7 způsobů, jak může váš domov šetřit životní prostředí – 2. část

7 způsobů, jak může váš domov šetřit životní prostředí – 2. část

3. Zamávejte s upíří energií

LED světla mohou také pomoci spotřebitelům rozpoznat „energii upírů,“ domácí elektroniku, která i nadále využívá energii, i když ji nepoužíváte. Od telefonních nabíječek až po širokoúhlé televizory, mnoho moderních elektronik nadále využívat energii, ledaže byste je vypnuli z elektrických zdrojů, to pak neberou nic. Některé produkty se vyznačují možností hibernace nebo mohou být v pohotovosti, tudíž pomáhají šetřit elektřinu. Silové pásy jsou od toho, aby bylo snadné vypnutí elektroniky pohodlnější.

4. Recyklaci snížíte opakovaným použitím

Protože energie a zdroje vyžadují, abyste si od výrobce kupovali nové a zase nové produkty každý den, tak nejekologičtější praxe pro spotřebitele je recyklace, což znamená znovu použít a opakovaně využít položky kdykoliv je to možné. Když jsou nákupy nezbytné, nakupujte výrobky z blízkosti domova, snižujete tím náklady na energie a plyny, které tak přepravováním vznikají.

Pomoci k lepšímu životnímu prostředí můžete tím, že použijete opětovně sklenice pro ukládání domácích předmětů, a třeba pomocí kávové sedliny pohnojíte možná azalky nebo využijte stávající starý sprchový závěs jako barevnou plachtu. Buďte důvtipným spotřebitelem, když najdete desítky ekologických způsobů, jak prodloužit životnost zakoupených výrobků.

5. Dejte zelenou čistotě

Produkty, které spotřebitelé používají k čištění svých domovů skončí v národním vodním systémů a na skládkách, kde chemikálie mohou poškodit ekosystémy. Pomocí certifikovaných bezpečných čisticích prostředků, mohou spotřebitelé snížit dopad škodlivých látek. V domácnosti si můžete vytvořit vlastní čistící prostředek s pomocí octu, jedlé sody a boraxu, jenž mohou být také použity pro mnoho úkolů v domácnosti. Ocet se jen zředí s vodou, a taktéž je například cenově dostupný a má efektivní čistící vlastnost na skle.

6. Zelená úprava

Domácí zeleň v terénu nabízí významné přínosy pro životní prostředí, pomáhají proti erozi, chrání vodní zdroje a čistí vzduch tím, že vypouští kyslík a absorbuje oxid uhličitý. Zahradní zeleň také vytváří stanoviště pro včely, motýly a ptáky. Tím, že zasadíte tři stinné stromy na strategických místech, můžete jako vy, majitelé domu ušetřit na ročních nákladech za energii. A ještě k tomu si zkrášlíte okolí kolem vašeho domu.

7. Ochrana vody

Užíváním jednoduchých kroků kolem domu, snížíte spotřebu vody, což pomáhá zachovat cenné přírodní zdroje a šetří to spotřebitelům peníze stejně. Běžící kohoutek, jenž teče do odpadu, vezměte dva galony vody za minutu. Spotřebitelé mohou ušetřit vodu vyplněním konví pro rostliny, při čekání na tekoucí vodu, než bude téct horká voda. Ihned vyřešte netěsnosti, které mají za následek značné ne-úspory. Jedna děravá baterie může vyplýtvat 2700 galonů vody každý rok.

7 způsobů, jak může váš domov šetřit životní prostředí 1. část

7 způsobů, jak může váš domov šetřit životní prostředí 1. část

V mnoha státech spotřebuje vetší procento z obyvatel elektrickou energii a 30 procent lidí z celé zeměkoule vytváří emise skleníkovými plyny. Což není málo, když si uvědomíte, kolik lidí na světě je. Energetická účinnost, ochrana vody, recyklace a snižování produkce odpadu, to jsou všechny strategie, které mohou pomoci snížit uhlíkovou stopu pro váš domov a podporujete tím tak, že je to čistší, šetrnější k životnímu prostředí. Zde je sedm dostupných způsobů, jak svůj domov udělat šetrnější k životnímu prostředí.

1. Podívejte se na štítky

Na některých výrobcích, které splňují standardy energetické účinnosti, jsou uvedeny dodatky, jak podporují šetrnost pro životní prostředí a jsou tak ekologické pro naše každodenní používání. My tak můžeme být spokojeni, že děláme něco dobrého pro tento náš svět a snažíme se ho tak chránit. Tyto štítky, jenž udávají informaci, že jsou ekologické, usnadňují spotřebitelům identifikovat výrobky, které vám i ušetří peníze v dlouhodobém horizontu. Což uvítá každý spotřebitel. Pokud funkce úspory energie výrobku jsou prodávány dráž než standardní výrobek, musí výrobce prokázat, že náklady budou vráceny prostřednictvím úspor na měsíčních účtech za energie, jinak by koupě tohoto dražšího výrobku neměl smysl.

2. Přepnout na energeticky úsporné osvětlení

To znamená, že by náklady za osvětlení na účtech měla přibližně poklesnout asi o 18 procent spotřeby z vaší elektrické energie ve vašem domově. Pokrok v kompaktních zářivkách (CFL) a světlech emitujících diodové (LED) žárovky vedly v praxi k alternativě tradičních žárovek. Nové modely s kompaktními zářivkami a LED světly jsou nejen cenově dostupné, ale také vydávají teplo, jsou jasnější a vydávají taky větší světlo. CFL a LED diody používají 25 procent elektřiny, což je tolik jako u klasických žárovek v posledních letech i déle.

Odhalení tajných chemikálií v čistících prostředcích – druhá část

Odhalení tajných chemikálií v čistících prostředcích – druhá část

Navážeme na první část článku o odhalení tajných chemikálií v čistících prostředcích a sdělíme vám ještě víc:

Proč neuvádějí všechny ingredience na obalu

Proto se odborníci snaží, aby se změnila laxní pravidla kolem zveřejňování složení čistících výrobků tak, aby bylo jasné jaké ingredience a chemické látky obsahuje daný prostředek.

V současné době, nejsou povinni uvádět ingredience na obalu čistících prostředků, takže na rozdíl od výrobků pro osobní péči a potravin, není žádný možný způsob, jak pro spotřebitele uvést úplný seznam složek v čističů.

Měly by se zavádět právní předpisy

Naše skříně jsou plné mýdel a čisticích prostředků, u kterých jsme předpokládali, že nám zlepší úklidem naše domovy a zdraví. Nicméně nový výzkum vrhá světlo na tajné chemické látky, které by mohly dělat spíš více škody než užitku. Máte právo přeci vědět, co se skrývá za látky ve vašich výrobcích, jenž ve vaší domácnosti používáte. Je to důvod, proč by se měly zavádět právní předpisy, které vyžadují úplné zpřístupnění složek v každodenních čisticích prostředcích.

Nejvíce to uvítají ženy, které mají i své organizace, jenž mají právě ohlasy k těmto velkým nedostatkům, protože chtějí čistou domácnost, ve které nemusejí mít strach bydlet s celou rodinou, a nebo položit dítě na podlahu, aby se mohlo pokoušet o první plazivé pohyby.

Takže buďte zřetelní nad výběrem čistících výrobků.

Odhalení tajných chemikálií v čistících prostředcích – první část

Odhalení tajných chemikálií v čistících prostředcích – první část

Nová nezávislá laboratoř testovala nad 20 špičkových produktů pro čištění domácnosti. Testy ukázaly, že čisticí prostředky běžně obsahují skryté chemikálie spojené s rakovinou, vrozenými vadami a komplikacemi v těhotenství.

Více jak 80.000 chemikálií je na současném trhu, ale téměř 20 procent z nich je prý drženo v tajnosti. Spotřebitelé si byli jisti bezpečností chemických látek v čistících prostředcích, a to i ve výrobcích uváděné na trh jako „ekologické“. Došlo tak k poklesu prodeje čisticích produktů v národním, životním prostředí, protože zdraví je jedním z faktorů, které k tomu přispívají.

Někteří spotřebitelé zvýhodňují své domácí čističe pomocí octa a jedlé sody kvůli bezpečnosti a nákladů, neboť tím ušetří.

Sami spotřebitelé mají zdravotní problémy

Odborníci říkají, že slyšeli stížnosti od stovek lidí, kteří říkali, že osvěžovače vzduchu a jiné voňavé výrobky pro domácnost u nich vyvolávají špatné reakce, způsobují bolesti hlavy, potíže s dýcháním, záchvaty, astmatické záchvaty, a další zdravotní problémy.

Tyto zprávy mají obrovskou službu tím, že odhalí nebezpečné chemické látky, které mohou být skryté v čistících prostředcích, a tak se spotřebitelé mohou dovědět, jak mohou zabránit v koupi vůní a jiných chemikálií, které jsou spojeny s vážnými zdravotními problémy.

Jedna zpráva z roku 2007 poukazuje, že domácí nebezpečnost zjistila, že ženy z Latinské Ameriky jsou obzvláště ohrožené nadměrnou expozicí toxicky-chemickými látkami prostřednictvím čistění. Na národní úrovni je více než třetina tuzemských čističů právě z Latinské Ameriky.