o ploché střeše, tak byste měli vědět, že v létě zde bude velké teplo, a když k tomu přidáme nízký strop, tak už nemáte zimní zahradu, ale saunu.

Proto aby se nedostalo do zimní zahrady ani kousek zimy, je na řadě dobrá izolace. Ta se vyřeší dvojitými skly s pokovenou vrstvou. A svojí tvrdost zpečetí bezpečnostními skly. Dvojskla mohou mít funkci, že dokáží propustit určité světlo nebo teplo. Tudíž si sami řídí, kolik toho propustí. Tyto skla vám umožňují soukromí, nejste tak všem na očích.

Přemýšlíte o zimní zahradě? (druhá část)

Přemýšlíte o zimní zahradě? (druhá část)

 

Kolik bude zimní zahrada stát

Přesnou cenu od nás nechtějte, neboť ta závisí na tom, kde například bude zimní zahrada stát. S jistotou vám můžeme zdělit, že pokud bude stát třeba na garáži, odečtou se tak náklady na podklad, protože podkladem bude střecha garáže. Pokavaď hodláte mít zimní zahradu postavenou na půdě vedle domu, tak se cena zvýší. Musí se vyhloubit základ a vytvořit podlaha. Dalšími náklady jsou zavedení topení, volba materiálu, typ střechy, tvar a velikost celé zimní zahrady. Jestli bude samostatnou místností, a nebude tak zasahovat třeba do obývacího pokoje.

Kdybychom si vzali typické či klasické provedení, tak cena za 15 m2 se pohybuje od 200 000,- až do 300 000,-, není však podmínkou, že byste sehnali levnější či dražší, což pro vaší peněženku není moc efektivní.

Když to shrneme, tak typová zimní zahrada může stát o 25% méně než na zakázku.

Kde začít

Příprava je důležitá jako ve škole. Ale tady firma, u které byste si nechali postavit zimní zahradu, neví přesný plán, který byste si měli připravit jako pan/í učitel/ka. Tudíž si rozmyslete, kde by měla stát a hlavně pro co ji budete využívat. Jestli chcete přebývat v tomto prostoru i v zimě nebo ji využívat pro letní sezónu a v zimě zde mít uložené věci na léto. Ti, co milují plavání nemusí pohrdat ani bazénkem, který využijí celoročně. A když má tato stavba název zahrada, tak zde budete třeba chtít právě pěstovat rostliny. Pak podle toho, co si vyberete jde cena.

Světové strany

Nemalou roli zde hrají světové strany, které vám buď umožní vyhřívání zimní zahrady celý den a nebo ne. Pakliže se rozhodnete nasměřovat zimní zahradu na východ, abyste se mohli kochat východem slunce, tak počítejte s tím, že si sluníčka užijete jen krátko a odpoledne ho již nespatříte. Kdežto na jižní straně budete mít paprsky olizující vaší stavbu po celý den. To uvítají ti, co milují svit slunce.

A co dál

Už máte rozmyšlenou šířku a výšku, celkové rozměry? Že ne? Takto šup, šup. Neboť je to dalším důležitý faktorem pro cenu a hlavně pro firmu. A co materiál? Víte jaké prosklení bude zdobit vaší zimní zahradu, jaká bude podlaha, po které budete chodit při kochání vaší zimní zahrady? Že stále dumáte? Zkuste si nechat poradit od firmy. A nejlépe, když si přinesete ofocené místo, kde by vaše nová stavba měla stát.

Přemýšlíte o zimní zahradě? (první část)

Přemýšlíte o zimní zahradě? (první část)

I když si lze vyvodit, že by měla zimní zahrada složit pouze pro kytičky a rostliny, které nesnesou zimu, není tomu tak. Využití závisí na vás a jen jde o to, jak bude vypadat. Milovníci přírody se mohou tak kochat rostlinami i v zimě, jiní zde mohou mít prostor pro cvičení, jiní relaxační koutek, který mohou využívat celý rok.

Návrhů na vzhled zimní zahrady je spousta, ale měla by ze všeho nejvíce splňovat své funkce, kdy v zimní období by měla pojmout sluneční paprsky, abyste měli tento prostor krásně vyhřátý. V teplém období, což je v létě, by zase naopak neměla teplo přijímat, jinak byste tu nevydrželi ani chvilinku. Jde o skleněné plochy.

Důležitá je i teplota

Spojit či nespojit? Tato otázka je míněna, jestli propojit zimní zahradu třeba s obývacím pokojem, a nebo nechat obě místnosti oddělené. Přesto než se rozhodnete, tak byste měli vědět, že teplota by se tu neměla po celý rok nějak rychlo měnit. Celoroční pohyb teploty má být kolem 22 – 24 stupňů Celsia. Nikoliv o deset víc či o deset méně, nechcete snad mrazničku nebo saunu ze zimní zahrady. Ani vlhkost byste neměli opomíjet. Nejlépe je, když se pohybuje okolo 40 – 60%.

Jakou vybrat?

Jak by zimní zahrada měla vypadat a kam s ní? Jedná se o prosklené samonosné konstrukce. Může vyčnívat, nebo být umístěná na střeše, kdy se dá využít garáž, na které by mohla stát a splynou se střechou. Taktéž může stát v přízemí, a tak být průchodná do zahrady. Může vám vyplnit zákoutí domu, kdy pomůže vyřešit problém, co si počít s tímto prostorem.

Nejdůležitějšími faktory, které by měla splňovat, jsou odolnost proti větru, změnám teplot, které by neměli zasahovat dovnitř zimní zahrady, snést sníh a jiné klimatické změny, tudíž dobře izolovat. Aby zimní zahrada byla ovzduším snesitelná, tak nesmí chybět okna a dveře pro větrání. Plášť by se neměl rosit při změně klimatu, jak vnitřní, tak i vnější. Tyto podmínky mají být při využívání dodrženy.

Lze při koupi zimní zahrady ušetřit?

Pokavaď chcete nějakou tu korunku při koupi zimní zahrady ušetřit, tak vybírejte v typových zimních zahradách. Co to znamená? Budete si vybírat z již vyrobených zimních zahrad. Jsou zde různé rozměry i tvary, jako mnohoúhelníkové, jednoduché či oválné, takže se výběr nezaobírá jen jedinou vypadající zimní zahradou, ale máte z čeho vybírat, jaký model se nejlépe k vašemu domu hodí.

Pakliže nechcete typovanou, ale raději na míru, což je na zakázku, vyrobí vám ji podle vašich představ. Samozřejmostí je, aby ladila s vašim domem a nebyla tak jako pěst na oko. Zimní zahrada by měla dobře zapadnou, jak k vašemu domu, tak i k okolí, v kterém bude stát. Není podmínkou, že si nemůžete udělat sami nějaký plánek či nákres, jak byste si zimní zahradu představovali a kde. Vaše slovo je tu nejdůležitější. Poté návrh proberte s tím, jenž vám zimní zahradu zhotoví.

Zhotovitel by vaše rozhodnutí o vzhledu měl respektovat, ale pokud by plánek zimní zahrady porušoval správnou cirkulaci vzduchu, tím pádem nastupuje vlhkost, což se může stát při šikminách či výklencích, tak je od něho dobré, aby vás na to upozornil a zdělil, jak se tomu vyhnout. Nastane tu problém i v zastínění těchto výběžků atd.

Přístřešek jako ochrana i stylový doplněk bydlení

Přístřešek jako ochrana i stylový doplněk bydlení

Máte dům a chtěli byste sedět venku na terase za každého počasí, tak proč si nepořídit pergolu, markýzu, či i jiné možnosti, s kterými byste si vykouzlili krásné přístřeší v období nepěkného počasí. Samozřejmě zde v zimě asi vysedávat nebudete, ale za deštivého letního dne, kdy je velké teplo a přeci se za deště vzduch trochu pročistí, je asi nejlepší sedět hezky venku, ale nikoliv na dešti.

Z čeho přístřešek vyrobit?

Je možné použít i celtovinu, pokud nemáte moc rádi sluníčko a rádi se před ním raději skrýváte. Taktéž plachtovina je odolná proti mokru. Jestliže jste kreativní, tak to by se vám mohl líbit třeba rákos či šindel. Háček je v tom, že nevydrží při prudkém dešti, mohou snést jen mírný. Sklon střechy je také k dobru, nemusí být však velký. Tyto materiály dobře splývají s přírodou, takže nejsou extravagantní.

Ale pokud chcete něco, co odolá větším dešťům, tak zvolte jiný materiál, i když tento vypadá dobře. Chcete raději, aby lépe ladila s vaší střechou na domě, není problém to sladit a použít třeba tašky, které vám zkrášlují již střechu domu. Tašky jsou dobré, že vydrží dlouho, ale když je chcete použít na stříšku pod níž bude terasa, tak je dobré, aby její konstrukce byla dosti pevná a vydržela nějakou tu váhu.

Máte raději barevnější styl? Tak použijte sklolaminát, jednoduchá údržba, vůbec není těžký. Jestli ovšem barevný sklolaminát nemusíte, tak je také průsvitný, který i chrání před UV zářením, co je dobrá věc. A co třeba pokrýt střechu plechem, taktéž to jde, neboť již se vyrábí plech, jenž nemá příliš velkou váhu a rez se na něm neudrží, neboť je natřený vrstvou, která ho tak chrání.

Teď něco přírodně vypadajícího a to jest dřevo. Máte však strach, že vám bude plesnivět? Ale vždyť už se dají koupit přípravky, ochraňující dřevo celkově. Proto žádné houby ani déšť nemají nárok napadnout váš dřevěný terasový příbytek. Je zde možnost využít i tlakovou impregnací, ta dodá další délku životnosti. Dřevo je vzdušné a je ekologické, jediný háček je, že tento materiál dražší a také jak ví každé malé díte, je i hořlavý. Jak už jsme se zmiňovali terase vám bude sloužit na krásné teplé období.

Jestliže byste raději měli z verandy zimní zahradu, zde se používají izolační trojskla, kterými obestavíte celou terasu. Vaše návrhy je přesto nejlepší zkonsultovat s nějakými odborníky, kteří se v tomto oboru vyznají, ti vám podle vaší představy vypočítají, kolik vás stříška nad terasou bude stát. Na vás pak záleží, jestli jí bude chtít mít třeba uzavřenou ze všech stran. V zimě na takové terase můžete skladovat zahradní nábytek a věci, které nechcete, aby byly venku.

Tudíž skvělé využití za teplého období, kdy venku svítí sluníčko nebo padá déšť, a vy se nemusíte bát, jestli nebude znenadání pršet, když si zrovna čtete napínavou detektivku či román. A v zimě terasu využijete jako místo pro odkládání věcí na léto.